Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa przedwstępna z deweloperem

Umowa przedwstępna z deweloperem | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule zawarte zostały informacje dotyczące umowy przedwstępnej.

W niniejszym artykule zawarto informacje, które dotyczą umowy przedwstępnej.

Umowa przedwstępna z deweloperem

Zgodnie z definicją określoną w Kodeksie Cywilnym, umowa przedwstępna zobowiązuje jedną lub obie strony transakcji do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. Dla tego typu dokumentów obligatoryjne są pewne kluczowe elementy, które również ustalone zostały w przepisach. Umowa przedwstępna bardzo często zawierana jest wówczas, gdy występują czynniki uniemożliwiające podpisanie umowy przyrzeczonej.

Informacje związane ze standardem wykończenia muszą być szczegółowe

Umowa przedwstępna a umowa deweloperska

Umowa przedwstępna ma teoretycznie taki sam cel, jak późniejsza umowa deweloperska - zabezpiecza proces przenoszenia własności danej nieruchomości na nabywcę. W obu przypadkach występują jednak  zasadnicze różnice, które dotyczą uregulowań prawnych. Umowa z deweloperem zawierana jest na etapie budowy, bądź też jeszcze przed jej rozpoczęciem. Podpisanie umowy przedwstępnej poprzedza ten proces, dlatego spełnia przede wszystkim funkcję gwarancyjną. Określa wszystkie najważniejsze postanowienia przyrzeczonej umowy, a także zapewnia jej zawarcie w przyszłości.

Umowa przedwstępna - kiedy jest ważna?

Umowa przedwstępna uznawana jest za ważną wówczas, gdy obie zobligowane strony zawrą w jej treści wymagane minimum. W dokumencie tym należy zatem określić przedmiot umowy sprzedaży, a także podać cenę. Ze względu na zasadę swobody umów, wszystkie inne postanowienia mogą być dowolnie kształtowane. Zapisy te nie powinny być jednak sprzeczne z obowiązującym prawem, a także łamać zasad współżycia społecznego. Umowa nie może też zobowiązywać stron to obowiązków, które są niemożliwe do spełnienia.

Umowa przedwstępna z deweloperem - zaliczka a zadatek

W umowie przedwstępnej z deweloperem, formą zabezpieczenia jest najczęściej zaliczka lub zadatek. Występują między nimi zasadnicze różnice. Zaliczka wchodzi w skład ceny nieruchomości i z zasady jest zwrotna, natomiast zadatek chroni obie strony na wypadek niepodpisania umowy przez jedną z nich. W przypadku winy inwestora przepada w nominalnej wysokości, a w przypadku winy dewelopera - jest zwracany z nawiązką. Postanowienia dotyczące zwrotu zaliczki i zadatku mogą być jednak dowolnie kształtowane przez obie strony, co warto skonsultować z prawnikiem.

Oceń artykuł:

Średnia -/5 na podstawie 0 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne Odstąpienie od umowy deweloperskiej Jak sprawdzić dewelopera? Umowa rezerwacyjna z deweloperem Umowa przedwstępna z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera podatek Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Umowa deweloperska hipoteka Gdzie sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Pomoc adwokatów i radców prawnych przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575 Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Umowa deweloperska a umowa przeniesienia własności Umowa deweloperska a użytkowanie wieczyste Umowa deweloperska a prospekt informacyjny