Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto podpisywać umowę przedwstępną bez notariusza.
Kupno działki, domu czy mieszkania zawsze wiąże się z podpisaniem umowy przedwstępnej (czasem na tym etapie uiszczana jest również zaliczka). Choć możliwe jest jej podpisanie bez obecności notariusza, warto się nad tym poważnie zastanowić. Rezygnując z jego obecności, należy liczyć się z problemami wynikającymi z faktu, że druga strona umowy nie będzie się wywiązywać należycie z podjętych zobowiązań.
Zawiązując pomiędzy sobą umowę przedwstępną, obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej (jest to regulowane odpowiednimi paragrafami w kodeksie cywilnym). W umowie przedwstępnej zawsze muszą się znaleźć najważniejsze postanowienia z umowy przyrzeczonej, czyli przede wszystkim cena oraz przedmiot zawiązywanej transakcji. Oczywiście w umowie muszą się znaleźć również najważniejsze dane personalne stron, pomiędzy którymi ma zostać zawiązana umowa przedstawiana.
Umowa przedwstępna nie musi zawierać określonego terminu nawiązania umowy przyrzeczonej (choć bardzo często się pojawia).
W przypadkach, gdy z punktu widzenia prawa obie strony mogą zażądać zawarcia umowy przyrzeczonej, a każda z nich wyznaczyła inny termin, to wiążący będzie ten wyznaczony przez osobę, która jako pierwsza złożyła stosowne oświadczenie. Umowa przedwstępna jest nieważna, gdy w ciągu roku od dnia zawiązania umowy przedwstępnej nie zostanie ustalony termin podpisania umowy przyrzeczonej.
Zawierając umowę przedwstępną, mamy możliwość wyboru jej formy. Umowa ta może być zawarta w formie aktu notarialnego, co jest droższą opcją i bezpieczniejszą dla obu stron transakcji, ale również możemy zawrzeć zwykłą umowę pisemną. Jeżeli zdecydujemy się na akt notarialny, to udając się do notariusza, będziemy musieli uiścić taksę notarialną, a w razie niedotrzymania umowy którejś ze stron, sprawę skierować do sądu. W przypadku zwykłej, pisemnej umowy, będziemy mogli wymagać od drugiej strony tylko odszkodowania za poniesione straty.
Zgodnie z przepisami umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości nie musi mieć formy aktu notarialnego (choć oczywiście jeśli jest taka potrzeba, może ją mieć). Zawarcie umowy przedwstępnej bez obecności notariusza również jest ważne pod warunkiem jednak, że została ona zawarta w formie pisemnej. Choć nie ma takiego obowiązku, warto jednak rozważyć obecność notariusza przy sporządzaniu umowy. Co prawda wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, jednak jego obecność to dobra i pewna ochrona na wypadek sytuacji, w której jedna ze stron nie wywiąże się z postanowień zawartych w umowie przedwstępnej.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Spotkaj się z nami!