Masz pytania? Zadzwoń 886 070 575

Ustawa deweloperska harmonogram

Ustawa deweloperska harmonogram | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule wyjaśniamy, ⭐czym jest ustawa deweloperska➡️ i jakie zawiera informacje na temat harmonogramu przedsięwzięcia.⭐

W artykule podpowiadamy, czym jest ustawa deweloperska oraz harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego.

Czym jest Ustawa deweloperska

Ustawa deweloperska to dokument, który reguluje stosunki pomiędzy kupującym mieszkanie/dom a deweloperem. Ustawa ta powstała w celu większej ochrony nabywców. Dzięki ustawie kupujący mają m.in. lepszą ochronę na wypadek niewypłacalności dewelopera, gdyż pieniądze, które są na poczet inwestycji, wpłacają na rachunek powierniczy. Deweloper nie otrzymuje od razu naszych pieniędzy a stopniowo przez bank po wykazaniu postępu w etapach inwestycji. Ustawa deweloperska również nałożyła na deweloperów obowiązek sporządzania prospektu informacyjnego, który pozwala nabywcom na uzyskanie szczegółowych informacji o inwestycji. Dzięki ustawie deweloper musi informować nas o swojej sytuacji prawno- finansowej oraz musi zapewnić możliwość zapoznania się nabywcy z różnymi dokumentami np. księgą wieczystą, kopia pozwolenia na budowę itd.

Informacje związane z terminami w umowie deweloperskiej

 Harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego

Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego, powinien określać „jakie są etapy realizacji tego przedsięwzięcia oraz jaki będzie szacunkowy podział kosztów etapów w kosztach całkowitych przedsięwzięcia. Taki harmonogram powinien być podzielony na przynajmniej 4 etapy realizacji i nie może przekraczać 25% ogólnej kwoty przedsięwzięcia oraz nie może być niższy niż 10%.  Harmonogram przedsięwzięcia pełni ważną rolę, gdy deweloper zawiera umowę z bankiem o prowadzenie rachunku bankowego. Założenie rachunku jest obowiązkiem regulowanym przez ustawę deweloperską, w celu zabezpieczenia pieniędzy wpłacanych przez nabywców mieszkań. To właśnie na podstawie tego harmonogramu bank może wypłacić pieniądze deweloperowi na dalszy etap inwestycji.

 Harmonogram płatności a inwestycji deweloperskiej

W umowie deweloperskiej powinien zostać zawarty harmonogram płatności, jak i postępów inwestycji. Nabywca mieszkania zwykle płaci w ratach kwotę kupna mieszkania, która wpłaca na rachunek powierniczy. W przypadku harmonogramu inwestycji, bank w konkretnych momentach trwania inwestycji wypłaca pieniądze deweloperowi. Ważne jest określenie wszelkich terminów, gdyż za niedotrzymanie ich występują konkretne kary umowne, które opisane są w umowie deweloperskiej. Jak już możemy się domyślić, te terminy nie muszą się ze sobą pokrywać i najczęściej tego nie robią, np. nabywca mieszkania wpłaca ratę w połowie trwania przedsięwzięcia.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 34 opinii.
Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Chcesz, żeby prawnik sprawdził projekt umowy deweloperskiej? Poproś o kontakt

Baza wiedzy

__

Umowa deweloperska kancelaria prawna Rzeszów Umowa deweloperska kancelaria prawna Szczecin Umowa deweloperska kancelaria prawna Toruń Umowa deweloperska kancelaria prawna Łódź Umowa deweloperska kancelaria prawna Olsztyn Umowa deweloperska kancelaria prawna Opole Umowa deweloperska kancelaria prawna Poznań Umowa deweloperska kancelaria prawna Lublin Umowa deweloperska kancelaria prawna Kielce Umowa deweloperska kancelaria prawna Zielona Góra Umowa deweloperska kancelaria prawna Białystok Umowa deweloperska kancelaria prawna Bydgoszcz Umowa deweloperska kancelaria prawna Katowice Umowa deweloperska kancelaria prawna Warszawa Umowa deweloperska kancelaria prawna Wrocław Umowa deweloperska kancelaria prawna Kraków Umowa deweloperska kancelaria prawna Gdańsk Umowa deweloperska odsetki i kary umowne Umowa deweloperska klauzule niedozwolone Umowa deweloperska kruczki, haczyki, pułapki Koszty notarialne na zakup mieszkania od dewelopera Jak zrezygnować z podpisanej umowy deweloperskiej Wiarygodny deweloper - jak go sprawdzić Czy można podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem Jak prawidłowo podpisać umowę przedwstępną z deweloperem Podatek od kupna mieszkania od dewelopera Kupno mieszkania od dewelopera - co trzeba sprawdzić Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Szczecinie Sprawdzenie umowy deweloperskiej z prawnikiem w Gdańsku Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę Hipoteka do umowy deweloperskiej Czy można sprawdzić umowę deweloperską Umowa deweloperska harmonogram Umowa deweloperska prawnik. Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez ogólnopolską kancelarię. Ustawa deweloperska harmonogram Sprawdzenie umowy deweloperskiej Negocjacje z deweloperem Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku Zakup mieszkania od dewelopera koszty Koszt umowy przedwstępnej u notariusza Umowa deweloperska kalkulator Umowa deweloperska cesja Zakup mieszkania od dewelopera podatek Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego Umowa deweloperska o czym pamiętać Ustawa deweloperska komentarz Umowa deweloperska ustawa Odbiór mieszkania Umowa deweloperska koszty i opłaty Kredyt a umowa deweloperska Umowa deweloperska prawnik Umowa deweloperska na co uważać Różnice między umową deweloperską a przenoszącą własność Jak użytkowanie wieczyste wpływa na umowę deweloperską Umowa deweloperska a prospekt informacyjny