Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa deweloperska klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone w umowach deweloperskich | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule informujemy o klauzulach niedozwolonych, które czasem pojawiają się w umowach deweloperskich.

Czy wszystkie zapisy w umowach deweloperskich są zawsze poprawne? W niniejszym artykule przekazujemy informacje związane z klauzulami niedozwolonymi.

Umowa deweloperska klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone (abuzywne) dotyczą wszelkich postanowień w umowie deweloperskiej, które kształtują prawa i obowiązki nabywcy w sposób naruszający jego interesy lub sprzeczny z dobrymi obyczajami. Pojęcie to pochodzi z Kodeksu cywilnego i dotyczy tych kwestii, które są nieuczciwe dla klienta firmy deweloperskiej. Pod kątem abuzywności rozpatrywać można wyłącznie klauzule między przedsiębiorcą a konsumentem.

Informacje dotyczące odstąpienia od umowy są dla nabywcy ważnym zapisem w umowie deweloperskiej

Klauzule abuzywne

Na skutek uznania klauzuli za abuzywną staje się ona nieważna. W praktyce oznacza to, że przestaje wiązać konsumenta i dewelopera. Jeżeli np. umowa deweloperska zawiera postanowienie o braku odpowiedzialności dewelopera za usterki wykryte dopiero po przeniesieniu własności na nabywcę, taka klauzula uznawana jest za abuzywną. Jej obecność w kontrakcie jest nieważna, dlatego konsument wciąż może domagać się naprawy awarii w mieszkaniu od sprzedającego. W teorii nie powinno być zatem obaw przed podpisywaniem umów z klauzulami abuzywnymi, jednak udowodnienie braku ich ważności bez pomocy prawnika może być trudne.

Niekorzystne zapisy w umowie deweloperskiej

W większości przypadków, aby ustalić wzajemne prawa i obowiązki obu stron, wystarczy umowa z deweloperem. Postanowienia zawarte w tym dokumencie powinny więc w rzeczywisty sposób odzwierciedlać wymagania względem zarówno sprzedawcy, jak i jego klienta. Wiele takich zapisów znajduje się jednak na granicy dopuszczalności. Jako przykład posłużyć może klauzula, zgodnie z którą w przypadku oddania przez dewelopera lokalu o niższym niż ustalonym metrażu, inwestor nie ma prawa odstąpić od umowy. Niektórzy prawnicy uznają takie postanowienie za abuzywne, podczas gdy inni niekoniecznie.

Klauzule niedozwolone a postanowienia umowne

Klauzul abuzywnych nie powinno się mylić z postanowieniami umownymi, czyli zapisami po prostu niekorzystnymi dla nabywcy. Tego rodzaju zapisy to np. oświadczenie kupującego o zgodzie na poddanie się komorniczej egzekucji w przypadku zalegania z opłatami. Postanowienie to jest niekorzystne, ale nie może być uznane za niedozwolone. Niezależnie od tego, jaką treść ma umowa deweloperska prawnik o dużym doświadczeniu może się okazać bardzo pomocny w analizie klauzul.

Oceń artykuł:

Średnia -/5 na podstawie 0 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne Odstąpienie od umowy deweloperskiej Jak sprawdzić dewelopera? Umowa rezerwacyjna z deweloperem Umowa przedwstępna z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera podatek Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Umowa deweloperska hipoteka Gdzie sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Pomoc adwokatów i radców prawnych przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575 Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Umowa deweloperska a umowa przeniesienia własności Umowa deweloperska a użytkowanie wieczyste Umowa deweloperska a prospekt informacyjny