Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Umowa przeniesienia własności zwykle podpisywana jest wiele miesięcy po umowie deweloperskiej.
Rozważając kupno mieszkania od dewelopera musimy być świadomi z jakimi umowami będziemy mieli do czynienia. Co do zasady najpierw będziemy podpisywać umowę deweloperską, która czasami może jeszcze zostać poprzedzona umową rezerwacyjną. Umowa rezerwacyjna to umowa podpisywana w celu czasowego wyłączenia mieszkania ze sprzedaży, aby nabywca mógł się zastanowić czy ostatecznie podpisze umowę deweloperską. Umowa deweloperska jest specyficzną umową przedwstępną na rynku pierwotnym. Zobowiązuje dewelopera do wybudowania budynku, lokalu i przeniesienia własności na nabywcę. To właśnie przeniesienie własności na nabywcę następuje poprzez podpisanie umowy przenoszącej własność. Dlatego też umowa deweloperska zawsze jest podpisywana pierwsza. Umowa przenosząca własność jest zawsze podpisywana druga i finalizuje zakup lokalu.
Umowa deweloperska to nie tylko sam akt notarialny. Udając się do notariusza będziemy także musieli zapoznać się z kilkoma załącznikami. Podstawą jest prospekt informacyjny, który informuje o deweloperze i inwestycji. Ma formę ustandaryzowanej, kilkustronicowej tabeli, która pomaga w weryfikowaniu informacji i porównywaniu ofert innych deweloperów. Niemniej ważne są załączone rzuty. Rzuty mieszkania i przynależności precyzują zapisy umowy deweloperskiej i zapewniają, że lokal, do którego przeniesienia zobowiązuje się deweloper ma określony układ pomieszczeń i znajduje się na określonej kondygnacji budynku.
Umowa deweloperska to także kwestie związane z odbiorem technicznym. Musimy pamiętać, że dzięki rozwiązaniom przyjętym przez tzw. Ustawę deweloperską, każdy deweloper ma obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego lokalu. Odbiór techniczny zwykle odbywa się tuż przed podpisaniem umowy przenoszącej własność. Pozwala sprawdzić mieszkanie pod kątem wad i usterek oraz porównać czy to co zbudował deweloper zgadza się z standardem technicznym. Jest to też najlepszy moment na wytknięcie niezgodności z projektem, bo deweloper ma obowiązek w ciągu 14 dni odnieść się do wad, a w ciągu 30 dni dokonać stosownych napraw.
Przeniesienie własności co do zasady następuje po odbiorze technicznym. Termin umowy końcowej jest wskazany w prospekcie informacyjnym. Standardem jest, że przeniesienie własności następuje ok. 6 miesięcy po zakończeniu robót budowlanych (termin zakończenia prac również jest wymieniony w prospekcie informacyjnym). Na podstawie umowy przenoszącej własność zostaje wyodrębniony lokal mieszkalny, a my stajemy się właścicielami lokalu. W praktyce umowa przenosząca własność to formalność, bo zapisy są po prostu dopełnieniem zapisów umowy deweloperskiej. Nie należy jej jednak lekceważyć, bo również tutaj może dojść do przyjęcia niekorzystnych dla nas klauzul umownych.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów kontakt