Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa deweloperska klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone w umowach deweloperskich | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule informujemy⭐ o klauzulach niedozwolonych,➡️ które czasem pojawiają się w umowach deweloperskich.➡️

Czy wszystkie zapisy w umowach deweloperskich są zawsze poprawne? W niniejszym artykule przekazujemy informacje związane z klauzulami niedozwolonymi.

Umowa deweloperska klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone (abuzywne) dotyczą wszelkich postanowień w umowie deweloperskiej, które kształtują prawa i obowiązki nabywcy w sposób naruszający jego interesy lub sprzeczny z dobrymi obyczajami. Pojęcie to pochodzi z Kodeksu cywilnego i dotyczy tych kwestii, które są nieuczciwe dla klienta firmy deweloperskiej. Pod kątem abuzywności rozpatrywać można wyłącznie klauzule między przedsiębiorcą a konsumentem.

Informacje dotyczące odstąpienia od umowy są dla nabywcy ważnym zapisem w umowie deweloperskiej

Klauzule abuzywne

Na skutek uznania klauzuli za abuzywną staje się ona nieważna. W praktyce oznacza to, że przestaje wiązać konsumenta i dewelopera. Jeżeli np. umowa deweloperska zawiera postanowienie o braku odpowiedzialności dewelopera za usterki wykryte dopiero po przeniesieniu własności na nabywcę, taka klauzula uznawana jest za abuzywną. Jej obecność w kontrakcie jest nieważna, dlatego konsument wciąż może domagać się naprawy awarii w mieszkaniu od sprzedającego. W teorii nie powinno być zatem obaw przed podpisywaniem umów z klauzulami abuzywnymi, jednak udowodnienie braku ich ważności bez pomocy prawnika może być trudne.

Niekorzystne zapisy w umowie deweloperskiej

W większości przypadków, aby ustalić wzajemne prawa i obowiązki obu stron, wystarczy umowa z deweloperem. Postanowienia zawarte w tym dokumencie powinny więc w rzeczywisty sposób odzwierciedlać wymagania względem zarówno sprzedawcy, jak i jego klienta. Wiele takich zapisów znajduje się jednak na granicy dopuszczalności. Jako przykład posłużyć może klauzula, zgodnie z którą w przypadku oddania przez dewelopera lokalu o niższym niż ustalonym metrażu, inwestor nie ma prawa odstąpić od umowy. Niektórzy prawnicy uznają takie postanowienie za abuzywne, podczas gdy inni niekoniecznie.

Klauzule niedozwolone a postanowienia umowne

Klauzul abuzywnych nie powinno się mylić z postanowieniami umownymi, czyli zapisami po prostu niekorzystnymi dla nabywcy. Tego rodzaju zapisy to np. oświadczenie kupującego o zgodzie na poddanie się komorniczej egzekucji w przypadku zalegania z opłatami. Postanowienie to jest niekorzystne, ale nie może być uznane za niedozwolone. Niezależnie od tego, jaką treść ma umowa deweloperska prawnik o dużym doświadczeniu może się okazać bardzo pomocny w analizie klauzul.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów Umowa deweloperska kancelaria prawna Szczecin Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław Umowa deweloperska kancelaria prawna Kraków Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Wiarygodny deweloper - jak go sprawdzić Czy można podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem Jak prawidłowo podpisać umowę przedwstępną z deweloperem Podatek od kupna mieszkania od dewelopera Kupno mieszkania od dewelopera - co trzeba sprawdzić Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Hipoteka do umowy deweloperskiej Czy można sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską Umowa deweloperska a prospekt informacyjny