Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób założyć księgę wieczystą.
Założenie księgi wieczystej umożliwia zgodny z prawem obrót określoną nieruchomością. Proces zakładania KW został uregulowany w ustawie z 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. I tak poza podstawowymi danymi (typu adres, właściciel, obciążenia), zbierane są także inne istotne dokumenty powiązane z daną nieruchomością. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do podstawowych informacji, dostęp do akt jest możliwy wyłącznie dla osób, które posiadają konkretny interes prawny. Chcąc założyć KW, trzeba złożyć wniosek wraz z właściwymi dokumentami do Wydziału Ksiąg Wieczystych, który odpowiada lokalizacji nieruchomości względem Sądu Rejonowego. Pośród dokumentacji musi znaleźć się wypis z rejestru gruntów oraz dokument, który potwierdzi zakup nieruchomości, np. umowa deweloperska, lub umowa kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Składane dokumenty muszą zostać przedłożone w oryginalne bądź kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem.
Należy pamiętać, że założenie księgi wieczystej wiąże się z określonymi kosztami oraz z kilku tygodniowym okresem oczekiwania.
Złożenie księgi wieczystej to wydatek wysokości 100 złotych. Poza tą kwotą trzeba mieć na uwadze, że pozyskanie niezbędnych do złożenia wniosku dokumentów też kosztuje, przykładowo wypis i wyrys z rejestru gruntów to kolejne 150 złotych. Do tego należy dodać jeszcze stałą opłatę za wypis hipoteki do rejestru, która liczy 200 złotych. Nie można także zapomnieć o opłaceniu 19 zł z tytułu podatku. Chcąc ułatwić sobie proces zakładania księgi, można poprosić o to notariusza, u którego podpisujemy akt notarialny. Wystarczy przekazać mu wskazane wcześniej dokumenty wraz z odpowiednią opłatą. Notariusz za wypełnienie wniosku oraz przekazanie go do sądu pobierze określoną kwotę.
Opłata ta będzie bazować na ustalonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości wysokości taksy notarialnej. Pomoc notariusza zdecydowanie upraszcza proces zakładania KW dla nieruchomości, w związku z tym wielu nabywców korzysta z takiej możliwości.
Najlepszym sposobem na zdobycie numeru księgi wieczystej jest rozmowa z właścicielem nieruchomości. Jeżeli jednak właściciel nie będzie przychylny do udostępnienia nam takowego numeru, możemy spróbować uzyskać go w sądzie wieczystoksięgowym, co niestety może nie być łatwym zadaniem, gdyż będziemy musieli udowodnić nasz interes prawny. Łatwiejszym rozwiązaniem, ale niestety płatnym, jest wykorzystanie portalu internetowego, z którego za ok. 40 zł, jeżeli będziemy posiadać nazwisko właściciela, adres nieruchomości lub numer działki, uzyskamy dostęp do numeru księgi wieczystej.
Niestety czas oczekiwania na założenie księgi wieczystej dla nieruchomości nie jest zbyt krótki, gdyż zazwyczaj jest to kilka miesięcy. Oczekiwanie na założenie księgi być może nie byłoby tak kłopotliwe, gdyby nie fakt, że osoby korzystające z kredytu hipotecznego muszą płacić ubezpieczenia pomostowego, które podwyższa comiesięczną ratę kredytu do czasu, aż bank zostanie wpisany do księgi jako wierzyciel hipoteczny. Aby poznać możliwy termin założenia księgi wieczystej, warto spróbować skontaktować się z sądem, który zajmuje się naszą księgą.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?