Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Przed zakupem mieszkania od dewelopera będziesz musiał podpisać umowę. Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo dochodzenia roszczeń od firmy w przypadku gdy lokal ma wady. Ile czasu masz na zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości? I w jaki sposób ubiegać się o swoje prawa?
Większość umów dotyczących zakupu nowego lokalu mieszkalnego od razu zawiera postanowienia dotyczące okresu reklamacji i rękojmi. Według przepisów prawa z artykułu 568 § 1 k.c., w przypadku gdy mowa o nieruchomości, starać się o roszczenia od dewelopera możesz przez okres 5 lat. Nie oznacza to jednak, że termin ten całkowicie zakończy Twoje możliwości walki o swoje dobro.
Pamiętaj, że w przypadku kiedy minie ten ustawowy termin, wciąż możesz uzyskać rekompensatę z artykułu 471 kodeksu cywilnego.
Deweloper zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikającej z całkowitego zaniechania lub nienależytego wykonania zobowiązania, o którym mowa w umowie. Jest to jednoznaczne, z tym, że jeśli deweloper w jakikolwiek sposób nie zadbał o odpowiednie ukończeni budynku, ponosi za to odpowiedzialność. Prawo jasno chroni interesy nabywcy, nakazując drugiej stronie usunięcie szkody. Artykuł 118 kodeksu cywilnego mówi o tym, że w takich przypadkach ubiegać się o naprawienie powstałych szkód masz prawo przez 10 lat. Jest to niemal dwukrotnie dłuższy czas niż w przypadku przepisów na temat reklamacji i rękojmi.
Kiedy dojdzie do stwierdzenia wady jeszcze w okresie gwarancyjnym, przysługują Ci dwa sposoby ubiegania się o roszczenia od dewelopera. W przypadku rękojmi jako nabywca nieruchomości masz prawo do zgłoszenia jej przez okres 5 lat. Za rozpoczęcie tego okresu ustawodawca uznaje moment wydania lokalu nabywcy.
Poza tym sposobem przysługuje Ci również odszkodowanie na zasadach ogólnych z artykułu 118 kodeksu cywilnego. W tym wypadku jednak okres gwarancyjny nie jest wymagany, bo jak wynika z ustawy – na roszczenie sobie takich praw przysługuje Ci okres nie krótszy niż 10 lat.
W przypadku umowy sprzedaży sprawa jest jasna. Jednak w przypadku umowy deweloperskiej okres wymieniony wyżej rozpoczyna się dopiero w momencie podpisania umowy. Dzięki temu nabywca oficjalnie uzyskuje prawa do lokalu.
Jeżeli w trakcie dokładnego przeglądu mieszkania uda Ci się wykryć jakiekolwiek wady ukryte, to zdecydowanie warto podjąć próbę rozwiązania sprawy w sposób polubowny. Skontaktuj się z odpowiednimi osobami w firmie deweloperskiej, aby przedstawić swoje obserwacje. Istotne jest też to, aby udokumentować wszelkie wady czy problemy, które udało Ci się zlokalizować.
Rozmowa z przedstawicielami dewelopera może otworzyć drzwi do negocjacji i potencjalnych rozwiązań. Pamiętaj o zachowaniu spokoju i profesjonalizmu, a także o przedstawieniu dowodów na wszelkie wady, takie jak zdjęcia czy notatki z odbioru, które mogą być przydatne w trakcie negocjacji.
Próba rozwiązania problemu w sposób polubowny może być korzystna dla obu stron, zapobiegając długotrwałym i kosztownym sporom sądowym. Jednak jeśli negocjacje nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zawsze masz prawo skonsultować się z prawnikiem lub ekspertem do spraw nieruchomości, aby dowiedzieć się, jakie są dalsze kroki.
Warto ubiegać się swoje prawa, nawet jeżeli wymaga to pójścia na drogę sądową. W przypadku niedopełnienia obowiązków przez dewelopera, a następnie braku rozpoczęcia polubownych działań mających na celu zmianę bieżącej sytuacji, warto skorzystać z przysługujących Ci rozwiązań.
Przed tym jednak zapoznaj się z procedurami, które należy rozpocząć w przypadku zaistniałej sytuacji. Najczęściej początkiem będzie pismo do dewelopera z nakazem usunięć wad powstałych z winy niedotrzymania warunków umowy. A jeśli to zawiedzie? Sprawa zostanie skierowana bezpośrednio na drogę sądową.
Pamiętaj, że dopóki obowiązują przepisy rękojmi odnośnie do danej sprawy, deweloper musi usunąć wszystkie wykryte wady ukryte. Tu również warto zaznaczyć, że termin odpowiedzialności to 5 lat, jednak czas, w którym nabywca może ubiegać się o roszczenie, od momentu stwierdzenia problemów wynosi rok. Podejmij więc działania w sprawie niezwłocznie, tak aby nie przegapić obowiązujących widełek czasowych. Jednak kiedy je przekroczysz, istnieją też inne przepisy prawne, z których możesz skorzystać.
Przedawnienie w sprawie sądowej przeciwko deweloperowi i przedawnienie umowy deweloperskiej to istotne kwestie, które warto zrozumieć, aby chronić swoje prawa i interesy.
Nasz doświadczony zespół prawników specjalizujących się w nieruchomościach pomoże Ci zrozumieć terminy przedawnienia i uniknąć niepożądanych konsekwencji. Nie czekaj i zadbaj o swoje interesy.
Potrzebujesz pomocy prawnika?
Zamów kontakt