Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego

Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego - zadzwoń 886070575

Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!

zdjęcie do W artykule wyjaśniamy jak zachować się w sytuacji, ⭐ gdy deweloper uchyla się od podpisania ✓  aktu notarialnego oraz jak zmusić ➽ go do podpisania umowy przenoszącej własność.

W artykule wyjaśniamy co zrobić w sytuacji, gdy deweloper uchyla się od podpisania aktu notarialnego a także podpowiadamy jak zmusić go do podpisania umowy przenoszącej własność.

Zawierając jakąkolwiek umowę dochodzi do zaciągnięcia wzajemnego zobowiązania między stronami umowy. W przypadku umowy deweloperskiej, deweloper zobowiązuje się przede wszystkim do wybudowania budynku, ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz do przeniesienia jej na nabywcę. Ponadto, zobowiązuje się do przeprowadzenia odbioru technicznego oraz zawarcia umowy przenoszącej własność we wskazanych w umowie terminach. Nabywca z kolei, zobowiązuje się do uiszczenia stosownych opłat na poczet ceny nabycia przedmiotowego lokalu. Zdarza się jednak, że deweloper na danym etapie przestaje wywiązywać się z umowy. Co wtedy?

Informacje dotyczące kar umownych

Umowa przenosząca własność

Umowa przenosząca własność lokalu mieszkalnego na nabywcę stanowi umowę przyrzeczoną, kończącą proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Jak już wspomnieliśmy, zarówno nabywca jak i deweloper mają obowiązek jej zawarcia w terminie wskazanym w treści umowy deweloperskiej. Niestety, nie każdy deweloper jest uczciwy i wciąż zdarzają się sytuacje, w których niedotrzymywane są postanowienia umowy i deweloperzy zwlekają w „nieskończoność” z podpisaniem umowy końcowej.

Zgodnie z ustawą deweloperską, umowa ta podpisywana jest w obecności notariusza i przybiera ona formę aktu notarialnego. Ze względu na brak regulacji w tym zakresie, strony samodzielnie ustalają kto ponosi koszt tej czynności notarialnej (przypominamy, że w przypadku umowy deweloperskiej, przepisy ustawy mówią wprost, iż tę opłatę regulują strony po połowie). Coraz częściej koszt sporządzenia aktu notarialnego umowy przenoszącej własność ponosi nabywca. Co jednak w sytuacji, gdy deweloper uchyla się od obowiązku zawarcia tejże umowy? Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego?

Odstąpienie od umowy

Zgodnie z ustawą deweloperską, nabywcy przysługuje prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę prawa do lokalu w terminie wskazanym w umowie. Zanim jednak sięgniemy po to rozwiązanie, swego rodzaju „motywacją” dla dewelopera jest wyznaczenie mu minimum 120-dniowego terminu na podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu. Jest to jednoznaczny sygnał dla dewelopera, że w przeciwnym razie zamierzamy odstąpić od umowy. Kolejnym bodźcem, który sprawi, że deweloper szybciej przystąpi do zawarcia umowy końcowej jest kara umowna zastrzeżona na rzecz nabywcy z tytułu opóźnienia w świadczeniach. Istotną kwestią jest tu jednak fakt, iż kara ta musi być zastrzeżona w treści umowy, w przeciwnym razie nabywca nie będzie mógł dochodzić jej zapłaty. W ostateczności, jeśli deweloper jednak nie przystąpi do przeniesienia prawa własności do lokalu na nabywcę, wówczas na gruncie prawa cywilnego nabywca będzie miał prawo dochodzić odszkodowania od dewelopera przed sądem, jednakże będzie musiał on wykazać powstałą w ten sposób szkodę.

Oceń artykuł:

Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego - zadzwoń 886070575
Średnia 5/5 na podstawie 566 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

zapewniamy bezpieczeństwo

Zapewniamy
bezpieczeństwo

Zwracamy uwagę na szczczegóły

Zwracamy uwagę
na szczczegóły

Mamy szerokie doświadczenie

Mamy szerokie
doświadczenie


Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej?

Zamów rozmowę

Baza wiedzy

__

Umowa przedwstępna u notariusza - koszty Umowa deweloperska - koszty i opłaty Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską? Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania a umowa warunkowa Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ze spłatą hipoteki Zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania a wydanie lokalu Podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania a kilka właścicieli Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - dokumenty Garaż - jakie opłaty notarialne Wzór umowy rezerwacyjnej od dewelopera Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Zmiana stanu cywilnego po zawarciu umowy deweloperskiej Kupno mieszkania a urząd skarbowy Nieważność umowy przedwstępnej Notariusz - płatność gotówką Akt notarialny, czy pieniądze - co pierwsze Piwnica a powierzchnia użytkowa mieszkania Ile kosztuje przeniesienie własności nieruchomości Sprawdzenie umowy deweloperskiej Chorzów, kancelaria prawna Chorzów Sprawdzenie umowy deweloperskiej Kalisz, kancelaria prawna Kalisz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Grudziądz, kancelaria prawna Grudziądz Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jaworzno, kancelaria prawna Jaworzno Sprawdzenie umowy deweloperskiej Słupsk, kancelaria prawna Słupsk Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jastrzębie-Zdrój, kancelaria prawna Jastrzębie-Zdrój Sprawdzenie umowy deweloperskiej Jelenia Góra, kancelaria prawna Jelenia Góra Sprawdzenie umowy deweloperskiej Mysłowice, kancelaria prawna Mysłowice Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piła, kancelaria prawna Piła Sprawdzenie umowy deweloperskiej Konin, kancelaria prawna Konin Sprawdzenie umowy deweloperskiej Piotrków Trybunalski, kancelaria prawna Piotrków Trybunalski Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice | 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gorzów Wielkopolski| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdynia| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Sosnowiec| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Radom| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Gliwice| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Koszalin| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Tarnów| 886 070 575 Umowa deweloperska kancelaria prawna Elbląg| 886 070 575