Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania deweloperskiego

Zakup mieszkania od dewelopera podatek | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule ➽ poruszymy temat dotyczący ➽ podatków pojawiających się podczas ⭐ kupna mieszkania od dewelopera.

W artykule wyjaśniamy, jakie podatki należy opłacić, kupując mieszkanie od dewelopera.

Przeglądamy oferty deweloperów, znajdujemy odpowiadająca nam inwestycję, zapoznajemy się z jej ceną, kosztami związanymi z zawarciem umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, opłatami sądowymi itd. Podczas zapoznawania musimy również wiedzieć, jakie opłaty, jakie podatki na nas czekają, w jakich wysokościach, jeżeli planujemy kupno mieszkania od dewelopera.

Informacje dotyczące przedmiotu umowy

 Kupno mieszkania – podatki 

Podczas kupna mieszkania od dewelopera na naszej drodze pojawią się takie podatki jak:

1.       Podatek VAT – mieszkanie to towar, a od każdego towaru musimy zapłacić podatek VAT. Gdy kupujemy na rynku pierwotnym mamy obniżoną stawkę podatku VAT, która wynosi 8%, a nie 23%. Ten podatek jest doliczany do ceny za mieszkanie i my nie musimy się rozliczać, tylko płacimy cenę netto wraz z podatkiem. Deweloperzy jednak często nie podają w ogłoszeniach pełnej kwoty z podatkiem, aby zachęcić większa ilość osób do inwestycji. Ten 8% podatek będzie nas obowiązywał jeżeli mieszkanie, które kupujemy, nie będzie przekraczało 150 mkw. Często razem z mieszkaniem chcemy kupić garaż, którego niestety nie obejmuje obniżona stawka, tylko 23% VAT.

2.       Podatek od nieruchomości  - podatek ten ustalany jest przez urząd miasta lub gminy indywidualnie dla każdego, gdyż każda osoba posiadająca na własność lokal, będzie musiała raz w roku zapłacić taki podatek. Jego wysokość będzie zależna od uchwały gminy/rady miasta dla 1 mkw mieszkania. Pierwsza opłata pojawi się w drugim miesiącu od przeniesienia własności na nowego kupca.

 Inne opłaty związane z kupnem mieszkania od dewelopera

Jak już dobrze wiemy kupno mieszkania to nie tylko cena za przedmiot, ale i pojawienie się dodatkowych nieodłącznych kosztów, które wpływają na nasz budżet. Jakie to koszty? Przede wszystkim opłata taksy notarialnej za pracę notariusza podczas tworzenia aktu notarialnego naszej umowy deweloperskiej. Taksa nie jest stałą kwotę, tylko jej wysokość zależy od wartości mieszkania. Gdy sporządzimy akt notarialny, będziemy potrzebowali jego wypisów (ok 6 zł za stronę). Następnie będziemy musieli zapłacić za założenie księgi wieczystej (100 zł) oraz za wpisy do niej. Wpisać będziemy musieli prawo własności (200 zł) oraz jeżeli posiłkujemy się kredytem, kupując mieszkanie, do księgi wpiszemy także hipotekę (200 zł).

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 31 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów Umowa deweloperska kancelaria prawna Szczecin Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław Umowa deweloperska kancelaria prawna Kraków Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Wiarygodny deweloper - jak go sprawdzić Czy można podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem Jak prawidłowo podpisać umowę przedwstępną z deweloperem Podatek od kupna mieszkania od dewelopera Kupno mieszkania od dewelopera - co trzeba sprawdzić Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Hipoteka do umowy deweloperskiej Czy można sprawdzić umowę deweloperską Harmonogram związany z umową deweloperską Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Harmonogram przedsięwzięcia a ustawa deweloperska Umowa deweloperska - jak ją sprawdzić Czy z deweloperem warto negocjować Kupno mieszkania od dewelopera najważniejsze informacje Koszty zakupu mieszkania od dewelopera Ile kosztuje umowa przedwstępna u notariusza Kalkulator kosztów umowy deweloperskiej Jak zrealizować cesję umowy deweloperskiej Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania deweloperskiego Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Na co zwrócić uwagę czytając umowę deweloperską Komentarz do ustawy deweloperskiej Ustawa regulująca umowy deweloperskie Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską Umowa deweloperska a prospekt informacyjny