Wady ukryte: co deweloper musi z nimi zrobić?

Jaka jest odpowiedzialność dewelopera za wady ukryte?

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do Definicję wad ukrytych – to wszelkie braki produktu, które istniały w chwili zwarcia umowy, ale były niewidoczne. Co można z tym zrobić? Kliknij!

Własna nieruchomość to spełnienie marzeń wielu ludzi. Zamiast wynajmować, chcesz zainwestować w coś własnego, co będzie można przekazać kolejnym pokoleniom. Na rynku nieruchomości możesz kupić wiele mieszkań i domów wprost od dewelopera. Co mają zrobić te osoby, które po kilku miesiącach od zamieszkania w nowo wybudowanym miejscu, orientują się, że mają do czynienia z wadami ukrytymi? Masz prawo do tego, aby zgłosić reklamację do dewelopera.

Co o wadach ukrytych mówi polskie prawo? 

Prawo podaje własną definicję wad ukrytych – to wszelkie braki produktu, które istniały w chwili zwarcia umowy, ale były niewidoczne. Poznaj prawa konsumenta, które dokładnie opisane są w obowiązujących przepisach na temat wad ukrytych. Kodeks cywilny w artykule 556 informuje o tym, że to sprzedawca musi wziąć na siebie pełną odpowiedzialność, jeżeli w trakcie użytkowania wyjdą na jaw wady ukryte, które mogą zmniejszyć „jego wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności, lub z przeznaczenia rzeczy”.

W polskim prawie występuje też pojęcie rękojmi – to odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumenta. Chodzi tu dokładnie o ujawnione wady fizyczne i prawne, które mogą pojawić się z czasem, a o jakich konsument wcześniej nie miał pojęcia.

Znając te dwie definicje, jako nabywca nieruchomości masz prawo do tego, aby zgłosić do dewelopera swoje roszczenia za stwierdzone wady ukryte. Co więcej, deweloper musi podjąć odpowiednie kroki, aby móc się ich pozbyć.

Czy deweloper może wyprzeć się swojej winy?

Wszystkie mieszkania i domy objęte są zawsze gwarancją. Wyjątkiem od tej sytuacji są wady mechaniczne, takie jak zbita szyba w oknie przez użytkownika. Na to żaden deweloper jednak nie ma wpływu.

Jednak za wiele innych sytuacji deweloper musi odpowiedzieć. Chodzi bowiem o to, że spoczywa na nim ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi. Nawet w przypadku, kiedy za wadliwość danej rzeczy osobiście nie odpowiada deweloper, to i tak musi ponieść za nią pełną odpowiedzialność. Warto poznać wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 29 czerwca 2016 roku o sygnaturze I ACa 653/16, LEX nr 2376911, który właśnie odnosi się do takich kwestii. Sąd wtedy postanowił, że deweloper musi naprawić szkody, które nie były spowodowane z jego winy, ale podlegały pod definicję wady ukrytej. 

Wykonanie niezgodne ze sztuką budowlaną – co to znaczy?

Wiele osób sądzi, że w Polsce dochodzenie swoich spraw jest żmudne i pracochłonne. Warto jednak dochodzić swoich praw, na rynku ziała wiele firm, które Ci w tym pomogą. W szczególności, jeżeli okaże się, że cały budynek (lub jego część) mógł zostać wykonany niezgodnie ze sztuką budowlaną i panującymi zasadami. Deweloper musi jak najszybciej podjąć kroki, które mają na celu usunięcie zaistniałych wad.

Ewentualnie, jako konsument masz prawo do tego, aby żądać obniżenia ceny lub odstąpienia od sprzedaży. W szczególności, jeżeli masz do czynienia z rzeczą, która była wielokrotnie wymieniana i naprawiana. Niezbędne jest ustalenie kwoty, która będzie na tyle współmierna, aby pokryć Twoje straty związane z ujawnieniem wad.

Obniżenie ceny za nieruchomość – czy to możliwe? 

