Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
DFG, czyli Deweloperski Fundusz Gwarancyjny powstał w odpowiedzi na silne zapotrzebowanie ochrony praw konsumenckich osób decydujących się na zakup nieruchomości prosto od deweloperów. Bardzo możliwe, że czytając te słowa, jesteś na etapie zakupu mieszkania lub masz to już za sobą. Chciałbyś dowiedzieć się, na czym dokładnie polega udział w tego rodzaju funduszu i co możesz na tym zyskać?
Główną celem DFG jest ochrona interesów nabywców mieszkań, którzy dokonują zakupu od deweloperów. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma na celu zabezpieczenie praw konsumentów oraz zapewnienie im wsparcia w przypadku, gdy deweloper nie wywiąże się z umowy lub upadnie w trakcie budowy. W przypadku, gdy nie ukończy budowy lub nie dostarczy mieszkania w uzgodnionym terminie, jako nabywca możesz ubiegać się o odszkodowanie lub zwrot wpłaconych środków.
Dobrą wiadomością dla kupujących jest to, że to do obowiązków dewelopera należy odprowadzenie składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ich ostateczna wysokość jest równa iloczynowi wartości wpłaty nabywcy na mieszkaniowy rachunek powierniczy lub wartości wpłaty dewelopera na mieszkaniowy rachunek powierniczy z tytułu opłaty rezerwacyjnej oraz stawki procentowej. Ta ostatnia liczba zależy od rodzaju mieszkaniowego rachunku powierniczego i tak jak w przypadku funduszu otwartego wynosi 0,45%, tak już przy zamkniętym jedynie jest to 0,1%.
Co istotne, deweloperzy są zobowiązani do wpłaty określonej kwoty na fundusz jeszcze przed rozpoczęciem projektu budowlanego. Na podstawie tych wpłat tworzona jest rezerwa finansowa, która może być wykorzystana na pokrycie roszczeń nabywców.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny obejmuje wszystkich tych, którzy kupili od dewelopera dom lub mieszkanie 1 lipca 2022 roku, lub później. Nie oznacza to wcale, że jeśli dokonałeś zakupu przed tą datą, nigdy nie skorzystasz z ochrony oferowanej przez DFG. Będziesz jednak musiał poczekać na ten moment do 1 lipca 2024 roku. Po tej dacie, gdy tylko uznasz, że deweloper nie wywiązuje się z umowy, nie spełnił warunków sprzedaży lub on sam ogłosi upadłość, będziesz mógł zgłosić swoje roszczenia do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Po dochodzeniu w celu ustalenia, czy Twoje roszczenia są uzasadnione i pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku, Fundusz wypłaci odszkodowanie lub zwróci wpłacone środki. Dzięki funkcjonowaniu DFG możesz zatem zyskać pewność, że nie stracisz swoich środków nawet w przypadku niepowodzenia projektu deweloperskiego.
Miej jednak na uwadze, że Deweloperski Fundusz Gwarancyjny nie zastępuje w pełni odpowiedzialności dewelopera za spełnienie warunków umowy. W Twoim własnym interesie jest, aby na tyle ile jest to możliwe, ocenić wiarygodność inwestycji i firmy przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów rozmowę