Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Zakup nieruchomości to niezwykle istotna decyzja życiowa. Bardzo często, mimo że poszukiwania wymarzonego lokalu zakończyły się, myśl o formalnościach wywołuje mętlik w głowie i nie pozwala cieszyć się sukcesem. Jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy w grę wchodzą różne formy umów. Co warto o nich wiedzieć?
Na wstępnie trzeba zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak umowa przedwstępna z deweloperem. Umowa przedwstępna opisuje obiekt, który istnieje, a deweloperska obiekt, który dopiero ma powstać – właśnie ten dokument podpiszesz z deweloperem.
Przeniesienie praw własności na nabywcę stanowi zarówno sedno umowy deweloperskiej, jak i umowy przedwstępnej, nie są one jednak tożsame.
Umowa deweloperska zostaje zawarta na podstawie ustawy z 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawę deweloperską). Jej formalne umocowanie pozwala na zabezpieczenie interesów obu stron, określa ich prawa i obowiązki.
Jasne staje się, że deweloper będzie musiał wywiązać się z obietnic przedkontraktowych.
Niezbędne będzie założenie przez niego rachunków powierniczych, dostarczenie klientowi szczegółowych informacji dotyczących inwestycji (np. kiedy możliwy będzie zakup określonej nieruchomości), a także standardów wykonania.
Deweloper zobowiąże się do wybudowania i oddania obiektu do użytku w określonym, nieprzekraczalnym terminie (zazwyczaj kilka lat), natomiast klient – do tego, że uiści za nabywaną nieruchomość ustaloną sumę pieniędzy. Należy pamiętać, że właściwa transakcja zostanie sfinalizowana dopiero po wybudowaniu wspomnianego obiektu.
Dokument będzie zawierał również szczegółowe regulacje w zakresie tego, kiedy możliwe będzie odstąpienie od postanowień. Ten rodzaj umowy wymaga obecności notariusza.
O ile umowa deweloperska dotyczy obiektów, które dopiero znajdują się w planach, tak w przypadku umowy przedwstępnej (inaczej umowy przedsprzedaży) mowa o nieruchomości, która już istnieje. Taka umowa zazwyczaj dotyczy rynku wtórnego.
Choć niniejsze zobowiązanie nie ma ściśle określonej formy, mowa o nim w Kodeksie cywilnym, w ustawie z 23 kwietnia 1964 roku. Fundamentalne jest zatem zawarcie w umowie przedwstępnej postanowień, które finalnie pojawią się w umowie sprzedaży. Należą do nich między innymi:
Okres pomiędzy zawarciem umowy a przeniesieniem własności lokalu zazwyczaj wynosi nie więcej niż kilka miesięcy. Umowa przedwstępna może być podpisywana nie tylko z deweloperem, lecz także z innymi podmiotami będącymi stronami transakcji. Choć podpisywanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego nie jest koniecznością, skorzystanie z tej możliwości ułatwia egzekwowanie postanowień, szczególnie w momencie, gdy rozstrzygnięcia wymagają kwestie sporne.
Podpisanie umowy deweloperskiej staje się możliwe wtedy, gdy przed uzyskaniem przez dewelopera decyzji o pozwoleniu na użytkowanie następuje nabycie praw do mieszkania. Gdy posiada pozwolenie – warto pomyśleć o umowie przedwstępnej bądź notarialnej umowie sprzedaży. Na koniec możesz zwrócić się do nas – zajmujemy się analizą umów przedwstępnych z deweloperem.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów rozmowę