Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania

Piwnica a powierzchnia użytkowa | zadzwoń 886 070 575

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do Z jakimi normami spotykamy się podczas wyliczania powierzchni użytkowej mieszkania? Czy piwnica wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania? Przeczytaj artykuł.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie normy decydują o pomiarze powierzchni użytkowej mieszkania.

Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania

Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku w skład powierzchni użytkowej zalicza się powierzchnie wszystkich pomieszczeń przynależnych do danego lokalu – w tym oczywiście piwnicy. Ustawa ta zaznacza, jednak istotne kryterium dla takiego pomieszczenia, którym jest wysokość. Otóż pomieszczenia o wysokości powyżej 2,20 metra wchodzą w skład powierzchni użytkowej nieruchomości, niższe z przedziału od 1,40 do 2,20 m zalicza się zaledwie w 50%, a poniżej 1,40 m nie wliczają się wcale. Z kolei biorąc pod uwagę ustawę o podatku od spadku i darowizn z 1983 roku, a także Ustawę z 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i z zmianie Kodeksu cywilnego – piwnica nie wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania. I tak w odniesieniu do budynków zrealizowanych przed rokiem 2011 stosuje się dobrowolnie jedną z dwóch Polskich Norm – PN-70/B-02365 bądź PN-ISO 9836:1997. Zachęcamy do weryfikacji zawczasu, która z norm będzie obowiązywać, ponieważ przełoży się to finalnie na cenę ostateczną wybranej nieruchomości.

Powierzchnia użytkowa mieszkania a normy

Aktualnie, dzięki ustawie deweloperskiej z 2011 roku nastąpiło uregulowanie stosowanych do pomiaru powierzchni użytkowej norm. Deweloper z góry musi określić w prospekcie informacyjnym przyjęty sposób pomiaru powierzchni mieszkania bądź domu (wskazać wybraną normę – PN-70/B-02365, albo PN-ISO 9836:1997). Co więcej, w przypadku inwestycji, w których złożono wniosek o pozwolenie na budowę po 29 kwietnia 2012 roku (czyli terminie Rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej), obowiązuje wyłącznie norma PN-ISO 9836:1997 – mówiąca, iż powierzchnia całkowita kondygnacji obejmuje powierzchnię użytkową oraz powierzchnię konstrukcji. Wspomniana norma jest korzystniejsza dla kupującego, ponieważ stwierdza, że powierzchnie konstrukcji nie są wliczane do powierzchni użytkowej. Tym samym nabywca zapłaci niższą cenę, a jednocześnie zyska więcej na dokonanej transakcji.

Oceń artykuł:

Piwnica a powierzchnia użytkowa | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 451 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej?

Zamów rozmowę

Baza wiedzy

__

Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Co zrobić z umową deweloperską w przypadku odmowy przyznania kredytu? Jak wyląda umowa deweloperska z perspektywy nabywcy - osoby fizycznej? Umowa deweloperska - co w przypadku zmiany powierzchni nieruchomości? Jak nie robić analizy umowy deweloperskiej? Problemy przy cesji umowy deweloperskiej Nieuczciwy deweloper - jak go sprawdzić? Kredyt czy umowa deweloperska, co jest najpierw? Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Sprawdzenie umowy deweloperskiej Chorzów, kancelaria prawna Chorzów Sprawdzenie umowy deweloperskiej Kalisz, kancelaria prawna Kalisz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Grudziądz, kancelaria prawna Grudziądz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jaworzno, kancelaria prawna Jaworzno Sprawdzenie umowy deweloperskiej Słupsk, kancelaria prawna Słupsk Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jastrzębie-Zdrój, kancelaria prawna Jastrzębie-Zdrój Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jelenia Góra, kancelaria prawna Jelenia Góra Sprawdzenie umowy deweloperskiej Mysłowice, kancelaria prawna Mysłowice Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piła, kancelaria prawna Piła Sprawdzenie umowy deweloperskiej Konin, kancelaria prawna Konin Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piotrków Trybunalski, kancelaria prawna Piotrków Trybunalski Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575