Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Czy wszystkie zapisy w umowach deweloperskich są zawsze poprawne? W niniejszym artykule przekazujemy informacje związane z klauzulami niedozwolonymi.
Klauzule niedozwolone (abuzywne) dotyczą wszelkich postanowień w umowie deweloperskiej, które kształtują prawa i obowiązki nabywcy w sposób naruszający jego interesy lub sprzeczny z dobrymi obyczajami. Pojęcie to pochodzi z Kodeksu cywilnego i dotyczy tych kwestii, które są nieuczciwe dla klienta firmy deweloperskiej. Pod kątem abuzywności rozpatrywać można wyłącznie klauzule między przedsiębiorcą a konsumentem.
Na skutek uznania klauzuli za abuzywną staje się ona nieważna. W praktyce oznacza to, że przestaje wiązać konsumenta i dewelopera. Jeżeli np. umowa deweloperska zawiera postanowienie o braku odpowiedzialności dewelopera za usterki wykryte dopiero po przeniesieniu własności na nabywcę, taka klauzula uznawana jest za abuzywną. Jej obecność w kontrakcie jest nieważna, dlatego konsument wciąż może domagać się naprawy awarii w mieszkaniu od sprzedającego. W teorii nie powinno być zatem obaw przed podpisywaniem umów z klauzulami abuzywnymi, jednak udowodnienie braku ich ważności bez pomocy prawnika może być trudne.
W większości przypadków, aby ustalić wzajemne prawa i obowiązki obu stron, wystarczy umowa z deweloperem. Postanowienia zawarte w tym dokumencie powinny więc w rzeczywisty sposób odzwierciedlać wymagania względem zarówno sprzedawcy, jak i jego klienta. Wiele takich zapisów znajduje się jednak na granicy dopuszczalności. Jako przykład posłużyć może klauzula, zgodnie z którą w przypadku oddania przez dewelopera lokalu o niższym niż ustalonym metrażu, inwestor nie ma prawa odstąpić od umowy. Niektórzy prawnicy uznają takie postanowienie za abuzywne, podczas gdy inni niekoniecznie.
Klauzul abuzywnych nie powinno się mylić z postanowieniami umownymi, czyli zapisami po prostu niekorzystnymi dla nabywcy. Tego rodzaju zapisy to np. oświadczenie kupującego o zgodzie na poddanie się komorniczej egzekucji w przypadku zalegania z opłatami. Postanowienie to jest niekorzystne, ale nie może być uznane za niedozwolone. Niezależnie od tego, jaką treść ma umowa deweloperska prawnik o dużym doświadczeniu może się okazać bardzo pomocny w analizie klauzul.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów kontakt