Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W niniejszym artykule ➡️ przedstawiono informacje związane z kosztami notarialnymi, ⭐ jakie ponosi nabywca podczas zakupu mieszkania od dewelopera.➡️

W artykule odpowiemy na pytanie, jakie koszty należy ponieść, podczas podpisania aktu notarialnego z deweloperem, gdy nabywamy mieszkanie.

Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne

Do kosztów notarialnych zaliczają się wszystkie opłaty, które nabywca mieszkania ponosi przy okazji korzystania z usług notariusza. Wydatki te regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku, dotyczącego maksymalnych stawek taksy notarialnej. Niezależnie od tego, jak wygląda umowa deweloperska prawnik o odpowiedniej specjalizacji może pomóc w ustaleniu łącznych kosztów jej przygotowania.

Informacje dotyczące harmonogramu opłat

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Taksa notarialna nie jest opłatą stałą, ponieważ jej wysokość zależy od wartości kupowanego mieszkania. W przypadku umowy deweloperskiej notariusz ma prawo pobrać połowę taksy notarialnej. Zgodnie z ustawą deweloperską, koszty te ponoszone są po równo przez dewelopera oraz nabywcę nieruchomości. Na czynności notarialne składa się jednak nie tylko przygotowanie samego aktu notarialnego, ale również sporządzenie z niego odpowiednich wypisów. Umowa deweloperska wymaga przynajmniej trzech takich wypisów, po jednym dla każdej ze stron oraz jednego dla sądu.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania?

Przy zakupie mieszkania od dewelopera, trzeba liczyć się z koniecznością założenia księgi wieczystej (100 zł) oraz dokonaniem wpisu własności do księgi budynkowej (200 zł). Jeżeli natomiast umowa z deweloperem uwzględnia też nabycie terenów wewnątrzosiedlowych regulowanych w osobnych księgach wieczystych, należy do tego doliczyć dodatkową opłatę sądową. Z pewnym kosztami wiąże się też ustanowienie odrębnej własności lokalu, ponieważ notariusz musi dołączyć do wniosku stosowne dokumenty.

Jak obniżyć opłaty notarialne przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?

Taksy notarialne zawsze podawane są jako tzw. taksy maksymalne. Notariusz nie może więc pobierać więcej, niż wynika to z rozporządzenia. Nabywca mieszkania ma natomiast możliwość negocjowania stawek notarialnych, które czasem da się obniżyć. Notariusz musi jednak kierować się kodeksem etyki notarialnej, dlatego obniżenie taksy powinno być dobrze uzasadnione. Z reguły orzeczenia sądu wskazują, że takie działania nie są uznawane za czyn nieuczciwej konkurencji.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów Umowa deweloperska kancelaria prawna Szczecin Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław Umowa deweloperska kancelaria prawna Kraków Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Wiarygodny deweloper - jak go sprawdzić Czy można podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem Jak prawidłowo podpisać umowę przedwstępną z deweloperem Podatek od kupna mieszkania od dewelopera Kupno mieszkania od dewelopera - co trzeba sprawdzić Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Hipoteka do umowy deweloperskiej Czy można sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską Umowa deweloperska a prospekt informacyjny