Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Kupno nieruchomości zawsze może nieść ze sobą pewne ryzyka, które Kupujący może zminimalizować dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do transakcji, w tym dzięki dokładnemu sprawdzeniu dewelopera, z którym planuje zawrzeć umowę, jeżeli przedmiotem zakupu jest dom lub mieszkanie oferowane na rynku pierwotnym.
Deweloper to, zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawie deweloperskiej), przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności nieruchomości i przeniesienia tego prawa na nabywcę. Deweloper swoją działalność może prowadzić zarówno w formie spółki kapitałowej, jak i osobowej, ale też jednoosobowej działalności gospodarczej.
Wspomniana wyżej ustawa deweloperska wprowadzona została przede wszystkim w celu wzmocnienia ochrony praw nabywcy nieruchomości na rynku pierwotnym, o czym warto pamiętać, planując zakup domu lub mieszkania od dewelopera.
Najważniejszymi regulacjami, które wprowadza ustawa deweloperska, są te dotyczące trybu zawierania umów deweloperskich (w formie aktu notarialnego) oraz środków ochrony nabywców — rachunków powierniczych, o których więcej poniżej. Ustawa wskazuje też elementy, które powinny znaleźć w umowie deweloperskiej, w tym:
Środki wpłacane przez nabywcę na podstawie zawartej z deweloperem umowy deweloperskiej nie trafiają bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, a na rachunek powierniczy otwarty lub zamknięty z gwarancją ubezpieczeniową lub bez niej i są z niego zwalniane odpowiednio po zakończeniu przez dewelopera kolejnego etapu budowy w przypadku rachunku powierniczego otwartego, bądź po zakończeniu inwestycji i przeniesieniu własności lokalu na nabywcę (rachunek powierniczy zamknięty).
Dodatkowo deweloper zobowiązany jest przekazać nabywcy przed zawarciem umowy Prospekt informacyjny, zawierający najważniejsze informacje na temat samego dewelopera oraz danej inwestycji.
Ustawa deweloperska nakłada na dewelopera także obowiązek umożliwienia nabywcy zapoznania się z:
Dzięki temu transakcja jest znacznie bardziej bezpieczna z punktu widzenia nabywcy.
Sprawdzenie księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości, którą planujemy nabyć, powinno być podstawowym krokiem na drodze do zakupu domu bądź mieszkania, niezależnie od tego, czy nabycia dokonujemy na rynku pierwotnym czy na wtórnym. Księgi wieczyste są publicznym rejestrem, w związku z czym dostęp do nich nie jest ograniczony. Z treścią księgi, o podanie numeru, której powinniśmy poprosić dewelopera, możemy zapoznać się w Internecie, za pośrednictwem systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, lub bezpośrednio w sądzie wieczystoksięgowym, właściwym dla położenia nieruchomości. Księga składa się z czterech działów:
Kwestia obciążenia hipoteki gruntu jest o tyle istotna, że gdyby deweloper nie zobowiązał się do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu, wówczas kredyt obciążyłby księgę nabytej przez nas nieruchomości. Dlatego kluczowe jest, aby na etapie podpisywania umowy deweloperskiej uzyskać od dewelopera promesę banku, gwarantującą wyodrębnienie lokalu bez obciążeń.
Umowa deweloperska, jak zostało już wyżej wspomniane, może być zawarta wyłącznie w u notariusza. Jeżeli zawieramy taką umowę, jako nabywcy jesteśmy chronieni zapisami ustawy deweloperskiej. Jeżeli jednak deweloper stara się obejść zapisy ustawy, proponując podpisanie innego rodzaju umowy, warto zachować czujność. Może zdarzyć się, że zawarcie umowy deweloperskiej poprzedzone jest podpisaniem umowy rezerwacyjnej, ale kluczowy w tym przypadku będzie fakt, że umowa deweloperska docelowo zostanie podpisana. Jeżeli jednak deweloper proponuje nam na przykład podpisanie umowy przedwstępnej w miejsce deweloperskiej, a inwestycja, w ramach której powstaje wybrana przez nas nieruchomość, jest nadal na etapie budowy (nie wydano dla niej pozwolenia na użytkowanie), nie powinniśmy się na to zgodzić, a samemu deweloperowi warto przyjrzeć się jeszcze dokładniej.
Umowę deweloperską również należy bardzo szczegółowo sprawdzić, co dobrze jest zrobić przy wsparciu doświadczonego prawnika.
Dewelopera, w tym jego doświadczenie, sytuację prawną oraz finansową sprawdzić możemy w następujący sposób:
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Zamów kontakt