Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Umowa rezerwacyjna z deweloperem

Umowa rezerwacyjna z deweloperem | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule znajdują się informacje związane z umową rezerwacyjną, którą nabywca podpisuje z deweloperem.

W niniejszym artykule tłumaczymy, czym charakteryzuje się umowa rezerwacyjna, którą nabywca podpisuje z deweloperem.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem

Umowa rezerwacyjna jest dokumentem zobowiązującym nabywcę do podpisania umowy deweloperskiej, jednak nie powinna ona narzucać konieczności zawarcia umowy końcowej i przedwstępnej. Umowa ta nazywana jest również nienazwaną, ponieważ opiera się na swobodzie zobowiązań. Przepisy nie określają więc, jakie informacje powinny się w niej znaleźć. Z tego względu umowę rezerwacyjną warto dokładnie przeanalizować z prawnikiem, aby uniknąć problemów z realizacją inwestycji.

Informacje dotyczące przynależności są ważnym zapisem w umowie

Umowa rezerwacyjna z deweloperem

Umowy rezerwacyjne najczęściej tworzone są w formie umowy cywilnoprawnej, a nie aktu notarialnego. W sytuacji odmowy sprzedaży mieszkania przez dewelopera, na podstawie tego dokumentu inwestor nie może więc egzekwować swoich praw przed sądem. Podmiot nie jest w stu procentach zobowiązany do sprzedaży danej nieruchomości, jeżeli nie została jeszcze zawarta umowa deweloperska.

Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej z deweloperem

W umowie rezerwacyjnej najczęściej zawarte są informacje związane z opłatą rezerwacyjną lub zadatkami. Istotnym aspektem pozostaje kwestia ich regulacji. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje dotyczące zwrotu uwzględnianych opłat, a także możliwości odstąpienia od umowy dla obu stron transakcji. Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki deweloperzy opisują poszczególne elementy. Jeżeli np. w okresie rezerwacji nie zostanie podpisana umowa deweloperska, opłata rezerwacyjna przepada i deweloper będzie miał prawo ją zatrzymać.

Umowa rezerwacyjna - informacje

W umowie rezerwacyjnej mogą znaleźć się zapisy, które określają możliwość odstąpienia od niej dewelopera w dowolnym momencie. Jedyną konsekwencją ponoszą przez podmiot jest w takim przypadku konieczność zwrotu opłaty rezerwacyjnej inwestorowi. Jeżeli nie została jeszcze podpisana umowa z deweloperem, umowę rezerwacyjną najlepiej zawrzeć kiedy wymaga tego bank - np. przy staraniach o kredyt. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, warto skorzystać z pomocy prawnika w analizie umów dotyczących zakupu nieruchomości od dewelopera. W ten sposób uniknąć można wielu niepożądanych komplikacji, które mogą wystąpić na każdym etapie transakcji.

Oceń artykuł:

Średnia -/5 na podstawie 0 opinii.
Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Potrzebujesz pomocy prawnika przed podpisaniem umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Zakup mieszkania od dewelopera koszty notarialne Odstąpienie od umowy deweloperskiej Jak sprawdzić dewelopera? Umowa rezerwacyjna z deweloperem Umowa przedwstępna z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera podatek Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Umowa deweloperska hipoteka Gdzie sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Pomoc adwokatów i radców prawnych przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej | zadzwoń 886 070 575 Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Umowa deweloperska a umowa przeniesienia własności Umowa deweloperska a użytkowanie wieczyste Umowa deweloperska a prospekt informacyjny