Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania, jeśli ma ono kilku właścicieli.
Często chcąc kupić mieszkanie, nawet wystawione przez agencję nieruchomości, okazuje się, że ma ono kilku właścicieli, czasami niektórzy przebywają za granicą i kupno wymarzonego mieszkania okazuje się problematyczne.
Umowa przedwstępna kupna mieszkania to bardzo ważny etap, zanim podpiszemy umowę kupna-sprzedaży. Umowa przedwstępna jest potrzebna do ubiegania się o kredyt na konkretne mieszkanie i w zależności od tego, czy wybierzemy zaliczkę, czy zadatek mamy pewne gwarancje, że dane mieszkanie będzie sprzedane nam. Warto przed podpisanie umowy przedwstępnej sprawdzić księgi wieczyste nieruchomości i jej stan prawny. Jedną z rzeczy, które w księgach wieczystych możemy wyczytać, jest to czy np. nieruchomość obciążona jest hipoteką, czy ma więcej niż jednego właściciela. Nawet jeśli ma ona kilku właścicieli, nie ma przeciwwskazań do podpisania umowy przedwstępnej.
Podpisując umowę przedwstępną, warto zdecydować i uzgodnić z właścicielem czy skorzystamy z zaliczki, czy zadatku. Zadatek gwarantować nam będzie, że właściciel zatrzyma dla nas mieszkanie i nie sprzeda go nikomu innemu prawie na pewno, gdyż jeśli zerwie umowę będzie musiał zapłacić nam dwu krotność zadatku. My natomiast zrywając umowę przedwstępną z zadatkiem, stracimy całą jego równowartość, która zwykle wynosi około 10% ceny nieruchomości.
Zadatek przyda się, szczególnie kiedy chcemy wziąć kredyt hipoteczny na nieruchomość, gdyż będziemy mieli pewność, że w czasie oczekiwania na jego przyznanie, nieruchomość nie zostanie sprzedana nikomu innemu.
Zaliczka przy umowie przedwstępnej jest całkowicie zwrotna w wypadku rezygnacji którejkolwiek ze stron. Chociaż daje nam również pewne gwarancje, to nie są one tak silne, jak w przypadku zadatku.
To czy mieszkanie ma jednego, czy kilku właścicieli możemy z łatwością sprawdzić w księgach wieczystych nieruchomości. Często zdarza się tak, że nawet poważne agencje nieruchomości wystawiają takie mieszkania, nie sprawdzając do końca ich stanu prawnego, a wszystko zaczynają załatwiać w momencie, kiedy znajduje się na nie chętny. To, że mieszkanie posiada wielu właścicieli, nie jest niczym złym i nie przeszkadza w jego sprzedaży. Problem powstaje, gdy niektórzy z właścicieli nie są obecni w kraju, albo nie interesują się nieruchomością.
Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, tak samo, jak w przypadku umowy kupna-sprzedaży muszą podpisać się na niej wszyscy właściciele, lub ich pełnomocnicy. Inaczej umowa przedwstępna nie będzie ważna. Dlatego tak istotne jest prześledzenie ksiąg wieczystych i sprawdzenie ilu właścicieli ma dana nieruchomość, by uniknąć nieporozumień i problemów. Oczywiście to po stronie sprzedających leży inicjatywa zgromadzenia wszystkich właścicieli tak, by podpisali się na umowie przedwstępnej.
Dobrym rozwiązaniem, jeśli niektórzy z właścicieli przebywają np.za granicą, jest wyznaczenie przez nich notarialnie pełnomocników do sprzedaży nieruchomości i podpisywania umowy przedwstępnej. Tu znowu inicjatywa, by to wykonać, leży po stronie sprzedającego i kupujący nie powinien się tym przejmować, a jedynie sprawdzić, czy wszyscy właściciele są obecni, chociażby na piśmie.
Umowa przedwstępna w przypadku kilku właścicieli nieruchomości wygląda formalnie tak samo, jak zwykła umowa przedwstępna z jednym właścicielem. Jedyną różnicą jest konieczność wypisania danych wszystkich właścicieli i podpisanie się przez nich lub ich pełnomocników.
W umie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, kiedy posiada ona kilku właścicieli, należy zawrzeć:
Taksy notarialne za umowę przedwstępną, również, kiedy nieruchomość ma kilku właścicieli, są takie same, a w tym wypadku rozłożone zostać mogą po równo na wszystkich:
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?