Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W przypadku finansowania zakupu nieruchomości z kredytu hipotecznego należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim o złożeniu wniosku o kredyt do banku, a następnie otrzymanie decyzji kredytowej. Warto przed podpisaniem umowy deweloperskiej przygotować się na ewentualność otrzymania negatywnej decyzji kredytowej, poprzez dokładną analizę postanowień zawartych w takiej umowie.
Ustawa deweloperska określa kwestie związane z umową deweloperską i tak jest również w przypadku uzyskania negatywnej decyzji kredytowej. Ustawa ta stanowi, że w przypadku ubiegania się przez rezerwującego o kredyt, strony umowy zawierają umowę rezerwacyjną z uwzględnieniem okresu potrzebnego do uzyskania przez nabywcę decyzji kredytowej.
Zgodnie z tą umową, przedmiotowa nieruchomość powinna być zarezerwowana do czasu uzyskania decyzji kredytowej.
Oznacza to, że deweloper przez czas określony w tej umowie nie może sprzedać tej nieruchomości innej osobie niż nabywca, z którym zawarł umowę rezerwacyjną. Umowa ta zobowiązuje nabywcę do zapłaty określonej opłaty rezerwacyjnej, która zgodnie z przepisami “nowej ustawy deweloperskiej” nie może przekroczyć 1% wartości przedmiotowej nieruchomości. Natomiast w przypadku gdy rezerwujący nie otrzyma pozytywnej decyzji kredytowej lub przyrzeczenia udzielenia kredytu z powodu negatywnej oceny zdolności kredytowej nabywcy, opłata rezerwacyjna zostanie niezwłocznie zwrócona przez dewelopera.
Przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy zwrócić szczególną uwagę na określone w niej kwestie związane z umownym prawem do odstąpienia od umowy. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ zapisane w niej warunki umożliwiają nam odstąpienie od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Polega to na tym, że zarówno nabywca może skorzystać z tego prawa, jeżeli deweloper nie wywiązuje się z postanowień zawartych w umowie, ale również taką możliwość analogicznie ma druga strona umowy, czyli deweloper. Jeżeli planujemy zakup nieruchomości przez kredyt hipoteczny, powinniśmy zadbać o to, aby w warunkach odstąpienia od umowy zostało wpisane prawo odstąpienia w przypadku nieuzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.
W sytuacji, gdy mamy taki zapis w umowie możemy bez ponoszenia kosztów odstąpić od umowy i nie bać się, że deweloper zażąda zapłaty za nieruchomość. Taka sytuacja może jednak mieć miejsce, jeżeli podpiszemy umowę deweloperską bez wpisanego warunku do odstąpienia od umowy, o którym mowa, otrzymana decyzja z banku będzie negatywna. W takiej sytuacji, jeśli odstąpimy od umowy, musimy mieć świadomość, że deweloper nadal będzie mógł żądać od nas zapłaty kwoty określonej w umowie deweloperskiej.
Zleć analizę umowy deweloperskiej oraz umowy rezerwacyjnej naszej kancelarii. Nasi prawnicy dokładnie przeanalizują Twoje umowy i zwrócą szczególną uwagę na elementy umowy, które są dla Ciebie niekorzystne. Zaproponują zmiany oraz odpowiedzą na wszystkie pytania związane z analizowanymi umowami. Nasi prawnicy zadbają o to, aby w umowie były dokładnie opisane prawa do umownego odstąpienia od umowy i aby były one zgodne z tym, co stanowi ustawa deweloperska.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie deweloperskiej?
Zamów kontakt