Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki

Umowa przedwstępna sprzedaży ze spłatą hipoteki

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do W poniższym artykule podpowiadamy, co musi zawierać umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki i po co w ogóle warto ją zawierać.

W poniższym artykule wyjaśniamy, co musi zawierać umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki.

Posiadając mieszkanie na kredyt obciążone hipoteką, zdarza się, że w trakcie spłacania kredytu chcemy je sprzedać. Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką jest możliwa i wcale nie taka trudna. Ważne jest podpisanie umowy przedwstępnej i zaznaczenie w niej informacji o hipotece.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości, po co

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości, czy to obciążonej hipoteką, czy nie, jest bardzo ważnym elementem przed podpisaniem umowy przyrzeczonej. Przede wszystkim gwarantuje kupującemu zarezerwowanie nieruchomości, jej właściciel nie będzie mógł w tym czasie kiedy np. staramy się o kredyt, sprzedać jej nikomu innemu. Dla właściciela  nieruchomości umowa przedwstępna oznacza, że ma poważnego chętnego na zakup i nie musi już martwić się dalszym poszukiwaniem kupca.

Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej ze spłatą hipoteki,  warto przemyśleć jaką formę wstępnej zapłaty wybrać, zadatek czy zaliczkę.

Umowa przedwstępna z zaliczką

Zaliczka w umowie przedwstępnej to forma zapłaty, którą ustala się ze sprzedającym, zwykle wynosi 10-20% ceny nieruchomości i co najważniejsze, jest całkowicie zwrotna w przypadku rezygnacji jednej ze stron. Sama wpłata pieniędzy i podpisanie umowy u notariusza stawia już barierę, ale jeśli któraś ze stron zdecyduje się zrezygnować, to zaliczka zostanie zwrócona. Dlatego, jeśli właściciel zdecyduje się w ostatniej chwili sprzedać nieruchomość komuś innemu, nie poniesie z tego powodu żadnych kosztów, a my możemy stracić kredyt.

Umowa przedwstępna z zadatkiem

Zadatek w umowie przedwstępnej to poważniejsza sprawa niż zaliczka, bo nie jest on zwrotny. Jeśli kupujący wycofa się z umowy, to zadatek przepada. Jeśli natomiast to sprzedający zrezygnuje, będzie musiał zapłacić kupującemu dwu krotność zadatku w ramach rekompensaty. Wielkość zadatku ustalana jest przez strony w trakcie podpisywania umowy. Umowa przedwstępna z zadatkiem jest opcją dla osób, które na 100% zdecydowane są na zakup i chcą pewności sprzedaży właśnie im.

Hipoteka na nieruchomości a sprzedaż

Zdarza się, że posiadamy mieszkanie z kredytem hipotecznym i chcemy je sprzedać. Przyczyny te mogą być niezależne od nas, głównie jest to rozwód czy rozstanie partnerów, brak pieniędzy na spłatę kredytu, czy długi. Nie jest tak, że cokolwiek się stanie, kredyt hipoteczny musimy spłacać. Tak naprawdę, nieruchomość obciążoną hipoteką można sprzedać i podpisać umowę przedwstępną na jej sprzedaż. Kupno takiej nieruchomości, o ile sprawdzi się ją dokładnie w księgach wieczystych, nie jest obarczone ryzykiem, a nawet możemy wziąć na nią kredyt.

Warto zabezpieczyć się umową przedwstępnąchcąc kupić nieruchomości, nawet obciążoną kredytem hipotecznym. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości (bądź spółdzielczo-własnościowego prawa do lokalu), służy ona zabezpieczeniu wierzytelności. Wierzyciel (np.  bank, kiedy nieruchomości jest kupiona na kredyt) ustanawia hipotekę na nieruchomości, nie na konkretnej osobie. Dlatego można ją sprzedać komuś, kto tę hipotekę spłaci.

Niezwykle ważne jest zatem przed zakupem takiej nieruchomości przejrzenie działu IV księgi wieczystej, która mówi o hipotece.

Umowa przedwstępna sprzedaży ze spłatą hipoteki

Przy zakupie nieruchomości z hipoteką podpisujemy umowę przedwstępną, spłacamy kredyt hipoteczny jednorazowo (np. innym kredytem lub gotówką) i podpisujemy umowę sprzedaży.

Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej  sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki, zaznaczyć należy, że część ustalonej ceny sprzedaży pójdzie na konto banku, w którym zaciągnięty jest już kredyt na tę nieruchomość, spłacając tym samym zobowiązanie. Resztę otrzymuje sprzedający w trakcie spisania umowy sprzedaży.

Kwota przy umowie przedwstępnej wpisana musi być jako zadatek, nie zaliczka, i wynosić całość zadłużenia z kredytu hipotecznego, który pozostał. Dzięki zadatkowi uzyskamy, w razie wycofania się sprzedającego, podwójną kwotę rekompensaty. Tą kwotą spłacany jest w banku kredyt, a bank wystawia zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Wtedy dopiero można dokończyć transakcję i kupić nieruchomość.

Zapis taki w umowie przedwstępnej powinien brzmieć mniej więcej;

Nieruchomość ta obciążona jest hipoteką umowną w kwocie ………………………… złotych na rzecz ……………………………………………………oraz że na postawie porozumienia z Bankiem, potwierdzonego pismem z dnia ………………………… roku, pozostała do spłaty kwota kredytu na ten dzień wynosi ………………………… złote, oraz że Bank zobowiązuje się przy jednorazowej spłacie całej kwoty pozostałego zadłużenia wydać zgodę na wykreślenie hipoteki obciążającej przedmiotową nieruchomość.

Oceń artykuł:

Umowa przedwstępna sprzedaży ze spłatą hipoteki
Średnia 5/5 na podstawie 1294 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zamów rozmowę

Baza wiedzy

__

Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Jak wyląda umowa deweloperska z perspektywy nabywcy - osoby fizycznej? Problemy przy cesji umowy deweloperskiej Jak nie robić analizy umowy deweloperskiej? Umowa deweloperska - co w przypadku zmiany powierzchni nieruchomości? Co zrobić z umową deweloperską w przypadku odmowy przyznania kredytu? Kredyt czy umowa deweloperska, co jest najpierw? Nieuczciwy deweloper - jak go sprawdzić? Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Umowa deweloperska kancelaria prawna Radom| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdynia| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Koszalin| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów | 886 070 575