Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
w poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ekspektatywa.
Ekspektatywa to moment, w którym nabywca oczekuje na ustanowienie odrębnej własności danego lokalu. Uznaje się, iż jest to okres pomiędzy zawarciem umowy o budowę nieruchomości aż do wyodrębnienia poszczególnego mieszkania i wpisania do księgi wieczystej. Ten stan przejściowy jest dziedziczny, zbywalny, nie ulega egzekucji, a także może zostać przekazany na zasadzie darowizny. Do przekazania ekspektatywy niezbędne jest stworzenia aktu notarialnego. Warto zaznaczyć, że jej kupno wygląda podobnie jak nabycie nieruchomości, ale z podkreśleniem faktu, że w tym wypadku kupujemy roszczenie prawa, a nie pełne prawo własności. Co więcej, w procesie kupna nieruchomości z rynku pierwotnego, dewelopera w umowie może umieścić zastrzeżenie dotyczące zakazu obrotu ekspektatywą. W takiej sytuacji nabywca będzie musiał pogodzić się z tym, że sprzedaż wspomnianego prawa do mieszkania jest niemożliwa.
Ekspektatywę można uznać także za wyjątkowy środek ochrony nabywcy, ponieważ pozwala ona na wnioskowanie o swoje należności w momencie, gdy deweloper zbankrutuje bądź okaże się nierzetelny. Ustawa o prawie własności lokali mówi, że do utworzenia odrębnej własności lokalu potrzebne jest spełnienie wymogów formalnych z ekspektatywy. Otóż firma deweloperska powinna mieć prawo własności gruntu na terenie, gdzie realizuje budowę inwestycji, a sama budowa musi opierać się na zezwoleniu. Ponadto w księdze wieczystej konieczne jest ujawnienie zobowiązania dewelopera do utworzenia odrębnej własności lokalu.
Ekspektatywa, dzięki swojej zbywalności może zostać sprzedana, jako prawo majątkowe. W wyniku takiej sprzedaży należy pamiętać o temacie podatków. I tu przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że dochód ze sprzedaży jest opodatkowana standardową skalą podatkową, a dodatkowo z racji sprzedaży ekspektatywy obowiązuje jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1%. Ponadto warto wiedzieć, że ekspektatywa sprzedawana jest przy umowach spółdzielczych wraz z wkładem budowlanym. Niemniej sprzedaż ekspektatywy różni się od zbycia nieruchomości, ponieważ nie przysługują w tej sytuacji ulgi na opodatkowanie, które normalnie otrzymuje się po upływie pięciu lat od nabycia domu bądź mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?