Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa deweloperska hipoteka

Umowa deweloperska hipoteka | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule poruszamy kwestię dotyczącą kredytu hipotecznego oraz hipoteki.

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest hipoteka oraz gdzie szukać informacji o hipotece.

Hipoteka a deweloper

Hipoteka to zabezpieczenie wierzytelności, zwykle wykorzystywane przez bank, podczas zaciągnięcia kredytu hipotecznego np. przez dewelopera na cele inwestycyjne. Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który możemy wziąć na określony cel np. kupo mieszkania. Bank bez wpisania hipoteki do księgi wieczystej, nie ma możliwości, aby udzielił kredytu. To zabezpieczenie dla banku jest niezwykle istotne, jeżeli deweloper nie będzie wywiązywał się ze spłaty kredytu. Bank wówczas jako pierwszy otrzymuje zwrot swoich pieniędzy np. od komornika, który sprzeda mieszkanie.

Informacje dotyczące harmonogramu opłat
Hipoteka wygasa, gdy zostanie całkowicie spłacony kredyt. Niestety problemem dla nabywcy mieszkania jest to, że hipoteka przenosi się na mieszkanie, które ktoś zamierza kupić, dlatego nabywca musi być niezwykle ostrożny i powinien zabezpieczyć się przed przejściem takiej hipoteki na jego lokal. W przypadku gdy deweloper nie będzie spłacał kredytu hipotecznego to mieszkanie, które kupił nabywca, najprawdopodobniej zostanie mu zabrane. Nabywca przed przeniesieniem hipoteki może zabezpieczyć się m.in. poprzez promesę, czy zobowiązanie dewelopera do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu.

Gdzie szukać informacji o hipotece?

 Informację o tym, czy lokal jest obciążony hipoteką, możemy przede wszystkim odnaleźć w czwartym dziale księgi wieczystej, ponieważ hipoteka wpisywana jest do księgi wieczystej mieszkania, dlatego to my jako nabywcy możemy mieć później w związku z tym problemy, a nie tylko poprzedni właściciel mieszkania.

Informacje o hipotece możemy również znaleźć w prospekcie informacyjnym, w którym to deweloper powinien zawrzeć informacje o swojej sytuacji finansowej i właśnie między innymi o hipotece. Często deweloperzy korzystają z kredytów hipotecznych, gdyż banki oferują korzystne warunki. Pamiętajmy, aby zawrzeć odpowiednie zabezpieczające nas informacje w umowie deweloperskiej. Najlepiej, aby nasza umowa została sprawdzona przez prawnika, który zaproponuje odpowiednie klauzule dotyczące zabezpieczenia przed hipoteką, a także sprawdzi, czy w umowie zawarte są informacje zgodne z ustawą deweloperską.

 

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Regulamin
Polityka Prywatności

© 2021 umowadeweloperska.com