Z doświadczenia wiemy, że duża część nabywców mieszkań często jest tak podekscytowana kupnem nowego mieszkania, że nie zwraca uwagi na niepokojące sygnały (np. wysokie kary umowne, deweloper niechcący negocjować żadnych zapisów). Czasami lepszym rozwiązaniem jest odłożyć decyzję o zakupie mieszkania niż podpisywać dokument, który narazi nas na znaczące ryzyko prawne lub finansowe.
Przeraża Cię lektura kilkudziesięciostronicowego projektu umowy deweloperskiej? Nic dziwnego. W końcu nie każdy ma czas i ochotę zgłębiać szczegółowe zapisy projektu umowy, szczególnie wówczas, gdy pisane są zawiłym "prawniczym" językiem. Właśnie po to korzysta się z usług doświadczonego prawnika, żeby wykonał on analizę za Ciebie i uświadomił ci, czy umowa, którą masz podpisać, jest bezpieczna.
Przeanalizowaliśmy setki umów deweloperskich i wiemy, jakie klauzule należą do standardów rynkowych, a jakich należy się obawiać. Wiemy, jakie zapisy da się negocjować z deweloperem oraz jakich argumentów użyć, żeby go przekonać. Dotychczas żaden z naszych klientów nie narzekał, że niepotrzebnie wydał pieniądze na nasze usługi.
Bardzo często nasi klienci "wracają" do nas po kilku dniach lub tygodniach i dziękują nam za pomoc przy podpisywaniu umowy. Okazuje się, że dzięki naszym analizom deweloperzy zmienili niekorzystne klauzule. Bardzo cieszą nas takie opinie, bo dzięki nim wiemy, że nasze usługi prowadzą do konkretnych rezultatów.
Podpisując umowę z deweloperem nabywcy, są niejako skazani na nierównowagę sił, bowiem deweloper „dysponuje” swoim zespołem prawników, a umowę podpisujemy u zaprzyjaźnionego z deweloperem notariusza. Nasza firma przywraca równowagę sił przy nabywaniu nieruchomości od dewelopera. Dzięki skorzystaniu z naszych usług będziesz wiedział, że deweloper nie wykorzysta swojej uprzywilejowanej pozycji na Twoją niekorzyść.
Naszych analiz nie przygotowujemy po to, żeby popisać się wiedzą prawniczą. Chcemy przede wszystkim, żebyś wiedział, czy umowa, którą podpisujesz, jest bezpieczna i jakie jej postanowienia można zmienić, tak żeby lepiej zabezpieczały Twój interes. Nasze analizy przygotowujemy zawsze w zwięzłej i przejrzystej formie, a nie jako "sążniste" opinie prawne.
Zleciłem analizę ksiąg wieczystych. Raport, który otrzymałem w czasie krótszym od zadeklarowanego (wielki plus) spełnił moje oczekiwania. Dowiedziałem się wszystkich niuansów wzajemnych powiązań pomiędzy księgami lokalu, budynku i gruntu i teraz wiem dokładnie jakie pytania zadać spółdzielni i sądowi rejonowemu. Dzięki temu dowiedziałem się o zapisanym w Księdze Wieczystej dożywociu na rzecz ojca poprzedniego właściciela, gdyby nie analiza - kupiłbym mieszkanie, z którego mogłaby korzystać obca osoba.
Korzystałem z pomocy w tej firmie w sprawie umowy deweloperskiej. Prawnicy posiadają bardzo dużą wiedzę w tym temacie. Oprócz tego byli w stanie przekazać ją w sposób zrozumiały dla mnie. Dzięki temu udało mi się dodać kilka ważnych punktów do umowy, które mnie chroniły i wyrównać niesprawiedliwe odsetki. Czas realizacji zlecenia to kilkanaście godzin. Dziękuję!
Polecam firmę, sprawdzono moja umowę deweloperską wraz z załącznikami z dnia na dzień. Otrzymany raport był dokładny, czytelny i zrozumiały. Wiele się z niego dowiedziałam. Solidna firma. Bardzo polecam!!
Nie ma się do czego przyczepić. Zrobiliśmy z nimi analizę umowy rezerwacyjnej i deweloperskiej. Potrafią wszystko wytłumaczyć prostym językiem!
Kupowałam z chłopakiem mieszkanie od dewelopera. Ich raport zwrócił moją uwagę, że deweloper stosuje sprzeczne z ustawą klauzule deweloperskie. Dzięki pomocy prawników, na szczęście wymogłam od dewelopera, aby dokonał zmian w umowie.
W niniejszym artykule staramy się wyjaśnić, dlaczego warto sprawdzić umowę deweloperską, korzystając z pomocy radcy prawnego.
Zapisy umowy deweloperskiej reguluje ustawa o ochronie praw
nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawa
deweloperska z 2011 roku. Jej wprowadzenie służyć miało poprawie bezpieczeństwa
nabywcy poprzez nałożenie na deweloperów nowych obowiązków, zarówno dotyczących
wpłat nabywcy, jak i właśnie samej umowy deweloperskiej. Pomimo tego nadal
zdarzają się przypadki, kiedy deweloper nie stosuje się w pełni do wymogów
ustawy, chociażby umieszczając w umowie zapisy z nią niezgodne.
Nadal nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, gdy nabywcy mieszkań, pomimo terminowego regulowania należnych na rzecz dewelopera wpłat, zostają w dramatycznej sytuacji z kredytem do spłaty, ale bez mieszkania lub z mieszkaniem niedokończonym, bez możliwości dochodzenia usunięcia stwierdzonych w nim usterek. W przypadku Osiedla Pięciu Mostów w Gdańsku, realizowanego przez firmę Solidin od 2009 roku do 2014 roku, w którym to czasie powstało 150 lokali, ze względu na brak możliwości sprzedania więcej niż połowy lokali w inwestycji (wynikający głównie z błędnej strategii sprzedażowej), doszło do wypowiedzenia kredytu dewelopera przez bank kredytujący realizację przedsięwzięcia. W rezultacie deweloper ogłosił upadłość, a syndykowi nie udało się znaleźć nabywcy na całość majątku. Dla mieszkańców oznacza to konieczność mieszkania w często wadliwych lokalach bez perspektywy naprawienia usterek lub możliwości dochodzenia od dewelopera ich usunięcia chociażby w ramach rękojmi. Dlatego tak ważne jest szczegółowe sprawdzenie dewelopera, realizującego interesującą nas inwestycję, oraz dokładne zweryfikowanie zapisów umowy deweloperskiej, która powinna chronić nas na przykład przed sytuacją, gdy długi dewelopera obciążają nasz lokal, ponieważ nie jest rzadkością, że nabywcy po upadku dewelopera zostają z jego długami.
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania od danego dewelopera konieczne jest jego sprawdzenie, zarówno pod względem formalnym, chociażby w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak i w kontekście jego doświadczenia oraz standardu zrealizowanych inwestycji. Kluczowe jest też sprawdzenie zapisów umowy deweloperskiej pod kątem ich zgodności z ustawą deweloperską oraz zapisów potencjalnie niekorzystnych dla nabywcy. Taką analizę najlepiej jest zlecić doświadczonemu prawnikowi, podobnie jak sprawdzenie dewelopera w publicznych rejestrach, takich jak między innymi właśnie KRS, ponieważ informacje w nich dostępne, pomimo swojej jawności, mogą być nie do końca jasne dla osoby postronnej.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów kontakt