Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Umowa deweloperska dotyczy sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym i zazwyczaj jak sama jej nazwa wskazuje, jest zawierana pomiędzy deweloperem i nabywcą. Natomiast w związku z tym, że zakup nieruchomości na rynku pierwotnym możliwy jest nie tylko od większych czy mniejszych spółek deweloperskich, ale również od spółdzielni mieszkaniowej, oznacza to, że taka umowa może być zawierana również ze spółdzielnią.
Zgodnie z tym, co stanowi ustawa deweloperska, deweloperem jest przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę.
Zatem takie działania dewelopera prowadzą do sprzedaży lub wynajęcia lokali innym osobom.
Spółdzielnia mieszkaniowa jako właściciel nieruchomości na rynku pierwotnym może je sprzedawać lub wynajmować innym osobom, zatem prowadzi takie same działania jak deweloper. Spółdzielnia mieszkaniowa może prowadzić działalność gospodarczą, a w związku z tym, że przepisy regulujące działalność gospodarczą nie odbiegają od tych regulujących działalność deweloperską, spółdzielnia mieszkaniowa może być deweloperem.
Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej na rynku pierwotnym może wiązać się z kilkoma korzystnymi kwestiami dla potencjalnych nabywców. W sytuacji, gdy nabywcą jest członek spółdzielni i inwestuje on w budowę mieszkań stawianych od zera, może on liczyć się z tym, że może on dostać pozytywne warunki finansowania.
Istotnym jednak w takiej sytuacji jest fakt, że osoby te nie znają ostatecznych kosztów budowy, a te mogą się drastycznie zmieniać.
Minus jest także brak obowiązywania ustawy deweloperskiej, co za tym idzie, nabywca nie posiada ochrony wynikającej z ustawy deweloperskiej.
Wiąże się to z tym, że osoba inwestująca od zera nie wie, ile dokładnie wyniesie go zakup takiego mieszkania, natomiast osoba kupująca od dewelopera ma w umowie deweloperskiej wpisaną sztywną kwotę, którą musi zapłacić i nie ulega ona zazwyczaj zmianie.
Kolejną kwestią jest to, że bardzo często mieszkania sprzedawane przez spółdzielnię znajdują się w bardzo dobrych i ciekawych lokalizacjach pod względem odległości od centrum, dostępu do komunikacji miejskiej czy terenów zielonych. Biorąc pod uwagę powyższe, należy każdy przypadek traktować indywidualnie w ocenie sprawdzenie opłacalności zawarcia umowy ze spółdzielnią mieszkaniową.
Jeżeli planujesz podpisać umowę deweloperską ze spółdzielnią mieszkaniową, skontaktuj się z nami.
Zapewniamy kompleksową pomoc w analizie umowy deweloperskiej.
Prawnicy z naszej kancelarii dokładnie przeanalizują umowę deweloperską oraz naprowadzą Cię na zawarte w niej nieścisłości. Możesz również skorzystać z pomocy naszych inżynierów, którzy zapewnią Ci dokładną analizę standardu wykończenia nieruchomości oraz razem z Tobą mogą udać się na odbiór nieruchomości w celu zweryfikowania poprawności wykonania prac budowlanych.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów kontakt