Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższy artykule przedstawiamy informacje dotyczącego tego, na co zwracać uwagę, zawierając umowę w formie aktu notarialnego.
Zakup nieruchomości to poważne zobowiązanie, które niesie ze sobą spore ryzyko i konsekwencje. Przed samym podpisaniem aktu notarialnego warto dokładnie sprawdzić osobę sprzedającą, warunki umowy, jak i nabywany lokal. Nie można też zapomnieć o weryfikacji kancelarii notarialnej. Nabywca powinien wystrzegać się przede wszystkim niedoprecyzowanych umów rezerwacyjnych, dużych zaliczek i podejrzanych kar umownych. Nie może też popełnić błędu bezgranicznego zaufania dla dewelopera czy osoby prywatnej sprzedającej mieszkanie. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie kompleksowego audytu prawnego. Nasza firma Pewny Lokal specjalizuje się w obszarze analizy dokumentów podczas transakcji zakupu mieszkania bądź domu.
Jakie niepożądane zapisy mogą znaleźć się w akcie notarialnym? Deweloper może chcieć m.in. zarządu nieruchomością wspólną za określoną odpłatnością lub zapisać w akcie, iż tylko on ma dostęp do miejsca postojowego. Deweloper może również chcieć ukryć zapis o braku możliwości nałożenia na niego kar umownych, czy o odgórnej zgodzie na powstawanie w okolicy kolejnych jego inwestycji. Obowiązkiem notariusza jest zareagowanie na nieodpowiednie zapisy, jeżeli nabywca nieruchomości, nie ma o nich żadnego pojęcia.
Nasi prawnicy na podstawie dostarczonego aktu notarialnego przygotowują raport, który wypunktowuje niekorzystne zapisy. Na jego podstawie można negocjować poszczególne klauzule, a tym samym uniknąć w przyszłości dotkliwych konsekwencji. Dodatkowo sprawdzamy również księgę wieczystą, a także pozostałe ważne rejestry.
W umowie dotyczącej transakcji zakupu nieruchomości, która będzie podpisywana w formie aktu notarialnego, powinny być zawarte określone elementy. W przypadku zakupu lokalu z rynku pierwotnego o niezbędnych zapisach mówi ustawa deweloperska. Podaje ona: konkretne środki ochrony nabywców (np. rachunek powierniczy), precyzyjny opis mieszkania i przynależności, zawarcie prospektu informacyjnego w tym standardu wykończenia, zawarcie terminów realizacji oraz harmonogramu płatności. Ponadto warto przyjrzeć się kwestiom odsetek, kar umownych i ewentualnych klauzul abuzywnych, czyli nierównomiernych warunków względem poszczególnych stron umowy. Szczegółowa analiza treści przyda się również przy akcie notarialnym zakupu nieruchomości z rynku wtórnego.
Chociaż tu zwykle łatwiej o równe zapisy i weryfikację przedmiotu umowy, lecz mimo to nie powinno się rezygnować ze szczegółowej weryfikacji.
Po zawarciu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego notariusz sporządza 4 wypisy urzędowe lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość oraz rejestruje akt notarialny w elektronicznym systemie rejestracji. Kiedy akt zostanie zaksięgowany, to wówczas składa się elektroniczny wniosek wieczysto-księgowy o zmianę wpisu w księdze wieczystej. Notariusz ponadto sporządza wypisy aktu dla każdej ze stron transakcji, które są traktowane jako oryginały.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?