Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy umowa przedwstępna może zostać uznana za nieważną.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że umowa przedwstępna to umowa, po której należy podpisać jeszcze umowę ostateczną, tzw. przyrzeczoną. Podpisanie tej drugiej umowy następuje po wypełnieniu określonych dla poszczególnych stron zobowiązań. Kolejnym istotnym aspektem są niezbędne elementy, które powinny wystąpić w takiej umowie. Wśród tych elementów znajduje się: określenie przedmiotu umowy, jego ceny, a także terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Bez powyższych informacji umowa przedwstępna pozostanie nieważna. Szczegóły związane z wymaganymi w umowie zapisami opisano w Kodeksie cywilnym. Nieważność umowy przedwstępnej związana jest także z zawarciem jej w niewłaściwej formie, czyli niedotrzymaniu formy aktu notarialnego.
Świadomość wymagań prawnych może uchronić nabywcę przed przyszłymi problemami oraz dotkliwymi konsekwencjami, wynikającymi z braku ważności umowy. Najbardziej dotkliwe będą straty finansowe i czas poświęcony na szukanie oraz dopinanie formalności dotyczących transakcji zakupu lokalu.
Oczywiście, umowa przedwstępna jest umową wiążącą, gdyż obie strony poprzez stosowne zapisy zawarte w umowie zobowiązują się do wykonania pewnych czynności. Umowa przedwstępna najczęściej zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa ta może być zawarta w formie aktu notarialnego, czyli obie strony mogą żądać dotrzymania zapisów w umowie ze skutkiem sądowym. Umowa przedwstępna może zostać również zawarta w innej formie niż akt notarialny i wówczas żądanie dotrzymania zapisów słabnie i któraś ze stron może wycofać się z postanowień, płacą przy tym odszkodowanie drugiej stronie.
Podpisanie umowy przedwstępnej to duża odpowiedzialność i zobowiązanie. Nabywca bowiem będzie musiał opłacić nieruchomość w ustalonym terminie, a deweloper wybudować określony lokal oraz przenieść własność na kupującego. W umowie może znaleźć się wiele ryzykownych i niekorzystnych dla nabywcy zapisów, które będą działały na korzyść sprzedającego. Dlatego też powinno się dokładnie przeanalizować treść takiej umowy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika. Tu z pomocą przychodzą specjaliści z naszej kancelarii. Nasza marka od lat wspiera kupujących swoim doświadczeniem oraz wiedzą z obszaru transakcji nabycia nieruchomości. Nasz prawnik może przygotować wyczerpujący raport z zaznaczeniem wszelkich budzących wątpliwości zapisów umowy.
Dzięki temu będziesz mógł je renegocjować oraz podpisać bezpieczny dokument. Jeśli masz pytania odnośnie swojej umowy przedwstępnej, skontaktuj się z nami, a z przyjemnością zajmiemy się Twoją sprawą!
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?