Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku

Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto sprawdzić umowę deweloperską z adwokatem.

W niniejszym artykule staramy się wyjaśnić, dlaczego warto sprawdzić umowę deweloperską, korzystając z pomocy radcy prawnego.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku

Zapisy umowy deweloperskiej reguluje ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawa deweloperska z 2011 roku. Jej wprowadzenie służyć miało poprawie bezpieczeństwa nabywcy poprzez nałożenie na deweloperów nowych obowiązków, zarówno dotyczących wpłat nabywcy, jak i właśnie samej umowy deweloperskiej. Pomimo tego nadal zdarzają się przypadki, kiedy deweloper nie stosuje się w pełni do wymogów ustawy, chociażby umieszczając w umowie zapisy z nią niezgodne.

Informacje związane ze standardem wykończenia

Problemy z deweloperem

Nadal nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, gdy nabywcy mieszkań, pomimo terminowego regulowania należnych na rzecz dewelopera wpłat, zostają w dramatycznej sytuacji z kredytem do spłaty, ale bez mieszkania lub z mieszkaniem niedokończonym, bez możliwości dochodzenia usunięcia stwierdzonych w nim usterek. W przypadku Osiedla Pięciu Mostów w Gdańsku, realizowanego przez firmę Solidin od 2009 roku do 2014 roku, w którym to czasie powstało 150 lokali, ze względu na brak możliwości sprzedania więcej niż połowy lokali w inwestycji (wynikający głównie z błędnej strategii sprzedażowej), doszło do wypowiedzenia kredytu dewelopera przez bank kredytujący realizację przedsięwzięcia. W rezultacie deweloper ogłosił upadłość, a syndykowi nie udało się znaleźć nabywcy na całość majątku. Dla mieszkańców oznacza to konieczność mieszkania w często wadliwych lokalach bez perspektywy naprawienia usterek lub możliwości dochodzenia od dewelopera ich usunięcia chociażby w ramach rękojmi. Dlatego tak ważne jest szczegółowe sprawdzenie dewelopera, realizującego interesującą nas inwestycję, oraz dokładne zweryfikowanie zapisów umowy deweloperskiej, która powinna chronić nas na przykład przed sytuacją, gdy długi dewelopera obciążają nasz lokal, ponieważ nie jest rzadkością, że nabywcy po upadku dewelopera zostają z jego długami. 

Sprawdzenie dewelopera i umowy przed jej podpisaniem

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania od danego dewelopera konieczne jest jego sprawdzenie, zarówno pod względem formalnym, chociażby w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak i w kontekście jego doświadczenia oraz standardu zrealizowanych inwestycji. Kluczowe jest też sprawdzenie zapisów umowy deweloperskiej pod kątem ich zgodności z ustawą deweloperską oraz zapisów potencjalnie niekorzystnych dla nabywcy. Taką analizę najlepiej jest zlecić doświadczonemu prawnikowi, podobnie jak sprawdzenie dewelopera w publicznych rejestrach, takich jak między innymi właśnie KRS, ponieważ informacje w nich dostępne, pomimo swojej jawności, mogą być nie do końca jasne dla osoby postronnej.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne Odstąpienie od umowy deweloperskiej Jak sprawdzić dewelopera? Umowa rezerwacyjna z deweloperem Umowa przedwstępna z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera podatek Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Umowa deweloperska hipoteka Gdzie sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Pomoc adwokatów i radców prawnych przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575 Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Umowa deweloperska a umowa przeniesienia własności Umowa deweloperska a użytkowanie wieczyste Umowa deweloperska a prospekt informacyjny