Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Umowa deweloperska to dosyć skomplikowany akt. Sam projekt umowy zwykle ma kilkadziesiąt stron (standardowa umowa deweloperska ma ok. 20 stron). Do tego należy dodać wiele różnych załączników, a przede wszystkim prospekt informacyjny (który nieraz może liczyć nawet 10 stron). Dla wielu osób lektura dokumentacji od dewelopera przerastają ich możliwości lub też po prostu zajmuje wiele godzin poświęconych na mozolne sprawdzanie każdego zapisu. Dodatkowo każda umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego. W praktyce oznacza to, że tekst będzie napisany tzw. językiem prawniczym. Charakteryzuje się on swoistą hermetycznością, co jeszcze bardziej utrudnia dokładną lekturę aktu i zapoznanie się z projektem przed wizytą u notariusza.
Z perspektywy nabywcy najlepszym rozwiązaniem jest przesłać projekt umowy do prawnika. Ten dokona szybkiej analizy zapisów i wskaże wprost: czy podpisanie aktu z deweloperem nie zagraża interesom nabywcy. Dziś dużym ułatwieniem jest też to, że taką analizę można wykonać na odległość. Dlatego kupując dom w Szczecinie, można skorzystać z usług doświadczonego adwokata z Krakowa lub Warszawy, który prześle podsumowanie analizy drogą mailową i ewentualnie skonsultuje się telefonicznie w celu wytłumaczenia prawniczych zawiłości.
Zgodnie z prawem, umowa deweloperska jest podpisywana na podstawie tzw. Ustawy Deweloperskiej. Oznacza to, że mniej więcej każda umowa deweloperska jest podobna do siebie w swojej treści. Nie oznacza to jednak, że nie mogą znaleźć się w niej niekorzystne z punktu widzenia nabywcy klauzule umowne. Wysyłając projekt umowy deweloperskiej do prawnika dowiemy się czy dana klauzula w ogóle nadaje się do negocjacji i które rozwiązania umowne najłatwiej zmienić na korzystniejsze.
Przykładowo prawnik sprawdzi, czy deweloper precyzuje prawo do przeniesienia lokalu. W praktyce okazuje się, że często przedmiot umowy nie jest zbyt dokładnie określony. Oczywiście nie oznacza to, że deweloper chce nas “automatycznie” oszukać, ale w teorii może dojść do sytuacji, w której przeniesie prawo własności do innego mieszkania (bo np. zapomnieliśmy określić budynku, w którym znajduje się nasze przyszłe mieszkanie).
Doświadczony prawnik sprawdzi też czy wszystkie dane w umowie deweloperskiej zgadzają się z informacjami z załączników (w szczególności z prospektu). W teorii, jeżeli prospekt informacyjny nie jest spójny z danymi z umowy deweloperskiej, przysługuje nabywcy prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej. Lepiej jednak zadbać o ich spójność.
Koszt sprawdzenia umowy deweloperskiej wraz z dokumentacją to promil w stosunku do całości zakupu nieruchomości (zwykle kilkaset złotych za standardową analizę). Warto pamiętać, że dokładne sprawdzenie umowy deweloperskiej oznacza spokojne użytkowanie mieszkania w przyszłości. Sprawdzenie umowy deweloperskiej to podstawa, bo umowa końcowa w zasadzie powtarza zapisy w umowy podpisanej z deweloperem. Dlatego też powinniśmy priorytetowo potraktować analizę tej dokumentacji od dewelopera. Podpisując umowę końcową może okazać się, że wielu zapisów nie uda nam się już zmienić, bo są sprecyzowane w umowie deweloperskiej.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów kontakt