Z takimi kwestiami, jak ustalenie właściwej rekompensaty finansowej za wady ukryte, zgłoś się do kancelarii prawnej, ponieważ dużo na ten temat mówią wydane już w poprzednich latach orzecznictwa. Chcąc ustalić właściwą kwotę — razem z prawnikiem poszukaj cennych wskazówek w wyroku z Krakowa z 8 maja 2018 roku o sygnaturze I ACa 1344/17, LEX nr 2527458.

Wszelkiego rodzaju roszczenia odnoszące się do wad ukrytych, które zostały przecież Ciebie ujawnione, możesz zgłaszać tylko w ciągu pierwszych pięciu lat od dnia nabycia nieruchomości. Artykuł 568 § 1 k.c. jasno mówi o tym, że po tym okresie wygasają wszelkiego rodzaju prawa i roszczenia, które mogą wystąpić z tytułu ujawnienia wad ukrytych. Jak więc widać, nie masz co zwlekać.

Jaka jest odpowiedzialność dewelopera za wady ukryte? Zadbaj o swoje prawa 

Wydawać by się mogło, że jeden konsument nie ma szans z dużą firmą – deweloperem, który ma za sobą sztab prawników. Jest to błędne myślenie, które należy porzucić. Każdy konsument ma swoje prawa i może ich dochodzić. W pierwszej kolejności musisz poprosić o ekspertyzę specjalisty, który na co dzień zajmują się sprawami związanymi z nieruchomością. 

Drugim krokiem będzie nawiązanie współpracy z kancelarią prawniczą specjalizującą się w sprawach przeciw deweloperom. Zainteresuj się także tym, czy sąsiedzi nie mają podobnych problemów. Skoro w Twoim mieszkaniu występują wady ukryte, to w innych lokalach może być podobnie. 

Odpowiedzialność dewelopera za wady ukryte to kwestia istotna w kontekście zakupu nieruchomości. Deweloper ma obowiązek dostarczyć nabywcy nieruchomość zgodną z umową i bez wad ukrytych, które mogą wpłynąć ms Twoje bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że deweloper może próbować unikać odpowiedzialności lub ograniczyć ją w umowie deweloperskiej. Dlatego istotne jest dokładne przeanalizowanie umowy, aby upewnić się, że Twoje prawa są chronione. 

W przypadku wystąpienia wad ukrytych warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak prawnicy i inżynierowie, którzy pomogą w ustaleniu odpowiedzialności dewelopera i zabezpieczeniu Twoich interesów. Pamiętaj, że dokładna analiza umowy oraz stanu technicznego lokalu to klucz do zapewnienia sobie spokoju i pewności w procesie zakupu. 

Zwróć się do nas, a zajmiemy się szczegółami – dobrym rozwiązaniem będzie na przykład skorzystanie z naszych usług po 4 latach mieszkania, jeszcze przed zakończeniem 5-letniego okresu rękojmi.

Oceń artykuł:

Jaka jest odpowiedzialność dewelopera za wady ukryte?
Średnia 5/5 na podstawie 123 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika?

Zamów kontakt
zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika?

Zamów kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Garaż - jakie opłaty notarialne Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Odbiór mieszkania Komentarz do ustawy deweloperskiej Umowa deweloperska na co uważać Na co zwrócić uwagę czytając umowę deweloperską Ustawa regulująca umowy deweloperskie Umowa deweloperska a prospekt informacyjny Jak wyląda umowa deweloperska z perspektywy nabywcy - osoby fizycznej? Co zrobić z umową deweloperską w przypadku odmowy przyznania kredytu? Umowa deweloperska - co w przypadku zmiany powierzchni nieruchomości? Jak nie robić analizy umowy deweloperskiej? Problemy przy cesji umowy deweloperskiej Nieuczciwy deweloper - jak go sprawdzić? Kredyt czy umowa deweloperska, co jest najpierw? Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów | 886 070 575