Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Koszt umowy przedwstępnej u notariusza

Koszt umowy przedwstępnej u notariusza | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule ➡️ poruszymy temat dotyczący zawarcia⭐ umowy przedwstępnej oraz kosztów z tym związanych.⭐

W artykule wyjaśniamy, jakie koszty będziemy musieli ponieść, zawierając umowę przedwstępną.

Umowa przedwstępna bez notariusza?

Umowa przedwstępna to w skrócie dokument, na którym obie strony transakcji np. kupna mieszkania zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jest to pewne zabezpieczenie dla stron, gdyby jedna nie chciała wywiązać się z umowy. Umowa przedwstępna może być zawarta bez notariusza i ona również będzie obowiązywać strony i być ważna, ale jednak nie będzie tak chroniła jak umowa poświadczona przez notariusza. Jeżeli umowa będzie w formie aktu notarialnego, to jeżeli pojawi się taka sytuacja, że jedna ze stron będzie chciała zrezygnować z umowy, będziemy mogli wówczas zmusić ją sądowo do zawarcia umowy przyrzeczonej. Akt notarialny pozwala nam także na rezerwację mieszkania, czyli sprzedający nie sprzeda go komuś innemu, jeżeli umowa przedwstępna nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, pozostaje nam walka tylko poprzez żądanie odszkodowania.

Informacje związane z metrażem w umowie deweloperskiej

 Umowa przedwstępna a koszty notarialne

Jeżeli decydujemy się na zawarcie umowy przedwstępnej i chcemy, aby nas w pełni chroniła, możemy wybrać którąś z form: umowa przedwstępna z podpisem notarialnie poświadczonym lub umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego. Obie te opcje będą wymagały od nas zapłacenia pewnej kwoty notariuszowi. Poniżej przybliżymy, czym te dwie formy różnią się od siebie i która z nich jest bardziej opłacalna.

Umowa przedwstępna z podpisem notarialnie poświadczonym – umowa ta tworzona jest zazwyczaj przez nas, a notariusz tylko się pod nią podpisuje. Notariusz nie musi również jej czytać, gdyż nie ma takiego obowiązku. Za podpisy musimy oczywiście zapłacić. Jeden podpis wynosi 24,60 brutto.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego – umowa ta jest znacznie droższa, gdyż płacimy taksę notarialną, której wielkość będzie zależała od wartości przedmiotu czynności notarialnych. Taksa ta może zostać rozbita na dwie części, jedna przy umowie przedwstępnej druga podczas przenoszenia własności. Inne koszty, jakie pojawią się przy akcie notarialnym to opłata za wniosek wieczystoksięgowy o ujawnienie roszczenia, opłata sądowa oraz opłata za wypisy aktu notarialnego.

Oceń artykuł:

Średnia 4.6/5 na podstawie 29 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów Umowa deweloperska kancelaria prawna Szczecin Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław Umowa deweloperska kancelaria prawna Kraków Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Wiarygodny deweloper - jak go sprawdzić Czy można podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem Jak prawidłowo podpisać umowę przedwstępną z deweloperem Podatek od kupna mieszkania od dewelopera Kupno mieszkania od dewelopera - co trzeba sprawdzić Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Hipoteka do umowy deweloperskiej Czy można sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską Umowa deweloperska a prospekt informacyjny