Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne

Odsetki i kary umowne zawarte w umowie deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule umieszczono najważniejsze informacje związane z odsetkami i karami umownymi, które często zapisane są w umowie deweloperskiej.

Jakie odsetki i kary umowne można ponieść, gdy nie dotrzyma się zapisów zawartych w umowie deweloperskiej? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne

Na kwestie związane z karami i odsetkami warto zwrócić uwagę jeszcze zanim umowa deweloperska zostanie podpisana. Po złożeniu wszystkich podpisów u notariusza może się okazać, że uniknięcie niekorzystnych klauzul umownych jest już niemożliwe. Prawne konsekwencje podpisania umowy deweloperskiej bywają nieproporcjonalnie wysokie, dlatego warto skonsultować jej treść z doświadczonym prawnikiem.

Informacje dotyczące kar umownych są niezwykle istotne podczas podpisywania umowy deweloperskiej

Niedotrzymanie terminu umowy przez dewelopera

W niektórych sytuacjach zdarza się, że deweloper przekracza ustalony termin oddania nieruchomości lub przekazania prawa własności na nabywcę. Problemem stosunkowo często występującym przy okazji tego rodzaju inwestycji bywa też niedotrzymanie terminu realizacji poszczególnych etapów zobowiązania. Nabywca może w takim przypadku zażądać wypłacenia odsetek, o ile zostały one odpowiednio zastrzeżone w umowie. Deweloper jednak również ma prawo egzekwowania ich od kupującego, na przykład w przypadku znaczących opóźnień w płatności rat.

Umowa deweloperska - kary umowne

Umowa z deweloperem pozwala też na wprowadzenie kar umownych, czyli postanowień nakładających na obie strony wymóg naprawienia szkody powstałej na skutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania obowiązków. Odbywa się to na drodze zapłaty zryczałtowanej sumy, zwykle dotyczącej ustalonego okresu czasowego - np. umowa rezerwacyjna przewiduje 500 zł kary umownej za każdy dzień opóźnienia przez nabywcę odbioru mieszkania.  

Wysokość kary umownej

W zależności od uzgodnień między stronami, wysokość kary umownej może być stosunkowo różna. W umowie określa się ją poprzez podanie ustalonej kwoty bądź też w formie odwołania do procentowej wartości całego zobowiązania. Kary umowne nie powinny być przy tym przesadnie wygórowane, ponieważ mogą wówczas zostać uznane za klauzule niedozwolone. W takim przypadku tracą na ważności, dlatego muszą być bardzo precyzyjnie wykalkulowane oraz przedstawione w treści umowy. Niezależnie od tego, jak prezentuje się umowa deweloperska prawnik posiadający odpowiednią specjalizację może być bardzo pomocny w jej dokładnym przeanalizowaniu oraz wprowadzić poprawki.

Oceń artykuł:

Średnia -/5 na podstawie 0 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne Odstąpienie od umowy deweloperskiej Jak sprawdzić dewelopera? Umowa rezerwacyjna z deweloperem Umowa przedwstępna z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera podatek Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Umowa deweloperska hipoteka Gdzie sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Pomoc adwokatów i radców prawnych przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575 Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Umowa deweloperska a umowa przeniesienia własności Umowa deweloperska a użytkowanie wieczyste Umowa deweloperska a prospekt informacyjny