Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Ustawa deweloperska harmonogram

Ustawa deweloperska harmonogram | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule wyjaśniamy, czym jest ustawa deweloperska i jakie zawiera informacje na temat harmonogramu przedsięwzięcia.

W artykule podpowiadamy, czym jest ustawa deweloperska oraz harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego.

Czym jest Ustawa deweloperska

Ustawa deweloperska to dokument, który reguluje stosunki pomiędzy kupującym mieszkanie/dom a deweloperem. Ustawa ta powstała w celu większej ochrony nabywców. Dzięki ustawie kupujący mają m.in. lepszą ochronę na wypadek niewypłacalności dewelopera, gdyż pieniądze, które są na poczet inwestycji, wpłacają na rachunek powierniczy. Deweloper nie otrzymuje od razu naszych pieniędzy a stopniowo przez bank po wykazaniu postępu w etapach inwestycji. Ustawa deweloperska również nałożyła na deweloperów obowiązek sporządzania prospektu informacyjnego, który pozwala nabywcom na uzyskanie szczegółowych informacji o inwestycji. Dzięki ustawie deweloper musi informować nas o swojej sytuacji prawno- finansowej oraz musi zapewnić możliwość zapoznania się nabywcy z różnymi dokumentami np. księgą wieczystą, kopia pozwolenia na budowę itd.

Informacje związane z terminami w umowie deweloperskiej

 Harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego

Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego, powinien określać „jakie są etapy realizacji tego przedsięwzięcia oraz jaki będzie szacunkowy podział kosztów etapów w kosztach całkowitych przedsięwzięcia. Taki harmonogram powinien być podzielony na przynajmniej 4 etapy realizacji i nie może przekraczać 25% ogólnej kwoty przedsięwzięcia oraz nie może być niższy niż 10%.  Harmonogram przedsięwzięcia pełni ważną rolę, gdy deweloper zawiera umowę z bankiem o prowadzenie rachunku bankowego. Założenie rachunku jest obowiązkiem regulowanym przez ustawę deweloperską, w celu zabezpieczenia pieniędzy wpłacanych przez nabywców mieszkań. To właśnie na podstawie tego harmonogramu bank może wypłacić pieniądze deweloperowi na dalszy etap inwestycji.

 Harmonogram płatności a inwestycji deweloperskiej

W umowie deweloperskiej powinien zostać zawarty harmonogram płatności, jak i postępów inwestycji. Nabywca mieszkania zwykle płaci w ratach kwotę kupna mieszkania, która wpłaca na rachunek powierniczy. W przypadku harmonogramu inwestycji, bank w konkretnych momentach trwania inwestycji wypłaca pieniądze deweloperowi. Ważne jest określenie wszelkich terminów, gdyż za niedotrzymanie ich występują konkretne kary umowne, które opisane są w umowie deweloperskiej. Jak już możemy się domyślić, te terminy nie muszą się ze sobą pokrywać i najczęściej tego nie robią, np. nabywca mieszkania wpłaca ratę w połowie trwania przedsięwzięcia.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Regulamin
Polityka Prywatności

© 2021 umowadeweloperska.com