Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze

Akt notarialny a pieniądze - kolejność | zadzwoń 886 07

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do Chcesz dowiedzieć się, jak zapłacić za zakup mieszkania? Jaka jest kolejność formalności podczas kupna mieszkania? Przeczytaj artykuł.

W poniższym artykule przedstawiamy sposoby ochrony stron transakcji podczas kupna mieszkania.

Akt notarialny czy pieniądze - co pierwsze?

Dylemat związany z kolejnością formalności w trakcie nabycia nieruchomości polega na obawie, że druga ze stron nie dopełni swojego zobowiązania. Jeśli kupujący dokona wpłaty przed podpisaniem aktu notarialnego, to poniesie ryzyko, iż sprzedający nie pojawi się w kancelarii notarialnej, a tym samym nie podpisze umowy. W takiej sytuacji straci dużą kwotę i szansę na wybrany lokal. Z kolei, gdy pieniądze mają zostać przekazane po zawarciu aktu, to zbywca może mieć obawy, że nie otrzyma ustalonej kwoty. W związku z tym zostały opracowane sposoby chroniące obie strony podczas transakcji, są nimi: depozyt notarialny i rachunek powierniczy.

Jak  zapłacić za zakup mieszkania?

Nabywca ma kilka możliwości dotyczących opłacenia lokalu mieszkalnego. Najprostsza metoda to zapłata gotówką, tuż po zawarciu aktu notarialnego. Jest to jednak dość problematyczne ze względu na czasochłonność przeliczenia środków i potencjalne pomyłki, spowodowane pośpiechem na umówionym spotkaniu w kancelarii. Kolejna opcja to przelew środków na konto zbywcy, który posiada rachunek w tym samym banku, co nabywca. Taka sytuacja jest bardzo komfortowa ze względu na to, iż środki, dzięki przelewowi wewnętrznemu niemal natychmiast zostaną zaksięgowane u sprzedającego. Oczywiście, jeśli strony transakcji mają konta w różnych bankach, przelew również jest możliwy, lecz czas oczekiwania wydłuża się do kilku dni. Natomiast osoby, które wspomagają się kredytem hipotecznym, muszą dopilnować dostarczenia do banku podpisanej umowy, co pozwoli na uruchomienie kredytu i przelanie środków na konto sprzedawcy.

Depozyt notarialny a rachunek powierniczy

Alternatywne opcje dla wyżej wymienionych sposobów – depozyt notarialny bądź rachunek powierniczy – skupiają się na optymalnym zabezpieczeniu interesów obu stron transakcji. Dla osób, które preferują gotówkę, lecz nie chcą tracić czasu, pojawia się alternatywa w postaci depozytu notarialnego. Taki depozyt ma miejsce przed dniem aktu, gdzie na spokojnie notariusz sporządza protokół przyjęcia pieniędzy i zobowiązuje się do ich wydania w trakcie spotkania w kancelarii, na podpisanie umowy bądź innym ustalonym terminie. Usługa ta regulowana jest zgodnie z artykułem 108 ustawy prawo o notariacie i wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Drugą możliwością jest skorzystanie z pomocy banku, jako pośrednika w opłaceniu kupionego mieszkania.

W tym celu należy skorzystać z instrumentu finansowego, którym jest rachunek powierniczy, który otwiera się w wybranej placówce. Wpłacone środki zostaną przekazane zbywcy nieruchomości po przeniesieniu własności, lub pod innym określonym ściśle warunkiem. Zwykle takie pośrednictwo kosztuje co najmniej 150 złotych.

Oceń artykuł:

Akt notarialny a pieniądze - kolejność | zadzwoń 886 07
Średnia 5/5 na podstawie 1305 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej?

Zamów rozmowę

Baza wiedzy

__

Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Jak wyląda umowa deweloperska z perspektywy nabywcy - osoby fizycznej? Problemy przy cesji umowy deweloperskiej Jak nie robić analizy umowy deweloperskiej? Umowa deweloperska - co w przypadku zmiany powierzchni nieruchomości? Co zrobić z umową deweloperską w przypadku odmowy przyznania kredytu? Kredyt czy umowa deweloperska, co jest najpierw? Nieuczciwy deweloper - jak go sprawdzić? Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Umowa deweloperska kancelaria prawna Radom| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdynia| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Koszalin| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów | 886 070 575