Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinno znajdować się w umowie przedwstępnej kupna domu.
Umowa przedwstępna kupna domu jest zawierana przed właściwym przeniesieniem własności lokalu za pomocą aktu notarialnego. Ten typ dokumentu jest stosowany bardzo często w celu rezerwacji domu na czas załatwiania formalności kredytowych.
Zakup domu jest istotną decyzją i większość z nas finansuje taki nabytek za pomocą kredytu hipotecznego. Jednak, by móc rzeczywiście rozpocząć formalności kredytowe, najpierw warto znaleźć wymarzony dom. Gdy taki uda się wyszukać - dobrym rozwiązaniem jest zawarcie umowy przedwstępnej kupna domu, dzięki której uda nam się uniknąć sytuacji, w której budynek zostanie sprzedany, nim bank udzieli nam kredytu hipotecznego.
Dokładna definicja umowy przedwstępnej znajduje się w kodeksie cywilnym - a dokładnie w artykule 389. Zgodnie z zapisem kodeksu, umową przedwstępną nazywamy dokument, w który jedna - bądź obie - strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości ostatecznej umowy przenoszącej własność budynku - umowy przyrzeczonej. To gwarancja zarówno dla nabywcy, jak i zbywcy, że do transakcji dojdzie, co pozwoli pierwszej ze stron zabezpieczyć środki niezbędne do zakupu. Druga ze stron, czyli zbywca (osoba prywatna lub deweloper) może natomiast zaprzestać wystawiania mieszkania i oczekiwać na zawarcie ostatecznej umowy.
Umowa przedwstępna kupna domu lub mieszkania powinna zawierać kilka istotnych informacji, które zagwarantują nam jej ważność. Co do zasady, nie istnieją żadne zapisy, zgodnie z którymi umowa taka musi przyjmować określoną formę.
Aby umowa przedwstępna była ważna, warto jednak zabezpieczyć się, zawierając w niej pewne elementy. Są to:
Koszt takiej umowy przedwstępnej jest uzależniony od formy, jaką ma ona przyjąć. Jeśli chodzi jedynie o notarialne poświadczenie podpisów - koszt ten wynosi około 150 zł. Jeżeli jednak chcemy podpisać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego - koszt takiej czynności (tzw. taksa notarialna) jest uzależniona od kosztu lokalu.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?