Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Czy można podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem

Umowa rezerwacyjna z deweloperem | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule znajdują się informacje✓ związane z umową rezerwacyjną,➽ którą nabywca podpisuje z deweloperem.➽

W niniejszym artykule tłumaczymy, czym charakteryzuje się umowa rezerwacyjna, którą nabywca podpisuje z deweloperem.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem

Umowa rezerwacyjna jest dokumentem zobowiązującym nabywcę do podpisania umowy deweloperskiej, jednak nie powinna ona narzucać konieczności zawarcia umowy końcowej i przedwstępnej. Umowa ta nazywana jest również nienazwaną, ponieważ opiera się na swobodzie zobowiązań. Przepisy nie określają więc, jakie informacje powinny się w niej znaleźć. Z tego względu umowę rezerwacyjną warto dokładnie przeanalizować z prawnikiem, aby uniknąć problemów z realizacją inwestycji.

Informacje dotyczące przynależności są ważnym zapisem w umowie

Umowa rezerwacyjna z deweloperem

Umowy rezerwacyjne najczęściej tworzone są w formie umowy cywilnoprawnej, a nie aktu notarialnego. W sytuacji odmowy sprzedaży mieszkania przez dewelopera, na podstawie tego dokumentu inwestor nie może więc egzekwować swoich praw przed sądem. Podmiot nie jest w stu procentach zobowiązany do sprzedaży danej nieruchomości, jeżeli nie została jeszcze zawarta umowa deweloperska.

Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej z deweloperem

W umowie rezerwacyjnej najczęściej zawarte są informacje związane z opłatą rezerwacyjną lub zadatkami. Istotnym aspektem pozostaje kwestia ich regulacji. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje dotyczące zwrotu uwzględnianych opłat, a także możliwości odstąpienia od umowy dla obu stron transakcji. Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki deweloperzy opisują poszczególne elementy. Jeżeli np. w okresie rezerwacji nie zostanie podpisana umowa deweloperska, opłata rezerwacyjna przepada i deweloper będzie miał prawo ją zatrzymać.

Umowa rezerwacyjna - informacje

W umowie rezerwacyjnej mogą znaleźć się zapisy, które określają możliwość odstąpienia od niej dewelopera w dowolnym momencie. Jedyną konsekwencją ponoszą przez podmiot jest w takim przypadku konieczność zwrotu opłaty rezerwacyjnej inwestorowi. Jeżeli nie została jeszcze podpisana umowa z deweloperem, umowę rezerwacyjną najlepiej zawrzeć kiedy wymaga tego bank - np. przy staraniach o kredyt. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, warto skorzystać z pomocy prawnika w analizie umów dotyczących zakupu nieruchomości od dewelopera. W ten sposób uniknąć można wielu niepożądanych komplikacji, które mogą wystąpić na każdym etapie transakcji.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów Umowa deweloperska kancelaria prawna Szczecin Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław Umowa deweloperska kancelaria prawna Kraków Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Wiarygodny deweloper - jak go sprawdzić Czy można podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem Jak prawidłowo podpisać umowę przedwstępną z deweloperem Podatek od kupna mieszkania od dewelopera Kupno mieszkania od dewelopera - co trzeba sprawdzić Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Hipoteka do umowy deweloperskiej Czy można sprawdzić umowę deweloperską Harmonogram związany z umową deweloperską Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Harmonogram przedsięwzięcia a ustawa deweloperska Umowa deweloperska - jak ją sprawdzić Czy z deweloperem warto negocjować Kupno mieszkania od dewelopera najważniejsze informacje Koszty zakupu mieszkania od dewelopera Ile kosztuje umowa przedwstępna u notariusza Kalkulator kosztów umowy deweloperskiej Jak zrealizować cesję umowy deweloperskiej Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania deweloperskiego Co zrobić, gdy deweloper odwleka podpisanie aktu notarialnego Na co zwrócić uwagę czytając umowę deweloperską Komentarz do ustawy deweloperskiej Ustawa regulująca umowy deweloperskie Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską Umowa deweloperska a prospekt informacyjny