Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
Po podpisaniu aktu notarialnego musimy przygotować się na kolejne formalności związane z przyjęciem roli właściciela domu. Po zakupie lokalu należy bezzwłocznie zgłosić to we właściwym urzędzie gminy bądź urzędzie miasta (maksymalnie do 14 dni od zawarcia umowy zakupu). Pozwoli to danej instytucji obliczyć wysokość podatku od nieruchomości. Płatność będzie możliwa w jednej, lub w czterech ratach. Informacja o wysokości podatku przesyłana jest poprzez list polecony. W celu wspomnianego zgłoszenia zakupu trzeba wypełnić druk ,,IN-1 informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych”, który dostępny jest w urzędzie, jak i na stronie internetowej - www.podatki.gov.pl.
Kolejną ważną kwestią po zakupie domu jest jego ubezpieczenie! Pełna polisa daje zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, typu pożar, uderzenie pioruna czy zalanie wodą. Najprostszą metodą znalezienia konkretnej oferty polisy od ubezpieczyciela jest przejrzenie informacji zamieszczonych w Internecie bądź odwiedzenie lokalnego oddziału. W sytuacji nieruchomości z ,,drugiej ręki” powinna posiadać ona już wykupione ubezpieczenie. Warto, jednak sprawdzić jego zakres, cenę i warunki, a następnie zdecydować, czy chcemy kontynuować bieżącą polisę, czy dokonać jej zmiany. Zachęcamy także do zainteresowania się propozycjami, które gwarantują w pakiecie także OC na życie prywatne, możliwość wezwania fachowców, a nawet ubezpieczenie przynależności i elementów wyposażenia domu.
Następnym istotnym aspektem, po nabyciu nieruchomości, jest podpisanie umowy z dostawcami mediów. Podobnie, jak w sytuacji z polisą, istnieje możliwość dokonania cesji oraz zatrzymania aktualnych warunków dostawy gazu, prądu lub Internetu. Natomiast w przypadku zmian, musimy najpierw wypowiedzieć bieżącą umowę, a następnie dopiero podpisać dokumenty z inną firmą. W celu zawarcia wspomnianej umowy trzeba przedstawić dowód tożsamości, protokół zdawczo-odbiorczy oraz akt własności.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?