Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa deweloperska a prospekt informacyjny

W artykule przedstawiamy związek pomiędzy umową deweloperską a prospektem informacyjnym. | 886 070 575| Zachęcamy do kontaktu z prawnikami.

zdjęcie do W artykule wyjaśniamy, jakie informacje powinny być zawarte w prospekcie informacyjnym oraz jaki jest status prawny prospektu.

Umowa deweloperska a prospekt informacyjny?

Umowa deweloperska i prospekt informacyjny są nieodłącznymi dokumentami z którymi będziemy mieć styczność kupując lokal na rynku pierwotnym. Są to dwa równie ważne dokumenty, na podstawie których deweloper będzie zobowiązany do wybudowania i przeniesienia własności lokalu. W praktyce prospekt informacyjny jest załącznikiem do umowy deweloperskiej i stanowi jej integralną część. Oznacza to, że dane z umowy powinny być tożsame z tym co deweloper zamieścił w prospekcie (często informacje te nie są zaktualizowane, co w teorii oznacza prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej).

Umowa deweloperska i rachunki powiernicze

Umowa deweloperska to dokument na podstawie którego deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku w którym będzie znajdować się nasz przyszły lokal i przeniesienia go w umowie końcowej. Co do zasady każda umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego. Dla nabywcy oznacza to dodatkowe zabezpieczenie (notariusz odczytuje akt, sprawdza strony aktu i kieruje wniosek wieczystoksięgowy do sądu). 

Umowa deweloperska jest dosyć ustandaryzowaną umową. Wynika to z faktu, że jej “rdzeń” jest unormowany przez tzw. Ustawę deweloperską. Ten wprowadzony w 2012 roku akt prawny dokładnie określa jakie elementy powinna zawierać umowa od dewelopera i jakie obowiązki wobec nabywcy musi spełnić deweloper. Przede wszystkim deweloper musi zapewnić rachunek powierniczy. Rachunek powierniczy zapewnia, że nasze wpłaty nie trafiają bezpośrednio na konto dewelopera, ale będą wpłacane na specjalny rachunek w banku. Bank wypłaca środki na rzecz dewelopera dopiero gdy ten skończy określony etap inwestycji. Dzięki temu mamy pewność, że środki zostaną spożytkowane na budowę inwestycji. Ustawa gwarantuje również prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej. Przykładowo jeżeli deweloper nie przeniesie lokalu w terminie, mamy prawo odstąpić od umowy i otrzymać z powrotem wszystkie środki wpłacone na rzecz dewelopera.

Prospekt informacyjny a uciążliwe inwestycje

Prospekt informacyjny jest kilkustronicową tabelą z informacjami o inwestycji i deweloperze. Dzieli się na część ogólną i indywidualną. W pierwszej części znajdziemy informacje na temat dewelopera, dane kontaktowe, historię inwestycji oraz datę rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych i termin przeniesienia własności. W części indywidualnej znajdują się informacje na temat naszego przyszłego lokalu. Jest tu metraż mieszkania, opis pomieszczeń, charakterystyka, umiejscowienie w budynku i standard wykończenia. Czytając prospekt należy zwrócić uwagę na planowane inwestycje w pobliżu naszego lokalu. Deweloper ma obowiązek poinformować o uciążliwych budowach planowanych w przyszłości. Innym elementem jest data przeniesienia własności. Jeżeli termin między zakończeniem prac budowlanych a umową przenoszącą własność jest odległy, może to oznaczać, że deweloper spodziewa się opóźnień w oddaniu inwestycji.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Zarezerwuj termin odbioru!

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Zarezerwuj termin odbioru!

Regulamin
Polityka Prywatności

© 2020 umowadeweloperska.com