Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Zakup mieszkania od dewelopera koszty

Zakup mieszkania od dewelopera koszty | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule poruszymy temat kosztów, jakie wiążą się z kupnem mieszkania od dewelopera.

W artykule wyjaśniamy, jakie koszty będziemy musieli ponieść, kupując mieszkanie od dewelopera.

Mieszkanie od dewelopera – koszty

Każde mieszkanie ma swoją cenę, którą będziemy musieli zapłacić, aby posiąść je na własność.  Jeżeli kupujemy mieszkanie, będziemy musieli opłacić podatek VAT, który w przypadku mieszkania od dewelopera będzie miał obniżoną stawkę w przypadku metrażu do 150 mkw (8%). Deweloper często w ogłoszeniu podaje mniejszą cenę bez podatku, aby zwiększyć zainteresowanie klientów.  Podatek 23% pojawia się gdy będziemy chcieli wraz z mieszkaniem kupić udział w garażu, który nie podlega obniżonej stawce VAT. Na cenę mieszkania wpływa wiele kwestii,  m.in. jest to lokalizacja. Im atrakcyjniejsza, bliżej centrum tym cena będzie wyższa. Na koszty związane z kupnem mieszkania składa się również jego odbiór z wynajętymi przez nasz fachowcami, wykończenie lokalu oraz jego użytkowanie. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości gotówki na kupno mieszkania, będziemy musieli wziąć kredyt hipoteczny, który będziemy spłacać w ratach zapewne przez kilka lat.

Informacje związane ze standardem wykończenia

Opłaty notarialne

Gdy wybraliśmy już sprawdzonego dewelopera, wiemy, jakie i gdzie chcemy kupić mieszkanie, musimy podpisać umowę deweloperską, aby to, co postanawiają obie strony, było spisane w formie aktu notarialnego. Jeżeli w tym celu udajemy się do notariusza, będziemy musieli zapłacić taksę notarialną, której wysokość nie jest stała, a zależna od wartości mieszkania. Im wyższa wartość nieruchomości tym opłaty notarialne będą mniejsze. Wysokość taksy możemy negocjować z notariuszem, gdyż podawane są zazwyczaj taksy maksymalne, których przekraczać nie można, ale obniżyć tak.

Wszelkie koszty notarialne, które regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku, płacimy na pół z deweloperem.  Gdy akt notarialny zostanie sporządzony, będziemy potrzebowali przynajmniej 3 wypisów aktu, za które również będziemy musieli zapłacić ( 6 zł od strony) Późniejszym kosztownym etapem będzie również założenie księgi wieczystej (100 zł) oraz wpisanie do niej prawa własności (200 zł). Jeżeli posiłkujemy się kredytem hipotecznym podczas kupna mieszkania, za wpis hipoteki do księgi wieczystej zapłacimy 200 zł.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Regulamin
Polityka Prywatności

© 2021 umowadeweloperska.com