Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Zawieranie umowy deweloperskiej przez dwie osoby jest bardzo często spotykaną sytuacją, ponadto obecnie coraz więcej nabywców nie pozostaje ze sobą w żadnych relacjach, czyli nie są małżeństwem ani nawet rodziną. Umowa deweloperska nie stanowi ograniczeń w tej kwestii, w związku z czym umowa ta może zostać zawarta przez dowolne osoby.
Kwestie związane z umową deweloperską określa ustawa deweloperska. Zgodnie z tym, co stanowią przepisy, nie jest zabronione podpisanie umowy przez więcej niż jedną osobę. W związku z tym umowę deweloperską mogą podpisać osoby w bliskich relacjach rodzinnych, ale również osoby, których nie łączą takie więzi.
W takich sytuacjach należy jednak uwzględnić kwestie związane z odpowiedzialnością osób podpisujących umowę względem dewelopera. Jeżeli umowa deweloperska nie stanowi inaczej, to każdy z nabywców niezależnie od tego ilu ich jest, odpowiada solidarnie za swoje zobowiązania wynikające z umowy.
Kwestie te regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Zobowiązują one wszystkich dłużników do solidarnej odpowiedzialności za ich zobowiązanie i za zaspokojenie wierzyciela. Oznacza to, że jeżeli podpiszemy umowę deweloperską razem z inną lub innymi osobami to będziemy solidarnie odpowiadać za nasze zobowiązania.
Zgodnie z tym, że umowę deweloperską może zawrzeć kilka osób, zatem również małżonkowie. W takiej sytuacji istotną kwestią jest rozdzielność majątkowa lub jej brak. Jeżeli małżonkowie mają wspólność majątkową, to przy podpisywaniu umowy deweloperskiej powinni zadeklarować czy dokonują zakupu do majątku wspólnego.
Deklaracja ta jest wynikiem tego, w jaki sposób będzie finansowana inwestycja przez małżonków. Oznacza to, że jeżeli małżonkowie dokonują zakupu do majątku wspólnego, to potrzebne na to środki również powinny pochodzić z ich majątku wspólnego.
Zatem w sytuacji, gdy dojdzie do rozwodu , a jeden z małżonków finansując zakup, wykorzystał środki pochodzące z majątku osobistego, będzie mógł żądać od współmałżonka rekompensaty w wysokości proporcjonalnej do poniesionych nakładów. Jeżeli dochodzi do rozwodu po podpisaniu umowy deweloperskiej, należy poinformować o tej sytuacji dewelopera oraz aneksować tę umowę.
Małżonkowie, którzy mają wspólność majątkową, w momencie podpisania umowy deweloperskiej stają się właścicielami w ramach wspólności majątkowej, natomiast jeżeli wspólności nie ma, to przy zakupie każdy z małżonków zgodnie z zapisem umowy deweloperskiej staje się właścicielem odpowiednich udziałów.
Przed podpisanie umowy deweloperskiej, niezależnie od tego, w jakich udziałach nabywamy nieruchomość oraz czy jest to zakup do majątku wspólnego, czy osobistego, istotne jest, aby udać się do prawnika w celu kompleksowego sprawdzenia zapisów umownych. Dzięki skorzystaniu z pomocy prawnika Pewnego Lokalu zyskasz wiedzę na temat bezpieczeństwa inwestycji, niekorzystnych dla Ciebie zapisów w umowie, które należy renegocjować. Nasi prawnicy zweryfikują również wszystkie załączniki do umowy oraz na konsultacji odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące tej umowy.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie deweloperskiej?
Zamów kontakt