Przedawnienie w sprawie sądowej przeciwko deweloperowi i przedawnienie umowy deweloperskiej – na co uważać?

Umowa deweloperska a przedawnienie w sporze z deweloperem

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo dochodzenia roszczeń od firmy w przypadku gdy lokal ma wady. Ile czasu masz na zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości?

Przed zakupem mieszkania od dewelopera będziesz musiał podpisać umowę. Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo dochodzenia roszczeń od firmy w przypadku gdy lokal ma wady. Ile czasu masz na zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości? I w jaki sposób ubiegać się o swoje prawa?

Ile masz czasu na ubieganie się o roszczenia w przypadku wykrycia wad ukrytych? 

Większość umów dotyczących zakupu nowego lokalu mieszkalnego od razu zawiera postanowienia dotyczące okresu reklamacji i rękojmi.  Według przepisów prawa z artykułu 568 § 1 k.c., w przypadku gdy mowa o nieruchomości, starać się o roszczenia od dewelopera możesz przez okres 5 lat. Nie oznacza to jednak, że termin ten całkowicie zakończy Twoje możliwości walki o swoje dobro.

Pamiętaj, że w  przypadku kiedy minie ten ustawowy termin, wciąż możesz uzyskać rekompensatę z artykułu 471 kodeksu cywilnego. 

Deweloper zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikającej z całkowitego zaniechania  lub nienależytego wykonania zobowiązania, o którym mowa w umowie. Jest to jednoznaczne, z tym, że jeśli deweloper w jakikolwiek sposób nie zadbał o odpowiednie ukończeni budynku, ponosi za to odpowiedzialność. Prawo jasno chroni interesy nabywcy, nakazując drugiej stronie usunięcie szkody. Artykuł 118 kodeksu cywilnego mówi o tym, że w takich przypadkach ubiegać się o naprawienie powstałych szkód masz prawo przez 10 lat. Jest to niemal dwukrotnie dłuższy czas niż w przypadku przepisów na temat reklamacji i rękojmi. 

W jaki sposób ubiegać się o  swoje prawa? 

Kiedy dojdzie do stwierdzenia wady jeszcze w okresie gwarancyjnym, przysługują Ci  dwa sposoby ubiegania się o roszczenia od dewelopera. W przypadku rękojmi  jako nabywca nieruchomości  masz  prawo do zgłoszenia jej przez okres 5 lat. Za rozpoczęcie tego okresu ustawodawca uznaje moment wydania lokalu nabywcy. 

Poza tym sposobem przysługuje Ci również odszkodowanie na zasadach ogólnych z artykułu 118 kodeksu cywilnego. W tym wypadku jednak okres gwarancyjny nie jest wymagany, bo jak wynika z ustawy – na roszczenie sobie takich praw przysługuje Ci okres nie krótszy niż 10 lat. 

W przypadku umowy sprzedaży sprawa jest jasna. Jednak w przypadku umowy deweloperskiej okres wymieniony wyżej rozpoczyna się dopiero w momencie podpisania umowy. Dzięki temu nabywca oficjalnie uzyskuje prawa do lokalu. 

Spróbuj rozwiązać problem polubownie 

Jeżeli w trakcie dokładnego przeglądu mieszkania uda Ci się wykryć jakiekolwiek wady ukryte, to zdecydowanie warto podjąć próbę rozwiązania sprawy w sposób polubowny. Skontaktuj się z odpowiednimi osobami w firmie deweloperskiej, aby przedstawić swoje obserwacje. Istotne jest też to, aby udokumentować wszelkie wady czy problemy, które udało Ci się zlokalizować. 

Rozmowa z przedstawicielami dewelopera może otworzyć drzwi do negocjacji i potencjalnych rozwiązań. Pamiętaj o zachowaniu spokoju i profesjonalizmu, a także o przedstawieniu dowodów na wszelkie wady, takie jak zdjęcia czy notatki z odbioru, które mogą być przydatne w trakcie negocjacji. 

Próba rozwiązania problemu w sposób polubowny może być korzystna dla obu stron, zapobiegając długotrwałym i kosztownym sporom sądowym. Jednak jeśli negocjacje nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zawsze masz prawo skonsultować się z prawnikiem lub ekspertem do spraw nieruchomości, aby dowiedzieć się, jakie są dalsze kroki.

Zawsze możesz wstąpić na drogę sądową 

Warto ubiegać się swoje prawa, nawet jeżeli wymaga to pójścia na drogę sądową. W przypadku niedopełnienia obowiązków przez dewelopera, a następnie braku rozpoczęcia polubownych działań mających na celu zmianę bieżącej sytuacji, warto skorzystać z przysługujących Ci rozwiązań. 

Przed tym jednak zapoznaj się z procedurami, które należy rozpocząć w przypadku zaistniałej sytuacji. Najczęściej początkiem będzie pismo do dewelopera z nakazem usunięć wad powstałych z winy niedotrzymania warunków umowy. A jeśli to zawiedzie? Sprawa zostanie skierowana bezpośrednio na drogę sądową.   

Przedawnienie w sprawie sądowej przeciwko deweloperowi i przedawnienie umowy deweloperskiej – zwróć się do specjalistów 

Pamiętaj, że dopóki obowiązują przepisy rękojmi odnośnie do danej sprawy, deweloper musi usunąć wszystkie wykryte wady ukryte. Tu również warto zaznaczyć, że termin odpowiedzialności to 5 lat, jednak czas, w którym nabywca może ubiegać się o roszczenie, od momentu stwierdzenia problemów wynosi rok.  Podejmij więc działania w sprawie niezwłocznie, tak aby nie przegapić obowiązujących widełek czasowych. Jednak kiedy je przekroczysz, istnieją też inne przepisy prawne, z których możesz skorzystać.

Przedawnienie w sprawie sądowej przeciwko deweloperowi i przedawnienie umowy deweloperskiej to istotne kwestie, które warto zrozumieć, aby chronić swoje prawa i interesy.                          

Nasz doświadczony zespół prawników specjalizujących się w nieruchomościach pomoże Ci zrozumieć terminy przedawnienia i uniknąć niepożądanych konsekwencji. Nie czekaj i zadbaj o swoje interesy.

Oceń artykuł:

Umowa deweloperska a przedawnienie w sporze z deweloperem
Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika?

Zamów kontakt
zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika?

Zamów kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Sprawdzenie umowy deweloperskiej Chorzów, kancelaria prawna Chorzów Sprawdzenie umowy deweloperskiej Kalisz, kancelaria prawna Kalisz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Grudziądz, kancelaria prawna Grudziądz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jaworzno, kancelaria prawna Jaworzno Sprawdzenie umowy deweloperskiej Słupsk, kancelaria prawna Słupsk Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jastrzębie-Zdrój, kancelaria prawna Jastrzębie-Zdrój Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jelenia Góra, kancelaria prawna Jelenia Góra Sprawdzenie umowy deweloperskiej Mysłowice, kancelaria prawna Mysłowice Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piła, kancelaria prawna Piła Sprawdzenie umowy deweloperskiej Konin, kancelaria prawna Konin Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piotrków Trybunalski, kancelaria prawna Piotrków Trybunalski Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gorzów Wielkopolski| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdynia| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Sosnowiec| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Radom| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gliwice| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Koszalin| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Tarnów| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Elbląg| 886 070 575