Na czym polega DFG (Deweloperski Fundusz Gwarancyjny)?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) – czym jest i jak działa?

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do DFG, czyli Deweloperski Fundusz Gwarancyjny powstał w odpowiedzi na silne zapotrzebowanie ochrony praw konsumenckich osób decydujących się na zakup nieruchomości.

DFG, czyli Deweloperski Fundusz Gwarancyjny powstał w odpowiedzi na silne zapotrzebowanie ochrony praw konsumenckich osób decydujących się na zakup nieruchomości prosto od deweloperów. Bardzo możliwe, że czytając te słowa, jesteś na etapie zakupu mieszkania lub masz to już za sobą. Chciałbyś dowiedzieć się, na czym dokładnie polega udział w tego rodzaju funduszu i co możesz na tym zyskać?

Jakie zadania są realizowane przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny?

Główną celem DFG jest ochrona interesów nabywców mieszkań, którzy dokonują zakupu od deweloperów. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma na celu zabezpieczenie praw konsumentów oraz zapewnienie im wsparcia w przypadku, gdy deweloper nie wywiąże się z umowy lub upadnie w trakcie budowy. W przypadku, gdy nie ukończy budowy lub nie dostarczy mieszkania w uzgodnionym terminie, jako nabywca możesz ubiegać się o odszkodowanie lub zwrot wpłaconych środków. 

Jaka jest wysokość DFG?

Dobrą wiadomością dla kupujących jest to, że to do obowiązków dewelopera należy odprowadzenie składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ich ostateczna wysokość jest równa iloczynowi wartości wpłaty nabywcy na mieszkaniowy rachunek powierniczy lub wartości wpłaty dewelopera na mieszkaniowy rachunek powierniczy z tytułu opłaty rezerwacyjnej oraz stawki procentowej. Ta ostatnia liczba zależy od rodzaju  mieszkaniowego rachunku powierniczego i tak jak w przypadku funduszu otwartego wynosi 0,45%, tak już przy zamkniętym jedynie jest to 0,1%. 

Co istotne, deweloperzy są zobowiązani do wpłaty określonej kwoty na fundusz jeszcze przed rozpoczęciem projektu budowlanego. Na podstawie tych wpłat tworzona jest rezerwa finansowa, która może być wykorzystana na pokrycie roszczeń nabywców.

Kto może skorzystać z pomocy DFG?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny obejmuje wszystkich tych, którzy kupili od dewelopera dom lub mieszkanie 1 lipca 2022 roku, lub później. Nie oznacza to wcale, że jeśli dokonałeś zakupu przed tą datą, nigdy nie skorzystasz z ochrony oferowanej przez DFG. Będziesz jednak musiał poczekać na ten moment do 1 lipca 2024 roku. Po tej dacie, gdy tylko uznasz, że deweloper nie wywiązuje się z umowy, nie spełnił warunków sprzedaży lub on sam ogłosi upadłość, będziesz mógł zgłosić swoje roszczenia do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. 

Po dochodzeniu w celu ustalenia, czy Twoje roszczenia są uzasadnione i pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku, Fundusz wypłaci odszkodowanie lub zwróci wpłacone środki. Dzięki funkcjonowaniu DFG możesz zatem zyskać pewność, że nie stracisz swoich środków nawet w przypadku niepowodzenia projektu deweloperskiego.

Miej jednak na uwadze, że Deweloperski Fundusz Gwarancyjny nie zastępuje w pełni odpowiedzialności dewelopera za spełnienie warunków umowy. W Twoim własnym interesie jest, aby na tyle ile jest to możliwe, ocenić wiarygodność inwestycji i firmy przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości. 


Oceń artykuł:

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) – czym jest i jak działa?
Średnia 5/5 na podstawie 19 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?

Zamów rozmowę
zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?

Zamów rozmowę

Baza wiedzy

__

Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Nieuczciwy deweloper - jak go sprawdzić? Kredyt czy umowa deweloperska, co jest najpierw? Umowa deweloperska prawnik Sprawdzenie umowy deweloperskiej Chorzów, kancelaria prawna Chorzów Sprawdzenie umowy deweloperskiej Kalisz, kancelaria prawna Kalisz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Grudziądz, kancelaria prawna Grudziądz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jaworzno, kancelaria prawna Jaworzno Sprawdzenie umowy deweloperskiej Słupsk, kancelaria prawna Słupsk Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jastrzębie-Zdrój, kancelaria prawna Jastrzębie-Zdrój Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jelenia Góra, kancelaria prawna Jelenia Góra Sprawdzenie umowy deweloperskiej Mysłowice, kancelaria prawna Mysłowice Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piła, kancelaria prawna Piła Sprawdzenie umowy deweloperskiej Konin, kancelaria prawna Konin Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piotrków Trybunalski, kancelaria prawna Piotrków Trybunalski Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gorzów Wielkopolski| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdynia| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Sosnowiec| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Radom| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gliwice| 886 070 575