Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest dług spadkowy.
Umowa przedwstępna to umowa podpisywana przed sprzedażą nieruchomości, przy której wpłacamy sprzedającemu zaliczkę bądź zadatek i podpisujemy umowę notarialną lub zwykłą, gdzie precyzujemy również termin nabycia nieruchomości. Umowa przedwstępna ma na celu poniekąd zarezerwowanie nam nieruchomości i pewność dla sprzedającego, że kupujący jest na 100% zdecydowany na kupno, ale potrzebuje chwili czasu np., by postarać się o kredyt.
Zaliczka przy umowie przedwstępnej jest zwrotna, zadatek zaś w razie gdy zrezygnuje kupujący, nie jest zwracany, a w razie gdy zrezygnuje sprzedający, musi on wypłacić kupującemu jego dwu krotność.
Uzyskując spadek poza korzyściami z niego płynącymi mamy również tzw.obowiązki majątkowe, inaczej długi spadkowe lub pasywa spadku. Dzielą się one na 3 kategorie:
Cytując:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
Umowa przedwstępna poprzedzająca zawarcie umowy przyrzeczonej kupna-sprzedaży nieruchomości, nie może być elementem długu spadkowego, nie może również zostać odliczona od podstawy opodatkowania. Jest ona zobowiązaniem spadkobierców, by zawrzeć później przeniesienie własności, nie może stanowić zatem długu spadkowego.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?