Podstawowe informacje dotyczące umowy rezerwacyjnej

ABC umowy rezerwacyjnej mieszkania – najważniejsze informacje

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do Rezerwacja daje taką gwarancję i pozwala zdobyć środki potrzebne na zakup lub sfinalizowanie innych procesów. Co jeszcze warto wiedzieć? Kliknij!

Stoisz przed zadaniem zakupu wymarzonego mieszkania? Musisz wiedzieć, w jaki sposób podejść do całego procesu, aby uniknąć rozczarowań i jakichkolwiek problemów. Szczególnie przydatne jest zrozumienie, czym jest umowa rezerwacyjna. Taki dokument bardzo często podpisują osoby, które pragną zakupić mieszkanie za pewien czas i chcą być pewni, że nie zostanie ono sprzedane w międzyczasie. Rezerwacja daje taką gwarancję i pozwala zdobyć środki potrzebne na zakup lub sfinalizować inne procesy. Dowiedz się zatem, co może zawierać tego rodzaju umowa rezerwacyjna i na co w szczególności zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu.

Czym jest umowa rezerwacyjna i jakie rodzaje występują?

Umowa rezerwacyjna to dokument, który jest podpisywany pomiędzy sprzedającym (najczęściej deweloperem) a kupującym. Na jego podstawie podmiot odpowiedzialny za transakcje jest zobowiązany do czasowego wycofania oferty sprzedaży z rynku, co daje nabywcy pewność, że nieruchomość będzie na niego czekała.

Najczęściej ten rodzaj umowy podpisuje się w momencie, gdy deweloper dopiero rozpoczyna budowę i wprowadza do sprzedaży nieruchomości oparte o wizualizacje wnętrza. Rezerwacja na takim etapie pozwala kupującemu na sprawdzenie, czy jest w stanie uzyskać kredyt w odpowiedniej wysokości lub czy może sprzedać obecną nieruchomość i pozyskać środki na zakup nowej.

Podpisanie umowy rezerwacyjnej wiąże się niekiedy także z dokonaniem opłaty, która ma na celu pokrycie ewentualnych kosztów sprzedającego, gdyby druga strona nie zdecydowała się finalnie na zakup. Dokładne warunki zawsze są jednak ustalane indywidualnie pomiędzy dwiema stronami umowy.

Rodzaje umów rezerwacyjnych

W praktyce możliwe jest wyróżnienie dwóch rodzajów umów rezerwacyjnych. Pierwszy typ to umowa obejmująca jedynie rezerwację mieszkania na konkretny czas. Jako kupujący nie jesteś zobowiązany w takim przypadku do zakupu nieruchomości i w dowolnym momencie możesz wycofać się z umowy. W zależności od warunków może to skutkować jednak utratą wpłaconej opłaty rezerwacyjnej.

Drugi typ to umowa rezerwacyjna połączona z umową przedwstępną. Takie rozwiązanie zobowiązuje ona kupującego do finalnego zakupu nieruchomości. Ten rodzaj umowy stanowi zabezpieczenie dla obu stron i gwarantuje, że deweloper nie będzie mógł sprzedać mieszkania innej osobie. Jako kupujący w ten sposób zyskujesz pewność, że będziesz mógł zakupić konkretną nieruchomość.

Komu opłaca się podpisać umowę rezerwacyjną?

Umowa rezerwacyjna to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do kupujących, którym udało się znaleźć swoje wymarzone mieszkanie. Jeżeli znalazłeś nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji i w dobrej cenie, to podpisanie umowy rezerwacyjnej może być doskonałym wyborem. Gwarantuje bowiem, że mieszkanie nie zostanie wykupione, wynajęte czy też zostanie zmieniony jego status.

Podpisanie umowy to także dobre rozwiązanie w momencie, gdy potrzebny jest czas na zorientowanie się w możliwości uzyskania kredytu. Rezerwacja pozwala na zapoznanie się z ofertami banków i uzyskanie pozytywnej weryfikacji kredytowej.

Jak już wiesz, podpisanie umowy rezerwacyjnej często jest związane z koniecznością poniesienia opłaty. Wielu deweloperów i sprzedających stosuje tego rodzaju rozwiązanie dla zabezpieczenia własnych interesów, gdyby kupujący się wycofał. Sama wysokość opłaty rezerwacyjnej nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie. Jest ustalana indywidualnie pomiędzy obiema stronami transakcji.

Jako kupujący najczęściej możesz jednak spotkać się z opłatami w wysokości od 2 do 20 tysięcy złotych. Wszystko zależy w praktyce od wielkości mieszkania, wartości i indywidualnej polityki dewelopera. Warto jednak pamiętać, że opłata nie może wynosić więcej niż 1 proc. wartości nieruchomości.

Temat kar umownych i dokładnych terminów również zależy od podpisanej umowy rezerwacyjnej. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na klasyczną umowę rezerwacyjną bez umowy przedwstępnej, możesz liczyć jedynie na czasowe wycofanie oferty sprzedażowej. W tej sytuacji jednak ani sprzedający, ani kupujący nie są zobowiązani do finalnego podpisania umowy sprzedaży. Jeżeli wycofasz się jako kupujący, jedyną karą będzie utrata wniesionej opłaty rezerwacyjnej.

Jak zadbać o to, aby umowa rezerwacja została dobrze sporządzona?

Umowa rezerwacyjna z umową przedwstępną to zdecydowanie większe zobowiązanie. W tym przypadku obie strony transakcji ustalają dokładną cenę sprzedaży, termin oddania mieszkania, formę płatności i wiele innych kwestii. Nie wywiązanie się z umowy zarówno sprzedającego, jak i kupującego może zatem skutkować koniecznością naprawy poniesionych przez drugą stronę strat. Ten rodzaj umowy polecany jest jedynie w sytuacji, gdy masz pewność, że kupisz zarezerwowane mieszkanie.

Umowa rezerwacja powinna zostać dobrze sporządzona, aby unikać wielu problemów związanych za zakupem mieszkania od dewelopera. Pamiętaj, że z pytaniami możesz zwrócić się do nas – nasi prawnicy przeanalizują Twoją sytuację oraz umowę i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Oceń artykuł:

ABC umowy rezerwacyjnej mieszkania – najważniejsze informacje
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie?

Zamów kontakt
zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie?

Zamów kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Sprawdzenie umowy deweloperskiej Chorzów, kancelaria prawna Chorzów Sprawdzenie umowy deweloperskiej Kalisz, kancelaria prawna Kalisz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Grudziądz, kancelaria prawna Grudziądz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jaworzno, kancelaria prawna Jaworzno Sprawdzenie umowy deweloperskiej Słupsk, kancelaria prawna Słupsk Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jastrzębie-Zdrój, kancelaria prawna Jastrzębie-Zdrój Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jelenia Góra, kancelaria prawna Jelenia Góra Sprawdzenie umowy deweloperskiej Mysłowice, kancelaria prawna Mysłowice Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piła, kancelaria prawna Piła Sprawdzenie umowy deweloperskiej Konin, kancelaria prawna Konin Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piotrków Trybunalski, kancelaria prawna Piotrków Trybunalski Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gorzów Wielkopolski| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdynia| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Sosnowiec| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Radom| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gliwice| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Koszalin| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Tarnów| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Elbląg| 886 070 575