Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Jakie odsetki i kary umowne można ponieść, gdy nie dotrzyma się zapisów zawartych w umowie deweloperskiej? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.
Na kwestie związane z karami i odsetkami warto zwrócić uwagę jeszcze zanim umowa deweloperska zostanie podpisana. Po złożeniu wszystkich podpisów u notariusza może się okazać, że uniknięcie niekorzystnych klauzul umownych jest już niemożliwe. Prawne konsekwencje podpisania umowy deweloperskiej bywają nieproporcjonalnie wysokie, dlatego warto skonsultować jej treść z doświadczonym prawnikiem.
W niektórych sytuacjach zdarza się, że deweloper przekracza ustalony termin oddania nieruchomości lub przekazania prawa własności na nabywcę. Problemem stosunkowo często występującym przy okazji tego rodzaju inwestycji bywa też niedotrzymanie terminu realizacji poszczególnych etapów zobowiązania. Nabywca może w takim przypadku zażądać wypłacenia odsetek, o ile zostały one odpowiednio zastrzeżone w umowie. Deweloper jednak również ma prawo egzekwowania ich od kupującego, na przykład w przypadku znaczących opóźnień w płatności rat.
Umowa z deweloperem pozwala też na wprowadzenie kar umownych, czyli postanowień nakładających na obie strony wymóg naprawienia szkody powstałej na skutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania obowiązków. Odbywa się to na drodze zapłaty zryczałtowanej sumy, zwykle dotyczącej ustalonego okresu czasowego - np. umowa rezerwacyjna przewiduje 500 zł kary umownej za każdy dzień opóźnienia przez nabywcę odbioru mieszkania.
Jeżeli zastosowaliśmy w umowie deweloperskiej kary umowne i zabezpieczyliśmy najważniejsze terminy, to w razie niewywiązania się z zapisów przez dewelopera, możemy zastosować do niego pismo o odszkodowanie za opóźnienia.
Właściwie skonstruowana umowa deweloperska stanowi podstawę do egzekwowania rekompensaty z tytułu niedotrzymania umownych terminów. Wezwanie, które skierujemy do dewelopera, powinno zawierać wysokość odszkodowania oraz termin jej zapłaty. Jeżeli deweloper w żaden sposób nie ustosunkuje się do naszego wezwania, to będziemy mogli skierować naszą sprawę do sądu.
W zależności od uzgodnień między stronami, wysokość kary umownej może być stosunkowo różna. W umowie określa się ją poprzez podanie ustalonej kwoty bądź też w formie odwołania do procentowej wartości całego zobowiązania.
Kary umowne nie powinny być przy tym przesadnie wygórowane, ponieważ mogą wówczas zostać uznane za klauzule niedozwolone. W takim przypadku tracą na ważności, dlatego muszą być bardzo precyzyjnie wykalkulowane oraz przedstawione w treści umowy. Niezależnie od tego, jak prezentuje się umowa deweloperska prawnik posiadający odpowiednią specjalizację może być bardzo pomocny w jej dokładnym przeanalizowaniu oraz wprowadzić poprawki.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja online