Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Po zakupie nieruchomości od dewelopera nadszedł czas na uregulowanie kolejnych formalności. Należy jednak pamiętać, że proces meldowania się nie jest natychmiastowy. Deweloperzy zazwyczaj posiadają harmonogramy i procedury zapewniające sprawne przekazanie lokalu. Kiedy warto się zameldować, kiedy nie jest to konieczne i jak to zrobić, by cały proces przebiegł bezproblemowo?
W Polsce każda osoba, która na stałe zmienia swoje miejsce zamieszkania, musi się w nim zameldować. Wynika to z Dz.U.2022.1191 wersji z 5 października 2023 r., w której to podkreślono, obowiązek ten dotyczy nie tylko zapisania się, ale także wymeldowania z poprzedniego adresu. Musisz wypełnić obowiązek meldunkowy w ciągu 30 dni od momentu zamieszkania w nowym lokalu.
Równolegle lub wcześniej warto też zająć się innymi aspektami związanymi z odbiorem nieruchomości, na które masz mniej czasu. Przede wszystkim kupno mieszkania trzeba zgłosić w ciągu 14 dni od dnia zakupu do urzędu gminy lub miasta. Na podstawie tego zgłoszenia stosowny urząd wyliczy wysokość należnego do uiszczenia podatku.
Kiedy i jak opłacany jest ten podatek?
Jeśli wyliczona wartość jest mniejsza lub równa 100 złotych, to zapłacisz go raz w roku. Jeżeli jest większa, to jej spłata odbywa się w czterech terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
Natomiast sam zakup nieruchomości do urzędu można zgłosić osobiście, przez stronę internetową urzędu lub drogą pocztową. Gdy powyższe formalności są już sfinalizowane, możesz spokojnie zająć się meldunkiem.
Sama umowa deweloperska nie wystarcza do zameldowania się pod nowym adresem. Gdy kupiłeś nieruchomość na rynku pierwotnym i zawarłeś umowę deweloperską, to zameldowanie w niej jest możliwe po spełnieniu określonych warunków. Najważniejsze jest uzyskanie przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie, które najczęściej dostaje się po odbiorze kluczy do danego mieszkania.
Następnie możesz w wybrany sposób poinformować urząd o zmianie miejsca zamieszkania. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić przez:
W celu zameldowania musisz przedstawić w urzędzie liczne dokumenty. Najistotniejsze z nich to aktualny dokument tożsamości, formularz zgłoszenia pobytu (czasowego, do 3 miesięcy, lub stałego) i dokument potwierdzający tytuł prawny do dysponowania lokalem. Jeżeli meldujesz się jako właściciel, wystarczy przedstawić odpis z księgi wieczystej lub wyciąg z działów I i II księgi, orzeczenie sądu lub decyzję administracyjną, umowę cywilnoprawną taką jak na przykład umowa deweloperska.
Warto pamiętać, że na podstawie ustawy o ewidencji ludności, każdy, kto mieszka w Polsce, powinien pamiętać o tym, że ma obowiązek meldunkowy. Dotyczy on obywateli polskich oraz cudzoziemców. Chcesz wiedzieć więcej? Masz wątpliwości? Zgłoś się do nas, a pomożemy w formalnościach związanych z zakupem mieszkania od dewelopera!
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja online