Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule przedstawimy w kilku krokach, jak wygląda kupno mieszkania na rynku pierwotnym.

W artykule wyjaśniamy, jak wygląda kupno mieszkania na rynku pierwotnym.

Znalezienie odpowiedniej inwestycji

Aby znaleźć odpowiadającą nam inwestycję, potrzebujemy do tego czasu i zrobienia większego researchu. Musimy przeszukać oferty, strony internetowe deweloperów i ustalić czego dokładnie szukamy. Zastanów się nam lokalizacją, ilością i wielkością pokoi, swoim budżetem i porozmawiaj o tym z deweloperami.  Sprawdź również plan zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć kłopotliwych inwestycji blisko mieszkania. Podczas spotkań z deweloperami poproś o prospekty informacyjne, aby zdobyć większa ilość informacji na temat inwestycji i samego dewelopera. Pamiętaj, aby sprawdzić wiarygodność dewelopera, zanim zdecydujesz się na jego ofertę. W tym celu przejrzyj fora internetowe, sprawdź KRS, UOKiK.

Umowa rezerwacyjna

Jeżeli planujemy np. opłacać zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego, warto zawrzeć umowę rezerwacyjną z deweloperem, która zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy deweloperskiej. Deweloper na mocy tej umowy nie oferuje kupna mieszkania innym zainteresowanym.  Jeżeli jednak nie uda ci się uzyskać kredytu, możesz zrezygnować z umowy bez większych problemów, tylko utracisz kaucje rezerwacyjna. Możemy również zawrzeć umowę rezerwacyjną z elementami umowy przedwstępnej i na jej podstawie możemy wówczas dochodzić roszczeń na wypadek niewywiązania się z umowy którejś ze stron.

Czym są kary umowne w umowie deweloperskiej

Umowa deweloperska

Kolejnym etapem po podpisaniu umowy rezerwacyjnej i upewnieniu się, że posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy na kupno mieszkania, możemy poprosić dewelopera o przygotowanie projektu umowy deweloperskiej, który musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Deweloper wówczas zobowiązuje się do ukończenia inwestycji wraz z przeniesieniem własności na kupującego, a nabywca zobowiązuje się do uiszczenia odpowiedniej kwoty na rzecz dewelopera. Pamiętajmy jednak, że zanim udamy się do notariusza, powinniśmy dokładnie sprawdzić treść tej umowy, a najlepiej, jeśli zająłby się tym prawnik. Sprawdzi on czy aby na pewno wszystkie klauzule są zgodne z prawem i korzystne dla nabywcy oraz, czy nie brakuje jakichś istotnych informacji. Umowa ta powinna zawierać przede wszystkim opis mieszkania, harmonogram płatności oraz prac, czy też standard wykończenia. Umowa deweloperska wprowadza szereg zabezpieczeń dla nabywcy np. procedurę odbioru technicznego mieszkania, rachunek powierniczy czy też możliwości odstąpienia od umowy. Gdy już dokładnie sprawdziliśmy umowę, udajemy się do notariusza, który sporządza akt notarialny i za jego prace również będziemy musieli zapłacić tzw. taksę notarialną, której wysokość będzie zależna od wartości nieruchomości. Oprócz opłacenia taksy będziemy musieli również zapłacić za wypisy aktu. Ważne jest to, że za te wszystkie opłaty notarialne nie będziemy musieli płacić samemu, lecz na pół z deweloperem.

 Odbiór techniczny nieruchomości

Po podpisaniu umowy deweloperskiej i zakończeniu prac przez dewelopera nadchodzi moment, w który możemy odebrać mieszkanie i sprawdzić, jak deweloper wywiązał się z umowy. Na wyznaczony termin przez dewelopera możemy udać się wraz z inżynierem, który dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy zweryfikuje, czy prace wykonane są zgodnie z normami budowlanymi, czy nie ma usterek, wad i spisany zostanie protokół odbioru, na podstawie którego będziemy mogli żądać od dewelopera naprawy wad. Odbiór mieszkania o bardzo ważny moment w cały procesie kupna nieruchomości, dlatego wszystko musi zostać podczas niego dokładnie sprawdzone i spisane. Jeśli nie zrobimy tego dokładnie i coś przeoczymy, trudno nam będzie później wymagać naprawy tego od dewelopera. Dlatego właśnie, jeśli nie jesteśmy pewni swojej wiedzy i chcemy mieć pewność, że lokal jest bezusterkowy, warto na odbiór zabrać inżyniera.

Umowa przeniesienia własności

Przedostatnim etapem kupna mieszkania jest podpisanie przez nabywcę umowy przeniesienia własności, dzięki której stajemy się właścicielami mieszkania w księdze wieczystej. Ten podpis nie świadczy o tym, że wyrażamy zgodę na pozostawienie usterek w mieszkaniu, lecz powinna zostać przez nas podpisana, aby uniknąć kar umownych. Podpisanie umowy przeniesienia własności najczęściej następuje krótko po odbiorze technicznym mieszkania lub tego samego dnia. Jednakże są i takie przypadki, że te dwa terminy oddalone są od siebie o kilka miesięcy.

Przekazanie kluczy

Ostatni etap to przekazanie kluczy, czyli najbardziej wyczekiwany moment przez nabywcę mieszkania. W tym momencie odpowiadamy samemu za mieszkanie i deweloper bez zgody nabywcy nie może już wejść do mieszkania. Spisywane również zostają liczniki i nabywca zaczyna już opłacać media. Przekazanie kluczy często mylone jest z odbiorem mieszkania lub przeniesieniem własności, a to tak naprawdę trzy różne sytuacje.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Regulamin
Polityka Prywatności

© 2021 umowadeweloperska.com