Zachęcamy do kontaktu z prawnikami!
W niniejszym artykule tłumaczymy, czym charakteryzuje się umowa rezerwacyjna, którą nabywca podpisuje z deweloperem.
Umowa rezerwacyjna jest dokumentem zobowiązującym nabywcę do podpisania umowy deweloperskiej, jednak nie powinna ona narzucać konieczności zawarcia umowy końcowej i przedwstępnej. Umowa ta nazywana jest również nienazwaną, ponieważ opiera się na swobodzie zobowiązań. Przepisy nie określają więc, jakie informacje powinny się w niej znaleźć. Z tego względu umowę rezerwacyjną warto dokładnie przeanalizować z prawnikiem, aby uniknąć problemów z realizacją inwestycji.
Umowy rezerwacyjne najczęściej tworzone są w formie umowy cywilnoprawnej, a nie aktu notarialnego. W sytuacji odmowy sprzedaży mieszkania przez dewelopera, na podstawie tego dokumentu inwestor nie może więc egzekwować swoich praw przed sądem. Podmiot nie jest w stu procentach zobowiązany do sprzedaży danej nieruchomości, jeżeli nie została jeszcze zawarta umowa deweloperska.
W umowie rezerwacyjnej najczęściej zawarte są informacje związane z opłatą rezerwacyjną lub zadatkami. Istotnym aspektem pozostaje kwestia ich regulacji. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje dotyczące zwrotu uwzględnianych opłat, a także możliwości odstąpienia od umowy dla obu stron transakcji. Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki deweloperzy opisują poszczególne elementy. Jeżeli np. w okresie rezerwacji nie zostanie podpisana umowa deweloperska, opłata rezerwacyjna przepada i deweloper będzie miał prawo ją zatrzymać.
W umowie rezerwacyjnej mogą znaleźć się zapisy, które określają możliwość odstąpienia od niej dewelopera w dowolnym momencie. Jedyną konsekwencją ponoszą przez podmiot jest w takim przypadku konieczność zwrotu opłaty rezerwacyjnej inwestorowi. Jeżeli nie została jeszcze podpisana umowa z deweloperem, umowę rezerwacyjną najlepiej zawrzeć kiedy wymaga tego bank - np. przy staraniach o kredyt. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, warto skorzystać z pomocy prawnika w analizie umów dotyczących zakupu nieruchomości od dewelopera. W ten sposób uniknąć można wielu niepożądanych komplikacji, które mogą wystąpić na każdym etapie transakcji.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?