Czy można skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2% przy zakupie z rynku pierwotnego?

Umowa deweloperska a kredyt 2%: poradnik

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do Lista warunków, które musisz spełnić, aby z powodzeniem ubiegać się o tzw. kredyt 2%, jest ściśle określona, zatem warto się z nią jak najwcześniej zapoznać. Kliknij

Zarówno ceny nieruchomości, jak i oprocentowania kredytów ze względów ogólnogospodarczych w ostatnim czasie drastycznie wzrosły. W odpowiedzi na coraz większy kryzys powstało rozwiązanie mające ułatwić proces zakupu pierwszej nieruchomości przez młode osoby. Uruchomiony w 2023 roku program „Bezpieczny Kredyt 2%” błyskawicznie przykuł uwagę i wzbudził szerokie zainteresowanie. Na jakie nieruchomości może się zdecydować beneficjent tego nowego i popularnego programu? Czy skorzystanie z tej formy wsparcia finansowego to zawsze dobry pomysł?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%? 

Lista warunków, które musisz spełnić, aby z powodzeniem ubiegać się o tzw. kredyt 2%, jest ściśle określona, zatem warto się z nią jak najwcześniej zapoznać. Do programu „Bezpieczny Kredyt 2%” może zostać zakwalifikowana osoba, która:

  • nie ukończyła 45 lat (w przypadku małżeństwa przynajmniej jedna osoba musi spełniać ten wymóg);
  • nigdy wcześniej nie była właścicielem żadnej nieruchomości (wyjątek stanowi posiadanie maksymalnie ½ dziedziczonej nieruchomości, w której się nie mieszka od co najmniej 12 miesięcy);
  • ma zdolność kredytową i odpowiednio wysoki wkład własny;
  • ma pozytywną historię kredytowania w BIK-u.

Jeśli planujesz jak najszybciej spłacić kredyt, ważną informacją będzie to, że przez pierwsze trzy lata nie możesz dokonywać nadpłat. W przeciwnym razie dopłaty zostaną cofnięte, a rata kredytu wzrośnie. Po tym okresie możesz rozłożyć opłaty na minimum 12 kolejnych lat, ponieważ całkowity czas spłaty kredytu nie może być krótszy niż 15 lat.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Będąc beneficjentem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, śmiało możesz zdecydować się na zakup zarówno nieruchomości wybranej z oferty rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Niektóre warunki uczestnictwa dotyczą jednak kilku kwestii, które mogą wpłynąć na decyzję o kupnie nowego mieszkania. Mowa tu przede wszystkim o ograniczeniach dotyczących maksymalnej wysokości pożyczanej sumy. Jeśli jesteś singlem, w najlepszym wypadku możesz liczyć na 500 tys. zł, natomiast górny limit dla małżeństw lub osób posiadających dzieci kończy się na sumie 600 tys. zł. 

W obu przypadkach limit wysokości wkładu własnego został określony na 200 tys. zł. Przy zakupie nieruchomości w stanie surowym, ważne jest uwzględnienie w całkowitej wartości kredytu kwoty niezbędnej do wykończenia mieszkania lub domu. Sumując te wartości od razu widać, że ostateczna kwota znacznie zawęża realny wybór mieszkań pod względem ich powierzchni, standardu i lokalizacji. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na zakup mieszkania z rynku wtórnego!

Jakie mieszkanie wybrać z kredytem 2%?

Uwzględniając warunki umowy kredytowej, największy wybór będziesz miał wśród mieszkań o powierzchni od 36 mkw. do 60 mkw. Oczywiście bardzo dużo zależy od atrakcyjności danej lokalizacji oraz stanu i standardu wykończenia. Decydujący wpływ na cenę mieszkania będzie miała  również wielkość i ranga miejscowości, w której planujesz zamieszkać, jednak i w większych miastach można znaleźć mniej i bardziej atrakcyjne cenowo oferty. Decydując się na dzielnice bardziej oddalone od centrum i rozrywkowych okolic, przeważnie można pozwolić sobie na większy metraż.

Pamiętając o uwzględnieniu w wartości otrzymanego kredytu kosztów wykończenia mieszkania, niezbędne będzie oszacowanie potencjalnych wydatków na ten cel. Warto zrobić sobie indywidualny kosztorys, który będzie zawierał wszystkie niezbędne do wykonania prace wraz z pewną nadwyżką na wypadek niezaplanowanych sytuacji.

To, że zakupione z takim kredytem mieszkanie będzie miało limity wielkościowe, uzależnione jest od kwoty maksymalnej. Co jednak w przypadku, gdy przynależą do niego inne metraże. Wszystko zależy od tego, czy garaż jest częścią danej nieruchomości, czy posiada osobną księgę wieczystą. W przypadku kiedy miejsce postojowe należy do części wspólnej nieruchomości, a w jego posiadanie można wejść wyłącznie w pakiecie z mieszkaniem, jego koszt bez problemu zostanie uwzględniony w kredycie. Natomiast w przeciwnym razie niezbędne będzie pokrycie sumy pieniędzmi z własnych oszczędności lub pozyskanych w ramach kredytu gotówkowego.

Czy można skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2% przy zakupie z rynku pierwotnego? Zapytaj ekspertów!

Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%? Nasza firma, Pewny Lokal, oferuje niezbędne wsparcie. Odbieramy mieszkania i domy, pomagając we wskazaniu usterek deweloperowi, co jest kluczowe w kontekście kredytu 2%. 

Analizujemy trudne umowy deweloperskie, wyważając balans informacyjny na Twoją korzyść. Jeśli rozważasz zakup nieruchomości na rynku wtórnym, nasz przegląd techniczny i wiedza prawna również będą nieocenione. Z naszą pomocą będziesz gotów na bezpieczny krok w świat nieruchomości. Zaufaj liderowi rynku, który dba o Twoje interesy!

Oceń artykuł:

Umowa deweloperska a kredyt 2%: poradnik
Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika?

Zamów kontakt
zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika?

Zamów kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Sprawdzenie umowy deweloperskiej Chorzów, kancelaria prawna Chorzów Sprawdzenie umowy deweloperskiej Kalisz, kancelaria prawna Kalisz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Grudziądz, kancelaria prawna Grudziądz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jaworzno, kancelaria prawna Jaworzno Sprawdzenie umowy deweloperskiej Słupsk, kancelaria prawna Słupsk Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jastrzębie-Zdrój, kancelaria prawna Jastrzębie-Zdrój Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jelenia Góra, kancelaria prawna Jelenia Góra Sprawdzenie umowy deweloperskiej Mysłowice, kancelaria prawna Mysłowice Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piła, kancelaria prawna Piła Sprawdzenie umowy deweloperskiej Konin, kancelaria prawna Konin Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piotrków Trybunalski, kancelaria prawna Piotrków Trybunalski Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gorzów Wielkopolski| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdynia| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Sosnowiec| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Radom| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gliwice| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Koszalin| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Tarnów| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Elbląg| 886 070 575