Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa deweloperska na co uważać

Radzimy, na co uważać przy podpisywaniu umowy deweloperskiej | 886 070 575

zdjęcie do Wyjaśniamy, na jakie niebezpieczne klauzule/postanowienia/zapisy w umowie deweloperskiej należy uważać przed jej podpisaniem.

Przy podpisywaniu umowy deweloperskiej należy uważać m.in. na opis lokalu oraz wpis roszczeń nabywcy do księgi wieczystej inwestycji.

Umowa deweloperska na co uważać

W artykule opisujemy na co uważać podpisując umowę deweloperską. W tym celu przedstawiamy 10 najważniejszych kwestii, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy z deweloperem.

Umowa deweloperska na co uważać

Kupno mieszkania od dewelopera to proces, w czasie którego najpierw podpisujemy umowę rezerwacyjną, następnie umowę deweloperską i na sam koniec umowę końcową (przenoszącą na nas własność lokalu). Z punktu widzenia nabywcy najistotniejsza jest umowa deweloperska. To w niej zawarte są podstawowe informacje na temat naszego przyszłego lokalu, termin zakończenia budowy i podpisania umowy przenoszącej własność. Dlatego też nabywca powinien szczególną uwagę zwrócić na zapisy znajdujące się w umowie deweloperskiej. W praktyce najlepiej po prostu przesłać projekt umowy do analizy doświadczonemu prawnikowi.

Na co uważać w umowie deweloperskiej?

Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w dokumentacji od dewelopera:

  • Prospekt informacyjny. W prospekcie informacyjnym należy sprawdzić czy wszystkie dane zgadzają się z umową deweloperską. Warto też wejść na stronę internetową dewelopera i sprawdzić jego wiarygodność przeszukując internet,

  • Załączniki. Załączniki to przede wszystkim rzuty, które precyzują które mieszkanie jest przedmiotem umowy. Z rzutów powinien wynikać metraż i lokalizacja pokoi.

  • Opis lokalu. Opis lokalu powinien wskazywać jego metraż oraz umiejscowienie w budynku (kondygnacje). Nie zaszkodzi wyszczególnić pomieszczenia wchodzące w skład lokalu.

  • Prawo do przynależności. Przynależności to np. garaż, komórka lokatorska, balkon. Powinny być wymienione w umowie, jeżeli są kupowane z mieszkaniem.

  • Promesa banku. Jest to dokument wymagany w przypadku zaciągnięcia kredytu przez dewelopera. Zwiększa naszą pewność, że hipoteki dewelopera nie będą obciążać naszego lokalu po podpisaniu umowy końcowej.

  • Księga wieczysta. Warto sprawdzić księgi wieczyste, a podstawą będzie upewnienie się, że grunt, na którym powstaje inwestycja należy do dewelopera.

  • Wpis roszczenia. To wniosek do sądu, który kieruje notariusz po podpisaniu umowy deweloperskiej. Do momentu wyodrębnienia lokalu stanowi dodatkową informację, że mamy prawo do lokalu, który zakupiliśmy na podstawie umowy deweloperskiej. Wniosek widnieje w dziale III księgi wieczystej do momentu podpisania umowy końcowej.

  • Metraż. Warto w umowie wpisać metraż nie tylko lokalu, ale również przynależności. Dzięki temu będziemy pewni, że kupujemy lokal z balkonem albo komórką lokatorska o określonej wielkości.

  • Terminy. Dobrze sprawdzić czy termin między zakończeniem robót, a przeniesieniem własności lokalu nie jest nazbyt długi. Krótszy termin oznacza, że deweloper nie planuje (raczej) żadnych opóźnień w budowie.

  • Uciążliwe inwestycje. Informacja o planowanych inwestycjach widnieje w prospekcie - warto jednak dodatkowo sprawdzić w urzędzie gminy/miasta, czy deweloper rzeczywiście podał wszystkie informacje.

Umowa deweloperska prawnik

Wymienione wyżej kwestie to tylko podstawa, którą należy sprawdzić przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W praktyce każda umowa deweloperska różni się od siebie. Najlepiej przesłać projekt dokumentacji do analizy doświadczonemu prawnikowi. Koszt analizy w porównaniu do kosztów zakupu mieszkania i ewentualnych problemów z deweloperem w przyszłości jest niski. Dodatkowo taką analizę można teraz wykonać nawet w 24h i otrzymać podsumowanie drogą mailową. W razie jakichkolwiek pytań można też skonsultować się telefonicznie z osobą, która wykonała analizę.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Zarezerwuj termin odbioru!

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Zarezerwuj termin odbioru!

Regulamin
Polityka Prywatności

© 2020 umowadeweloperska.com