Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Koszt umowy przedwstępnej u notariusza

Koszt umowy przedwstępnej u notariusza | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule poruszymy temat dotyczący zawarcia umowy przedwstępnej oraz kosztów z tym związanych.

W artykule wyjaśniamy, jakie koszty będziemy musieli ponieść, zawierając umowę przedwstępną.

Umowa przedwstępna bez notariusza?

Umowa przedwstępna to w skrócie dokument, na którym obie strony transakcji np. kupna mieszkania zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jest to pewne zabezpieczenie dla stron, gdyby jedna nie chciała wywiązać się z umowy. Umowa przedwstępna może być zawarta bez notariusza i ona również będzie obowiązywać strony i być ważna, ale jednak nie będzie tak chroniła jak umowa poświadczona przez notariusza. Jeżeli umowa będzie w formie aktu notarialnego, to jeżeli pojawi się taka sytuacja, że jedna ze stron będzie chciała zrezygnować z umowy, będziemy mogli wówczas zmusić ją sądowo do zawarcia umowy przyrzeczonej. Akt notarialny pozwala nam także na rezerwację mieszkania, czyli sprzedający nie sprzeda go komuś innemu, jeżeli umowa przedwstępna nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, pozostaje nam walka tylko poprzez żądanie odszkodowania.

Informacje związane z metrażem w umowie deweloperskiej

 Umowa przedwstępna a koszty notarialne

Jeżeli decydujemy się na zawarcie umowy przedwstępnej i chcemy, aby nas w pełni chroniła, możemy wybrać którąś z form: umowa przedwstępna z podpisem notarialnie poświadczonym lub umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego. Obie te opcje będą wymagały od nas zapłacenia pewnej kwoty notariuszowi. Poniżej przybliżymy, czym te dwie formy różnią się od siebie i która z nich jest bardziej opłacalna.

Umowa przedwstępna z podpisem notarialnie poświadczonym – umowa ta tworzona jest zazwyczaj przez nas, a notariusz tylko się pod nią podpisuje. Notariusz nie musi również jej czytać, gdyż nie ma takiego obowiązku. Za podpisy musimy oczywiście zapłacić. Jeden podpis wynosi 24,60 brutto.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego – umowa ta jest znacznie droższa, gdyż płacimy taksę notarialną, której wielkość będzie zależała od wartości przedmiotu czynności notarialnych. Taksa ta może zostać rozbita na dwie części, jedna przy umowie przedwstępnej druga podczas przenoszenia własności. Inne koszty, jakie pojawią się przy akcie notarialnym to opłata za wniosek wieczystoksięgowy o ujawnienie roszczenia, opłata sądowa oraz opłata za wypisy aktu notarialnego.

Oceń artykuł:

Średnia 4.2/5 na podstawie 5 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Regulamin
Polityka Prywatności

© 2021 umowadeweloperska.com