Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Coroczne składanie oświadczenia majątkowego jest obowiązkiem osób, które wykonują pewne zawody lub piastują ważne urzędy. W spisie tym powinny znaleźć się wszelkie wartościowe rzeczy, w szczególności nieruchomości. Jednak jak umieścić w nich informacje o umowach deweloperskich? Kto musi składać takie oświadczenie i jak ono wygląda?
W swoim założeniu oświadczenia majątkowe mają zapobiegać i przeciwdziałać korupcji. Dlatego osoby wykonujące określone zawody lub piastujące niektóre stanowiska, muszą co roku opisywać cały posiadany majątek oraz jego wartość – przynajmniej szacunkową.
Trzeba pamiętać, że w skład opisu majątku wchodzą między innymi: pieniądze, drogie przedmioty, samochody, zobowiązania finansowe, udziały i akcje, a przede wszystkim nieruchomości.
Błąd w złożonym oświadczeniu może być brzemienny w skutkach, ponieważ w najmniej inwazyjnym przypadku będzie wiązał się z odpowiedzialnością służbową (art. 13 ustawy antykorupcyjnej), a w najgorszym można nawet otrzymać zarzuty ze strony prokuratury. Kryteria wymagane w dużej mierze zależą od pełnionej funkcji i mogą się między poszczególnymi osobami różnić.
Lista zawodów i stanowisk, których dotyczy obowiązek corocznego składania oświadczenia majątkowego, ma wiele pozycji i jest regulowana różnymi aktami prawnymi. Dużą grupę stanowią osoby zatrudnione w instytucjach publicznych, urzędnicy na szczeblach wojewódzkich, powiatowych, a nawet gminnych.
Na bazie odpowiednich ustaw regulujących poszczególne zawody i służby, oświadczenia zobowiązani są składać również sędziowie, prokuratorzy, pracownicy urzędu skarbowego, parlamentarzyści, żołnierze, policjanci, komornicy sądowi, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, ABW, CBA, SKW, SWW czy Straży Granicznej.
Ostatnią grupą są zawody określone na mocy ustawy antykorupcyjnej. Należą do nich między innymi osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, pracownicy urzędów państwowych, NIK, przewodniczący i zastępcy przewodniczącego KNF, a także niektórzy wyżej postawieni pracownicy spółek Skarbu Państwa.
Nie sposób jest sporządzić wzór oświadczenia majątkowego dla wszystkich osób wykonujących zawody i piastujących tak różne stanowiska objęte. Szczegółowe informacje dotyczące tego, co powinno się w takim dokumencie opisać, można znaleźć w stosownych ustawach i rozporządzeniach ich dotyczących, a także w bazach LEX.
Po podpisaniu umowy deweloperskiej możesz się zastanawiać, czy kwotę przyszłego mieszkania musisz wpisać w oświadczeniu majątkowym. Jako że nie istnieje jeden wzór takiego dokumentu, nie jest do końca jasne, w jakiej rubryce trzeba by umieścić taką informację. Nie odpowiada ona działowi „nieruchomości”, ponieważ dany lokal jeszcze fizycznie nie istnieje. Najczęściej można spotkać z sytuacją, kiedy o umowie deweloperskiej komunikuje się w oświadczeniu w rozdziale „inne dane o stanie majątkowym”. Podaje się wtedy rodzaj umowy, jej strony i kwotę, na jaką opiewała.
Praktyka wykazuje, że warto tego typu działania skonsultować z prawnikiem. Zgłoś się do nas, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości związane z umowami deweloperskimi a oświadczeniami majątkowymi!
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie?
Zamów rozmowę