Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy można wypowiedzieć umowę deweloperską.
Termin "umowa deweloperska" jest znany większości osób, jednak tylko ci, którzy mieli już do czynienia z kwestiami dotyczącymi zakupu własnego mieszkania czy domu, a także kredytem hipotecznym - mogą nieco bardziej szczegółowo określić, na czym polega ten rodzaj umowy. Czy jest wspomniany dokument, a także jakie niesie za sobą konsekwencje dla stron i czy można go rozwiązać?
Mianem umowy deweloperskiej określa się umowę, która zawierana jest z deweloperem przed faktycznym zakupem nieruchomości. Zazwyczaj jest ona swego rodzaju promesą pomiędzy deweloperem a nabywcą: ten pierwszy zobowiązuje się nie sprzedawać lokalu, a drugi - pozyskać na nie środki (bowiem w większości przypadków zakup lokalu mieszkalnego związany jest z zaciągnięciem kredytu hipotecznego). W wielu przypadkach moment zawarcia umowy deweloperskiej i faktyczne przeniesienie prawa własności do mieszkania czy domu następuje po upływie kilku miesięcy, a (rzadziej) nawet paru lat, w zależności od tego, na jakim etapie realizacji inwestycji zawierana jest umowa.
Jak wskazaliśmy, umowa deweloperska jest zawierana z dość znaczącym wyprzedzeniem w stosunku do samego przeniesienia własności lokalu. Co za tym idzie - zdarza się, że plany którejś ze stron z różnych przyczyn ulegają zmianie i konieczne może okazać się wypowiedzenie umowy deweloperskiej. Co do zasady, można to uczynić na podstawie:
W każdym innym przypadku, gdy nie mamy do czynienia z ustawową przesłanką wypowiedzenia umowy deweloperskiej lub wystąpieniem przyczyn umownych, przy jednostronnym wypowiadaniu umowy deweloperskiej trzeba liczyć się z konsekwencjami, które zawarte są w umowie. Warto dokładnie zapoznać się z informacjami, które znajdują się w samym dokumencie: bardzo często konieczne jest opłacenie w określonym terminie kary. W niektórych przypadkach deweloperzy zawierają w umowach zapis o możliwości wypowiedzenia umowy, jednak po wpłaceniu tzw. odstępnego. Podsumowując, możliwość jednostronnego wypowiedzenia umowy, nawet przy braku istotnych przesłanek istnieje, ale jednak jest uzależniona od zapisów umownych.
Powyżej opisywaliśmy sytuację jedynie z perspektywy nabywcy, który chce z jakichś przyczyn zerwać umowę. Jednak co w sytuacji gdy to deweloper wypowiada dokument? Obecnie obowiązujące przepisy jasno wskazują, że może on uczynić to jedynie z dwóch, leżących po stronie nabywcy przyczyn:
W każdym innym przypadku zerwanie umowy przez dewelopera nie będzie możliwe.
Na koniec zaznaczymy, że warto pamiętać, by dokładnie zapoznać się z treścią umowy deweloperskiej. Świetnym pomysłem może być również sprawdzenie umowy deweloperskiej przez prawnika umowadeweloperska.com jeszcze przed podpisaniem dokumentu. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z niejasnymi zapisami, które wprowadziły w błąd nabywcę, w tym, chociażby utraty środków.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy umowie z deweloperem?
Zamów kontakt