Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie formalności czekają na nas po zakupie mieszkania.
Samo wybieranie i poszukiwanie, a potem kupno mieszkania mogą przyprawić o zawrót głowy, nawet bardzo doświadczone osoby, które niejeden raz miały do czynienia z obrotem nieruchomościami. Tymczasem, większość z nas, jeśli nie interesuje nas szybki odbiór mieszkania, a potem równie szybka, jego sprzedaż z zyskiem, musi mieć pewne rozeznanie w niezbędnych kwestiach formalnych.
Wachlarz koniecznych do załatwienia spraw, które czekają nas, gdy już nastąpi kupno mieszkania, jest dość szeroki. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim obowiązek zgłoszenia transakcji w urzędzie miasta lub lokalnej względem nieruchomości, gminy. Zaraz po tym, gdy nastąpi kupno mieszkania, winniśmy skierować kroki do odpowiedniej instytucji. Po pierwsze, warto w urzędzie miasta/gminy, wystąpić o meldunek stały lub choćby czasowy.
Oczywiście od pewnego czasu nie jest to administracyjnym obowiązkiem, jak niegdyś w czasach realnego socjalizmu, natomiast ułatwi nam wiele spraw. Zameldowanie przyspieszy i ułatwi wiele następnych spraw choćby w administracji spółdzielni mieszkaniowej lub w spółce, zajmującej się obsługą wspólnoty mieszkaniowej.
Najważniejszą jednak sprawą – zaraz po tym, gdy nastąpi odbiór mieszkania – jest uregulowanie obowiązku podatkowego od nieruchomości. Urzędnik dokona odpowiedniego wyliczenia wymiaru podatku. Jednakże wcześniej musimy wypełnić druk IN-1, będący informacją o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Jak w wielu kwestiach formalnoprawnych, wzór ten nie jest ściśle określony, dlatego też nie ściągajmy go niefrasobliwie (pierwszy z góry wynik wyszukiwania niekoniecznie musi być odpowiedni dla naszej gminy) z Internetu, tylko zajrzyjmy na stronę właściwego urzędu lub spytajmy urzędnika.
Po wypełnieniu i przyjęciu formularza (mamy na to 14 dni), możemy spodziewać się odpowiedzi z decyzją co do wysokości należności podatkowej. Dodajmy jeszcze tylko, iż w świetle obecnych przepisów możemy ją uiścić w czterech ratach lub zapłacić jednorazowo. Jak więc widać, kupno mieszkania to jeszcze nie czas na odpoczynek, lecz dopiero początek spraw formalnych.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?