Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Umowa deweloperska, zawierana pomiędzy deweloperem a nabywcą domu lub mieszkania na rynku pierwotnym, od 2011 roku uregulowana jest w ustawie deweloperskiej, która swój obecny kształt przyjęła po wejściu w życie tak zwanej nowej ustawy deweloperskiej. Ze względu na wagę umowy, którą podpisujemy z deweloperem w momencie, kiedy nabywana nieruchomość jest jeszcze w trakcie budowy, pamiętać należy, aby bardzo dokładnie taki dokument sprawdzić jeszcze przed jego podpisaniem, również pod kątem zapisów umownych, regulujących kwestię zmiany powierzchni domu bądź mieszkania.
Ustawa deweloperska z 2021 roku (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym) wprowadziła pewne zmiany we wcześniej obowiązującej ustawie z 2011 roku, ale jej nadrzędnym celem pozostała ochrona praw nabywców nieruchomości. Ustawa deweloperska określa:
Po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji możliwe jest rozpoczęcie przekazywania ukończonych domów lub mieszkań nabywcom. O terminie odbioru deweloper powinien powiadomić nabywcę drogą pocztową (listem poleconym), a dodatkowo - drogą telefoniczną oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej (jeżeli deweloper się zobowiązał także do takiego sposobu poinformowania kupującego). W przypadku gdy dany termin nie odpowiada kupującemu, powinien on ustalić z deweloperem inny, dogodny dla obydwu stron.
W odbiorze technicznym oprócz kupującego (lub jego pełnomocnika ) oraz przedstawiciela dewelopera może wziąć udział także dodatkowa osoba, wspierająca nabywcę w przeprowadzeniu oceny stanu technicznego mieszkania lub domu. Może to być inżynier lub inna osoba, której wiedza w tym zakresie może okazać się przydatna.
Podczas odbioru należy szczegółowo przyjrzeć się:
Wszystkie usterki i nieprawidłowości należy wpisać do protokołu odbioru, na którego podstawie deweloper zobowiązany jest do ich usunięcia w przypadku stwierdzenia ich zasadności w ciągu 30 dni od podpisania przez strony protokołu.
Według ustawy deweloperskiej deweloper ma obowiązek wskazać w umowie normę, według której dokonuje pomiaru powierzchni powykonawczej mieszkania bądź domu. Powinna to być norma PN-ISO 9836:1997, według której do powierzchni użytkowej lokalu nie wlicza się powierzchni pod ściankami działowymi, a pomiar prowadzony jest przy podłodze w wykończonych pomieszczeniach. Metraż projektowy, wskazany w umowie, może być (i najczęściej jest) różny od metrażu powykonawczego. Ważne jest, aby umowa deweloperska właściwie regulowała kwestię zmiany powierzchni. Standardowo przyjmuje się, że dopuszczalna różnica nie powinna przekraczać 2-3% powierzchni użytkowej nieruchomości, a powyżej tej wartości Kupujący powinien mieć prawo odstąpienia od umowy. Dodatkowo warto w umowie zagwarantować sobie możliwość rozliczenia mniejszej bądź większej powierzchni - w tym pierwszym przypadku w formie proporcjonalnego zwrotu części ceny przez dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów rozmowę