Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Stoisz przed zadaniem zakupu wymarzonego mieszkania? Musisz wiedzieć, w jaki sposób podejść do całego procesu, aby uniknąć rozczarowań i jakichkolwiek problemów. Szczególnie przydatne jest zrozumienie, czym jest umowa rezerwacyjna. Taki dokument bardzo często podpisują osoby, które pragną zakupić mieszkanie za pewien czas i chcą być pewni, że nie zostanie ono sprzedane w międzyczasie. Rezerwacja daje taką gwarancję i pozwala zdobyć środki potrzebne na zakup lub sfinalizować inne procesy. Dowiedz się zatem, co może zawierać tego rodzaju umowa rezerwacyjna i na co w szczególności zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu.
Umowa rezerwacyjna to dokument, który jest podpisywany pomiędzy sprzedającym (najczęściej deweloperem) a kupującym. Na jego podstawie podmiot odpowiedzialny za transakcje jest zobowiązany do czasowego wycofania oferty sprzedaży z rynku, co daje nabywcy pewność, że nieruchomość będzie na niego czekała.
Najczęściej ten rodzaj umowy podpisuje się w momencie, gdy deweloper dopiero rozpoczyna budowę i wprowadza do sprzedaży nieruchomości oparte o wizualizacje wnętrza. Rezerwacja na takim etapie pozwala kupującemu na sprawdzenie, czy jest w stanie uzyskać kredyt w odpowiedniej wysokości lub czy może sprzedać obecną nieruchomość i pozyskać środki na zakup nowej.
Podpisanie umowy rezerwacyjnej wiąże się niekiedy także z dokonaniem opłaty, która ma na celu pokrycie ewentualnych kosztów sprzedającego, gdyby druga strona nie zdecydowała się finalnie na zakup. Dokładne warunki zawsze są jednak ustalane indywidualnie pomiędzy dwiema stronami umowy.
W praktyce możliwe jest wyróżnienie dwóch rodzajów umów rezerwacyjnych. Pierwszy typ to umowa obejmująca jedynie rezerwację mieszkania na konkretny czas. Jako kupujący nie jesteś zobowiązany w takim przypadku do zakupu nieruchomości i w dowolnym momencie możesz wycofać się z umowy. W zależności od warunków może to skutkować jednak utratą wpłaconej opłaty rezerwacyjnej.
Drugi typ to umowa rezerwacyjna połączona z umową przedwstępną. Takie rozwiązanie zobowiązuje ona kupującego do finalnego zakupu nieruchomości. Ten rodzaj umowy stanowi zabezpieczenie dla obu stron i gwarantuje, że deweloper nie będzie mógł sprzedać mieszkania innej osobie. Jako kupujący w ten sposób zyskujesz pewność, że będziesz mógł zakupić konkretną nieruchomość.
Umowa rezerwacyjna to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do kupujących, którym udało się znaleźć swoje wymarzone mieszkanie. Jeżeli znalazłeś nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji i w dobrej cenie, to podpisanie umowy rezerwacyjnej może być doskonałym wyborem. Gwarantuje bowiem, że mieszkanie nie zostanie wykupione, wynajęte czy też zostanie zmieniony jego status.
Podpisanie umowy to także dobre rozwiązanie w momencie, gdy potrzebny jest czas na zorientowanie się w możliwości uzyskania kredytu. Rezerwacja pozwala na zapoznanie się z ofertami banków i uzyskanie pozytywnej weryfikacji kredytowej.
Jak już wiesz, podpisanie umowy rezerwacyjnej często jest związane z koniecznością poniesienia opłaty. Wielu deweloperów i sprzedających stosuje tego rodzaju rozwiązanie dla zabezpieczenia własnych interesów, gdyby kupujący się wycofał. Sama wysokość opłaty rezerwacyjnej nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie. Jest ustalana indywidualnie pomiędzy obiema stronami transakcji.
Jako kupujący najczęściej możesz jednak spotkać się z opłatami w wysokości od 2 do 20 tysięcy złotych. Wszystko zależy w praktyce od wielkości mieszkania, wartości i indywidualnej polityki dewelopera. Warto jednak pamiętać, że opłata nie może wynosić więcej niż 1 proc. wartości nieruchomości.
Temat kar umownych i dokładnych terminów również zależy od podpisanej umowy rezerwacyjnej. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na klasyczną umowę rezerwacyjną bez umowy przedwstępnej, możesz liczyć jedynie na czasowe wycofanie oferty sprzedażowej. W tej sytuacji jednak ani sprzedający, ani kupujący nie są zobowiązani do finalnego podpisania umowy sprzedaży. Jeżeli wycofasz się jako kupujący, jedyną karą będzie utrata wniesionej opłaty rezerwacyjnej.
Umowa rezerwacyjna z umową przedwstępną to zdecydowanie większe zobowiązanie. W tym przypadku obie strony transakcji ustalają dokładną cenę sprzedaży, termin oddania mieszkania, formę płatności i wiele innych kwestii. Nie wywiązanie się z umowy zarówno sprzedającego, jak i kupującego może zatem skutkować koniecznością naprawy poniesionych przez drugą stronę strat. Ten rodzaj umowy polecany jest jedynie w sytuacji, gdy masz pewność, że kupisz zarezerwowane mieszkanie.
Umowa rezerwacja powinna zostać dobrze sporządzona, aby unikać wielu problemów związanych za zakupem mieszkania od dewelopera. Pamiętaj, że z pytaniami możesz zwrócić się do nas – nasi prawnicy przeanalizują Twoją sytuację oraz umowę i rozwieją wszelkie wątpliwości.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie?
Zamów kontakt