Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Kupno mieszkania od dewelopera podatek

Kupno mieszkania od dewelopera podatek | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule przekazujemy informacje związane z podatkiem dotyczącym kupna mieszkania.

W niniejszym tekście odpowiadamy na pytanie, jak wygląda kwestia podatku związanego z kupnem mieszkania deweloperskiego.

Kupno mieszkania od dewelopera podatek

Na zakup mieszkania od dewelopera decyduje się coraz więcej osób. Poza zweryfikowaniem sprzedawcy i przeanalizowaniem dokumentacji, bardzo duże znaczenie ma wiedza na temat wysokości podatków związanych z procesem takiej inwestycji. Koszty ponoszone są przez wszystkich przyszłych właścicieli, dlatego warto odpowiednio wcześnie zapytać o nie prawnika.

Informacje o metrażu warto kontrolować

Mieszkanie od dewelopera - podatek VAT

Z punktu widzenia Urzędu Skarbowego, mieszkanie od dewelopera to po prostu jedno z wielu sprzedawanych na rynku dóbr materialnych. Z tego względu jest objęty podatkiem VAT. W ofertach i cennikach deweloperów, cena lokalu często podawana jest jako suma wartości netto oraz wysokości podatku od towarów i usług. W Polsce podstawowa stawka VAT wynosi 23%, jednak fiskus przewidział obniżoną stawkę w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Wynosi ona 8 proc. i dotyczy wyłącznie lokali do 150 mkw, a także domów jednorodzinnych do 300 mkw.

Zakup mieszkania od dewelopera - podatek PCC

Umowa deweloperska z zasady nie jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych na rzecz Skarbu Państwa, czyli PCC. Obowiązek ten występuje jedynie w przypadku zakupu mieszkań z rynku wtórnego. Podatek PCC wynosi 2. proc i obliczany jest na podstawie wartości rynkowej nieruchomości, dlatego to właśnie ta cena zwykle figuruje w akcie notarialnym. Jeżeli umowa z deweloperem zostałaby objęta podatkiem PCC i VAT jednocześnie, byłoby to niezgodne z prawem opodatkowanie podwójne.

Mieszkanie od dewelopera - podatek od nieruchomości

Do opłacania podatku od nieruchomości zobowiązany jest każdy właściciel mieszkania, domu lub części budynku. W przypadku nabycia lokalu od dewelopera, opłatę tę należy zacząć uiszczać od momentu przeniesienia własności. Wysokość podatku od nieruchomości powinna być ustalana na podstawie indywidualnej decyzji urzędu miasta lub gminy, w imieniu prezydenta, burmistrza lub wójta. Ostateczna wartość podawana jest po uwzględnieniu użytkowej powierzchni mieszkania z wszystkimi przynależnościami, a także udziałem w nieruchomości wspólnej. Podatek ten wylicza się raz w roku w oparciu o stawkę za 1 mkw, na podstawie ustaleń uchwałą gminy lub rady miasta.

Oceń artykuł:

Średnia -/5 na podstawie 0 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne Odstąpienie od umowy deweloperskiej Jak sprawdzić dewelopera? Umowa rezerwacyjna z deweloperem Umowa przedwstępna z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera podatek Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Umowa deweloperska hipoteka Gdzie sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Pomoc adwokatów i radców prawnych przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575 Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Umowa deweloperska a umowa przeniesienia własności Umowa deweloperska a użytkowanie wieczyste Umowa deweloperska a prospekt informacyjny