Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty musimy mieć, aby podpisać umowę przedwstępną.
Umowa przedwstępna to umowa cywilnoprawna, którą podpisuje się przed podpisaniem właściwej umowy przyrzeczonej kupna-sprzedaży. Podpisujemy ją, by mieć pewność, że dana nieruchomość zostanie sprzedana nam, bo np. chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jest to więc opcja dla zdecydowanych. Umowę taką można podpisać notarialnie i jest to najrozsądniejsze wyjście szczególnie w przypadku zadatku, jednak wtedy opłacić musimy takie notarialną.
Można podpisać również umowę przedwstępną bez udziału notariusza, jedynie ze sprzedającym.
Taksa notarialna za podpisanie umowy przedwstępnej wynosi:
Umowa przedwstępna, czy to spisana u notariusza, czy bez niego powinna zawierać:
Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej należy wcześniej zastanowić się, czy wolimy skorzystać z zaliczki, czy zadatku, bo trzeba to będzie wymienić w umowie, a każde z nich ma inną moc prawną.
Umowa przedwstępna z zaliczką to najprostsza wersja, ale dająca nam najmniej gwarancji. Zaliczka sama w sobie jest już dużym wydatkiem i wpłacenie jej sprzedającemu i jego zgoda na podpisanie umowy przedwstępnej powinny być dużą gwarancją, że dane mieszkanie czy dom zostaną sprzedane nam. Jednak zaliczka w przypadku rezygnacji jest całkowicie zwrotna, więc ta gwarancja nie jest na tyle mocna, by np.móc ubiegać się z nią o kredyt.
Dlatego pewnym, ale też ryzykownym rozwiązaniem jest zadatek, który przy podpisywaniu umowy przedwstępnej daje nam większe gwarancje. Zadatek nie jest bowiem zwrotny i jeśli zdecydujemy się zrezygnować z kupna nieruchomości, zostanie on u sprzedającego. Jest to świetna opcja w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny na konkretną nieruchomość. Przyznanie kredytu może trwać, a zadatek nie dość, że można wpisać do wkładu własnego, to jeszcze gwarantuje nam, że właściciel się nie wycofa i nie będziemy musieli wszystkiego odkręcać.
Dlaczego? Sprzedający nieruchomość w przypadku umówienia się na zadatek, nie zaliczkę podczas podpisywania umowy przedwstępnej będzie musiał oddać nam dwu krotność zadatku, jeśli wycofa się z umowy, jest to więc wystarczająco mocna bariera.
Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży nieruchomości podpisywana u notariusza wymaga posiadania konkretnych dokumentów w momencie jej podpisywania, które dołączone zostaną do umowy.
Posiadać należy przede wszystkim dokument tożsamości, a jeśli to firma kupuje bądź sprzedaje nieruchomość, wymagane jest akt założycielski spółki, statut lub umowa spółki, niezbędne w umowie uchwały oraz zgody organów.
Dokumenty nieruchomości takie jak:
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?