Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa deweloperska prawnik

Prawnik umowa deweloperska | 886 070 575 | Radcowie prawni i adwokaci

zdjęcie do Czy umowa powinna zostać sprawdzona przez prawnika? W artykule opowiadamy, jak znaleźć odpowiedniego prawnika i co można przy jego pomocy znaleźć w umowie deweloperskiej.
Zachęcamy do pomocy naszych prawników przy analizie umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska prawnik


Umowa deweloperska to dosyć skomplikowany akt. Sam projekt umowy zwykle ma kilkadziesiąt stron (standardowa umowa deweloperska ma ok. 20 stron). Do tego należy dodać wiele różnych załączników, a przede wszystkim prospekt informacyjny (który nieraz może liczyć nawet 10 stron). Dla wielu osób lektura dokumentacji od dewelopera przerastają ich możliwości lub też po prostu zajmuje wiele godzin poświęconych na mozolne sprawdzanie każdego zapisu. Dodatkowo każda umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego. W praktyce oznacza to, że tekst będzie napisany tzw. językiem prawniczym. Charakteryzuje się on swoistą hermetycznością, co jeszcze bardziej utrudnia dokładną lekturę aktu i zapoznanie się z projektem przed wizytą u notariusza. 

Informacje dotyczące tego, czym jest promesa

Z perspektywy nabywcy najlepszym rozwiązaniem jest przesłać projekt umowy do prawnika. Ten dokona szybkiej analizy zapisów i wskaże wprost: czy podpisanie aktu z deweloperem nie zagraża interesom nabywcy. Dziś dużym ułatwieniem jest też to, że taką analizę można wykonać na odległość. Dlatego kupując dom w Szczecinie, można skorzystać z usług doświadczonego adwokata z Krakowa lub Warszawy, który prześle podsumowanie analizy drogą mailową i ewentualnie skonsultuje się telefonicznie w celu wytłumaczenia prawniczych zawiłości.

Prawnik sprawdzenie umowy deweloperskiej

Zgodnie z prawem, umowa deweloperska jest podpisywana na podstawie tzw. Ustawy Deweloperskiej. Oznacza to, że mniej więcej każda umowa deweloperska jest podobna do siebie w swojej treści. Nie oznacza to jednak, że nie mogą znaleźć się w niej niekorzystne z punktu widzenia nabywcy klauzule umowne. Wysyłając projekt umowy deweloperskiej do prawnika dowiemy się czy dana klauzula w ogóle nadaje się do negocjacji i które rozwiązania umowne najłatwiej zmienić na korzystniejsze.


Przykładowo prawnik sprawdzi, czy deweloper precyzuje prawo do przeniesienia lokalu. W praktyce okazuje się, że często przedmiot umowy nie jest zbyt dokładnie określony. Oczywiście nie oznacza to, że deweloper chce nas “automatycznie” oszukać, ale w teorii może dojść do sytuacji, w której przeniesie prawo własności do innego mieszkania (bo np. zapomnieliśmy określić budynku, w którym znajduje się nasze przyszłe mieszkanie).


Doświadczony prawnik sprawdzi też czy wszystkie dane w umowie deweloperskiej zgadzają się z informacjami z załączników (w szczególności z prospektu). W teorii, jeżeli prospekt informacyjny nie jest spójny z danymi z umowy deweloperskiej, przysługuje nabywcy prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej. Lepiej jednak zadbać o ich spójność.

Czy warto sprawdzić umowę deweloperską przez prawnika?

Koszt sprawdzenia umowy deweloperskiej wraz z dokumentacją to promil w stosunku do całości zakupu nieruchomości (zwykle kilkaset złotych za standardową analizę). Warto pamiętać, że dokładne sprawdzenie umowy deweloperskiej oznacza spokojne użytkowanie mieszkania w przyszłości. Sprawdzenie umowy deweloperskiej to podstawa, bo umowa końcowa w zasadzie powtarza zapisy w umowy podpisanej z deweloperem. Dlatego też powinniśmy priorytetowo potraktować analizę tej dokumentacji od dewelopera. Podpisując umowę końcową może okazać się, że wielu zapisów nie uda nam się już zmienić, bo są sprecyzowane w umowie deweloperskiej.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne Odstąpienie od umowy deweloperskiej Jak sprawdzić dewelopera? Umowa rezerwacyjna z deweloperem Umowa przedwstępna z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera podatek Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Umowa deweloperska hipoteka Gdzie sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Pomoc adwokatów i radców prawnych przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575 Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Umowa deweloperska a umowa przeniesienia własności Umowa deweloperska a użytkowanie wieczyste Umowa deweloperska a prospekt informacyjny