Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy można rozwiązać umowę deweloperską.
Zakup własnego lokalu mieszkalnego jest poważną decyzją i z reguły wiąże się z koniecznością wzięcia wieloletniego kredytu hipotecznego. Cały proces kredytowy także trwa, a co za tym idzie - niekiedy konieczne jest spisanie umowy z deweloperem, tak by mieć pewność, że lokal na który próbujemy uzyskać kredyt, wciąż na nas czeka. W jakiej formie można spisać umowę z deweloperem i w jaki sposób ją rozwiązać?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że umowa deweloperska i umowa rezerwacyjna - choć dotyczą tej samej kwestii - nie są tożsame. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma dokumentami jest to, że umowa deweloperska jest opisana w ustawie deweloperskiej, gdzie określone są m.in. warunki jej wypowiedzenia. W akcie tym nie znajdzie się jednak żadnych informacji dotyczących umowy rezerwacyjnej. Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwiema umowami jest to, że w przypadku umowy deweloperskiej konieczne jest zawarcie jej w formie aktu notarialnego podpisanego w obecności notariusza, podczas gdy umowę rezerwacyjną można zawrzeć pomiędzy stronami bez obecności prawnika. Warto także pamiętać o tym, że umowa deweloperska musi zawierać konkretne zapisy, podczas gdy w przypadku umowy rezerwacyjnej strony korzystają ze swobody umów opisanej w art. 353(1) kc.
Jak wspominaliśmy, umowa deweloperska została uregulowana w ustawie deweloperskiej z 2012 roku. W dokumencie tym umieszczono wiele szczegółowych informacji dotyczących m.in. właśnie obowiązkowych elementów, które muszą się w niej znaleźć.
Wśród obligatoryjnych elementów tego dokumentu wskazać można m.in.:
Wskazane wyżej informacje nie stanowią pełnej listy elementów, które muszą zostać uwzględnione w umowie deweloperskiej. Aby mieć pewność, że cały dokument jest zgodny z obowiązującym prawem, a także nie zawiera niekorzystnych dla nabywcy zapisów, warto zlecić jego sprawdzenie fachowcom.
Możliwości rozwiązania umowy są ściśle określone i wypowiedzenie umowy deweloperskiej jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku przesłanek ustawowych, czyli umieszczonych we wspomnianej już ustawie deweloperskiej lub przesłanek umownych, a więc tych, które strony zdecydowały się umieścić w samej umowie deweloperskiej. W innych przypadkach strona, która zdecyduje się na jednostronne wypowiedzenie umowy, musi liczyć się z konsekwencjami, zazwyczaj finansowymi.
Rozwiązanie umowy deweloperskiej na mocy wyżej określonych przesłanek jest jak najbardziej możliwe. Warto znaleźć wzór tego rodzaju oświadczenia, w którym znajdą się wszystkie niezbędne elementy lub powierzyć stworzenie dokumentu sprawdzonemu prawnikowi. By rozwiązanie umowy doszło do skutku, niezbędna jest zgodna wola obydwu stron, a co za tym idzie - konieczne jest skuteczne doręczenie pisma deweloperowi, a także jego ustosunkowanie się do przedstawionego dokumentu. Co do zasady, podobnie jak zawarcie umowy deweloperskiej, tak również jej rozwiązanie wymaga formy aktu notarialnego, w którym strony wzajemnie zwolnią się z określonych we wcześniejszym dokumencie wzajemnych zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie występują żadne formalne przesłanki umożliwiające rozwiązanie umowy, nabywcy pozostaje liczyć na dobrą wolę dewelopera lub znaleźć innego kupującego w swoje miejsce, by uniknąć utraty już wpłaconych pieniędzy.
Rozwiązanie umowy deweloperskiej może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli jej treść jest niekorzystna dla klienta. Warto zlecić sprawdzenie umowy deweloperskiej prawnikowi ze strony umowadeweloperska.com jeszcze przed jej podpisaniem, by uniknąć nieprzyjemności związanych z ponoszeniem dodatkowych kosztów czy długimi bataliami z deweloperem.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów kontakt