Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są koszty przeniesienia własności lokalu od dewelopera.
Przeniesienie własności od dewelopera to ostatni etap transakcji nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego. Wszystko zaczyna się od wyszukania interesującej nas inwestycji, a w niej konkretnego mieszkania. Po rozmowie z przedstawicielem firmy deweloperskiej oraz wynegocjowaniu ceny można przystąpić już do podpisania umowy deweloperskiej (inaczej przyrzeczonej), która zobowiąże dewelopera do przeniesienia własności w określonym momencie.
By doszło do wspomnianego przeniesienia, kupujący musi opłacić ustaloną umową cenę za nabywany lokal, a deweloper wybudować go w założonym terminie. Do dopełnienia formalności przed umową ostateczną, pozostaje także odbiór techniczny mieszkania. Podczas takiego oficjalnego odbioru nabywca może zweryfikować, czy stan techniczny lokalu jest zgodny z zawartą umową. Jeśli wszystko jest w porządku, można umówić kolejną wizytę w kancelarii notarialnej i ostatecznie podpisać umowę przyrzeczoną. Umowa ta sprawi, że nabywca stanie się właścicielem danej nieruchomości.
Umowa końcowa, czyli tzw. przyrzeczona musi zostać podpisana w formie aktu notarialnego. Co ważne, poza samym zawarciem takiego aktu, notariusz składa też wniosek do sądu wieczystoksięgowego, o wpisanie nabywcy do księgi wieczystej danego lokalu, jako prawnego właściciela. Proces ten może potrwać nawet do kilku tygodni i wiąże się z dodatkowymi opłatami. Będąc przy wydatkach, należy podkreślić, że w przypadku taksy notarialnej związanej z podpisaniem umowy przyrzeczonej cały koszt leży po stronie nabywcy (maksymalną wysokość taksy określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości). Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt złożenia KW (100 zł), cenę pozyskania niezbędnych dokumentów (przykładowo wypisu z rejestru gruntów – 150 zł), a także wypisu hipoteki (200 zł).
Wybierając się zatem do kancelarii notarialnej na podpisanie umowy przeniesienia własności, powinno się odpowiednio przygotować finansowo. Wiele kancelarii przyjmuje wyłącznie gotówkę, więc warto sprawdzić całkowite koszta, by móc zabrać ze sobą wymaganą sumę.
Gdy jesteśmy na końcu naszej drogi do sfinalizowania zakupu i deweloper na ostatniej prostej postanawia nam ten zakup utrudnić, poprzez rezygnację z podpisania umowy przeniesienie własności, to zapewne dla wielu z nas byłaby to sytuacja mocno stresująca. Dlatego właśnie przychodzimy my i podpowiadamy, co możemy zrobić, gdy napotkamy taki problem. Nabywca nieruchomości może wyznaczyć deweloperowi dodatkowy termin na podpisanie umowy przenoszącej własność, lecz nie może on przekroczyć 120 dni od daty zawartej w umowie deweloperskiej. Jeżeli deweloper nie skorzysta z dodatkowego terminu, to nabywca będzie mógł odstąpić od umowy deweloperskiej i ubiegać się o zwrot kosztów kupna mieszkania, jakie do tej pory uiścił lub walczyć w sądzie z deweloperem o zawarcie umowy.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?